22. 6. 2019

Milí rodiče :)Máme za sebou předposlední školní týden, dokončovací a uklízecí.Příští týden nás čeká vysvědčení a také vystěhování naší krásné vily. K tomu snad máte všechny informace od Martiny, pokud ne, ptejte se. Ve středu by si děti měly přinést něco na vysvědčení. Dětem s Ráďou pošleme domů také nové nebo nedopracované knížky, na nich můžete s dětmi přes prázdniny pracovat, procvičovat.. Pokusíme se dětem vyznačit vhodnou práci nebo se s nimi domluvit. Pokud byste si nevěděli s nějakým zadáním rady, neváhejte se ozvat.
Teď už k tomu, co se dělo přes týden:

V pondělí jsme se s dětmi sešli na zpívacím kruhu, učili se novou písničku od Svěráka a Uhlíře o barvách, která měla u dětí velký úspěch. Opět jsme trénovali posílání signálu a pozornost. Ve třídě pak děti pracovaly v dělených skupinkách na matematice a češtině. S prvňáky jsme se na jejich přání vrhli do posledního matematického prostředí - pavučinek. Nechte si od dětí klidně vysvětlit, principem je sčítání a odčítání. S druháky jsme ještě dovysvětlili násobilkové čtverce, které se objevují v knize, Oboje by bylo dobré s dětmi přes prázdniny procvičovat. 

V úterý jsme pokračovali v češtinářských a matematických tématech, v druhém bloku si pak děti samostatně pracovaly na pomůckách, písance, výzvách. Poslední část bloku jsme si užili při sledování autopohádek - tím jsme uzavřeli téma komixů, povídali jsme si o rozdílu mezi komixem a animovaným filmem, jaké různé druhy filmů existují, jak se tvoří.. Děti projevily zájem si takový film "vyrobit", což bude skvělý projekt - na příští rok.

Středu jsme s dětmi věnovali bobříkům tvořivosti - Zsolti se Zuzankou si pro nás připravili programy na kulinářské umění. Podle vlastnoručně psaných receptů jsme pekli ovesné sušenky a připravovali nepečený dort. Obě děti měly za úkol celou přípravu koordinovat, uzavřít, vést tým.. Vše se povedlo moc hezky. Druhou část dne si děti svazovaly již připravenou komixovou knihu, kterou už nejspíš mají všichni doma. Druháci si mezitím stihli ještě odskočit do angličtiny :) 

Ve čtvrtek se děti vydaly na výlet do Bílovic nad Svitavou. Tam jsme se společně potkali v naší lesní školce Lesní skřítci, takže se setkala generace předškoláčků a školáků. To setkání bylo moc příjemné, menší děti provedly školáky po všech zákoutích zahrady. Pak se děti pustily do svačiny a mezitím jsme jim s předškoláčky chystali stopovací stezku. Na konci děti podle zvuků hledaly v lese určitá zvířátka. Pak jsme se rozešli, děti s Ráďou prozkoumaly okolí a cestou na vlak nás ještě přišli pozdravit. 

Pátek nám netradičně zahájil náš hudební kruh Honza - tatínek Vítka a Štěpána. Provedl nás úžasným hudebním programem, při něm dětem představil různé staré nástroje z Austrálie, Asie a jiných zemí, povídali jsme si o tom, jak asi tyto nástroje vznikaly, jak fungují... Děti si mohly vše také osahat a vyzkoušet a celý první blok zaujatě poslouchaly. V druhém bloku jsme ve třídě dělali úplně závěrečnou reflexi naší celoroční práce s Helčou, z ní Helča provedla zápis pro Hučák. Mezitím si děti také uklízely své materiály ze třídy. Proběhlo také předposlední předání bobříků.Do prázdnin nám už zbývá posledních pár dní, tak se na ten poslední týden všichni hezky připravme :) a odpočiňme si.
Pěknou neděli vinšuju,Lenka


7. 6. 2019

Milí rodiče,
k příštímu týdnu informace nemám, budeme na vodě. K tomu jen malá připomínka - papír o bezinfekčnosti s sebou k odjezdu! Kopie kartiček VZP od dětí máme už z minulého výjezdu.

Tedy zpráva z proběhlých dní:
V pondělí se děti sešly na velkém školním hudebním kruhu. Došla také řeč na sněmovní témata, konkrétně o přístupu do venkovního "podzemí" a domečku na zahradě. S Ráďou se pak děti věnovaly češtinářským úkolům. Během druhácké angličtiny jsme s prvňáky uspořádali školní matematiku. Vyznačili jsme v knihách, co komu ještě chybí, na čem je třeba zapracovat, kolik výzev chybí komu do bobříka.
Úterní den zahájil Samík svou prezentací k bobříku tvoříku. Samík si vybral do bobříka téma stavitelství a přinesl do školy svoji 3D puzzle stavebnici ve tvaru Eiffelovy věže. Tu už sám postavil a tentokrát měl za úkol zorganizovat celou třídu do pracovních skupin, vše připravit, vysvětlit a koordinovat. Aktivitu úspěšně uzavřel a děti Samíkovi poskytly zpětnou vazbu a shodli jsme se, že bobříka ulovil. Po přestávce děti čekal češtinářsko-matematický čtyřboj, poslední část hodiny si děti pracovaly na prostředí svého komixu.
Ve středu jsme si s dětmi napsali a opravili procvičovací pětiminutovku. Pak už se až do přestávky věnovaly dotváření komixů - tentokrát jsme se zaměřovali na písmo, jeho čitelnost a správnost. Prohlíželi jsme si různé komixové knížky a zkoušeli také různé techniky. Děti do tvorby použily napčíklad různé látky nebo barevné papíry, vzory.. V druhém bloku se tentokrát obě třídy účastnily angličtiny s Eliškou.
Čtvrtek děti strávily s Ráďou na Babím lomu, navštívili společně rozhlednu.
V pátek jsme se sešli tentokrát na třídním sněmu, s dětmi jsme řešili téma pro někoho nepříjemné hry na špióny, kterou děti v poslední době hrají. Na kruhu jsme zkontrolovali paměťovou výzvu a potrénovali paměť ještě ve zlodějské kimovce. Po dvojitém úkolu (pomůcka, písanka nebo matematika) se děti vydaly hledat do zahrady opožděné perníkové překvapení ke dni dětí. Druhý blok děti psaly do spirálky, reflektovali jsme týden, poté probíhal úklid naší třídy. Ve zbylém čase si děti dotvářely práce do komixového projektu, který se blíží do finiše. Snažily se dotáhnout práci do takové podoby, abychom mohli vydat opravdovou knihu - po vodě budeme stránky kompletovat a svazovat.


31 .5. 2019

Milí rodiče,

posílám pravidelnou dávku informací, nejprve k příštímu týdnu.Informace - spíš pro děti - od pondělí do čtvrtka s námi pobude ve třídě i nový chlapeček Tomík (2. třída), který k nám od září nastoupí (už u nás na pár návštěvách byl).
Další zpráva je zatím s větším výhledem, s Ráďou bychom rády uspořádaly po vzoru starší třídy třídní setkání s rodiči, kdy bychom společně sdíleli a reflektovali proběhlý rok. Moc možných termínů není, obě jsme se shodly na pondělí 17, června, po návratu z vodní pobytovky. Předběžně v 16:30. Zapište si, prosím, do diáře, budeme se těšit :)Teď už k proběhlému týdnu:

V pondělí jsem pracovala na vysvědčeních dětí a pogram vedla Ráďa -s dětmi se ještě vrátili k tématu bádání a kreslili rybníky se všemi poznatky, které o nich zjistili. Povídali si také o tom, k čemu jsou rybníky dobré, a že to jsou výtvory lidské. Trošku si zacvičili jógu a také se věnovali psaní a opakování češtiny.

V úterý jsme s dětmi řešili na kruhu třídní témata - děti sdílely zážitky a z tohoto sdílení vznikla pamatovací hra, po které jsme společně řešili téma naslouchání a rušení. Rozdělili jsme si služby na tento týden a slavnostně předali zase některé ulovené bobříky. Ještě naposledy jsme se taky vrátili k matematickým testíkům a doplnili nejasnosti. Většina z dětí má testíky zařazeny v šanonu, můžete do nich nahlížet, máte-li zájem. V druhém bloku jsme se intenzivněji věnovali úkolům z několika bobříků - písance, pomůckám a počítání. Poslední část dne si děti prošly malou imaginací, během které si každé z dětí vymyslelo svého parťáka (zvíře, tvora, oživlou věc, člověka,..), který má mimo jiné i nějaké zvláštní schopnosti nebo kouzelnou moc. Namalovaly si ho na papír. Tvor bude hlavním hrdinou našich třídních komixů - tímto jsme rozjeli náš poslední letošní projekt.

Ve středu jsme na přání dětí (kvůli odžitým situacím ve škole i mimo ni) otevřeli téma odlišností, které je pro některé děti ze třídy aktuálně citlivé. Do třídy za námi připlul mořský koník Jarmil, který měl jako jediný v moři ocásek zkroucený naopak a z různých důvodů ho to mrzelo, hlavně kvůli posměchu kamarádů. Děti mu pomáhaly situaci vyřešit, podpořily ho v nalezení nové kamarádky a radily mu, jak reagovat na své původní kamarády, kterých se nechtěl vzdát. Postupně jsme se dostali k našim vlastním příběhům a zážitkům, kdy jsme se cítili podobně jako Jarmil - s těmi se roztrhl pytel a každý jich našel hned několik. Kdo našel odvahu, mohl je sdílet i více do houbky. Zkoušeli jsme hledat možnosti, jak se v situacích zorientovat, jak můžeme postupovat a reagovat. A došli jsme také k tomu, co je na lidech opravdu to důležité..
V druhém bloku pro nás měly velké děti přichystanou krásnou prezentaci na téma pohádek. Ve skupinkách připravovaly známé pohádky a každá skupina tu svou zpracovala nějakým originálním výtvarným způsobem.

Na lesním dni jsme se tentokrát vypravili mezi včeličky a bylo to opravdu zajímavé. Podívali jsme se na to, jak včeličky žijí. Hlavně děti prozkoumaly životy včelek dělnic. Dozvěděly se, jaké činnosti si během svého života projdou a co všechno v úlu zastanou. Děti zjistily a sami si na vlastní kůži vyzkoušely, že toho není málo a ne nadarmo se říká, že jsou včelky opravdu pilné. Fotek je opravdu hodně! Nedalo se nefotit - tak na ně s dětmi mrkněte:)))
Dnes ležím už od včerejšího odpoledne doma s teplotou, takže se Vojta laskavě nabídl, že by s dětmi odvedl den. Děti začínaly den klasicky na ranním kruhu, poté se vrhly do činností ve třídě. Vojta s dětmi dokončoval ještě práci na komixovém hrdinovi - děti si tvořily prostředí, ve kterém jejich tvor žije, a pojmenovávaly jeho hlavní charakteristiky, vymýšlely jméno.. Na závěr dne byl v plánu klasicky zápis do spirálky a úklid třídy.Protože mám foťák ve škole, posílám zatím pouze Rádiny fotky z lesního dne. Své třídní dodám příští týden, taky stojí za to, takže budete mít dvojí prohlížení :)


24. 5. 2019

Milí rodiče a děti :)

Máme za sebou náročný testovací a bádací týden, náročný nejen pro nás, ale nejspíš i pro děti. Během týdne si museli rozvzpomenout na různé informace, postupy, pravidla.. otestovat dovednosti a zároveň zreflektovat a zhodnotit svůj výkon.
V příštím týdnu budeme s Ráďou kompletovat všechny tyto zdroje a dávat dohromady vysvědčení. Z tohoto důvodu bude v pondělí ve třídě přítomná pouze Ráďa a v úterý zase jenom já - druhá z nás bude v té době pracovat na hodnocení. V pondělí nebo úterý nás čeká program, který pro nás připravuje starší třída, která uzavřela dlouhý projekt na téma pohádek. 

A jak tedy probíhal tento týden?
V pondělí jsme s dětmi zpívali na kruhu a trénovali repertoár hlavně na vystoupení v divošce, domlouvali jsme se také, co kdo donese a jak se kdo obleče... Na třídním kruhu jsme se domlouvali ještě na bobřících a pak už pro děti začal češtinářský shrnující testík. Děti čekaly úkoly na četbu s pochopením, doplňovací texty (krátké a dlouhé samohlásky, měkké a tvrde i/y), poskládání věty z pomíchaných slov, syntéza slov ze slabik a také znalostní ověřování týkající se našeho aktuálního tématu rybníků a vod. K velké radosti děti zapojila Ráďa do testíku také pohybové úkoly, aby nikdo dlouho neseděl na místě :)
V úterý děti čekal testík z matematiky, několik počítacích a několik skládacích nebo stavěcích úkolů. S prvňáky jsme ověřovali zejména operace sčítání a odčítání do 10 i přes 10, prostorové stavění kostek podle plánků, jednoduché slovní úlohy nebo pokyny, číselné řady (+1, -1, +2, -2, +3, -3) a základy násobení. U druháků už šlo o sčítání a odčítání do 100, zejména do 50, násobení do 10 v podobě nožiček zvířátek, v obdélnících i v klasických příkladech. Dále také už složitější slovní úlohy a všechna prostředí z Hejného matematiky. Po testíku jsme ještě měli setkání na kruhu, kde se s dětmi Ráďa připravovala na plánované čtvrteční bádání na rybníce. Děti si kladly výzkumné otázky (jako třeba "Unese list pulce?" nebo "Jak je rybník hluboký") a na tyto otázky budou ve čtvrtek hledat odpovědi ve bádacích týmech. Zároveň si zkoušely pokládat i hypotézy - odpovědi na otázky předem.
Středu jsme pojali spíš odpočinkově a zábavně - šifrovacím způsobem. Nejprve jsme ale sdíleli dojmy z úterního vystoupení v Divošce. Děti mluvily o své nervozitě a taky o radosti z hraní a zpívání, o tom, co pro ně znamená chyba. Všem se akce moc líbila, hlavně společné zpívání a vaše účast na ní. Po kruhu každý zkoušel luštit instrukce, podle nich se děti daly do skupinek a ostatní výzvy řešily týmově (hlavně dinosauří šifra měla velký úspěch). V druhém bloku jsme dále navázali, to už děti vytvářily a vymýšlely vlastní šifry, v individuální práci si někteří psali písanku, někteří pracovali na matematické nebo češtinářské výzvě.
Čtvrtek strávily děti s Ráďou opět na rybnících, dělily se do výzkumných týmů a v týmech se snažily vyzkoumat odpovědi na otázky, které vymyslely ještě ve škole na kruhu. Více informací a fotky poputují případně později od Rádi..
Páteční první blok jsme strávili na velkém kruhu rytmickým cvičením a sněmem, řešíme aktuálně pravidla bezpečnosti na zahradě i ve vile. V druhém bloku jsme si ve třídě povídali o tom, jak nám ve třídě je, jak umíme spolupracovat.. a v týmech jsme si zahráli matematickou běhací hru na zahradě, nastavovali jsme přitom různá omezení (nemluvit, šeptat...). Uzavřeli jsme také některé další ulovené bobříky a vyjasnili jsme podmínky již stávajících (bobřík tvořivosti, odvahy, pamatováčka). Pod vedením Samíka a Marušky jsme si zapsali spirálku a vybrali fotky z vysoupení v Divošce. Víťa N. s Jindrou pak organizovali úklid třídy, který byl dnes obzvlášť pohodový a veselý :).  


17. 5. 2019

Milí rodiče :) 

Konečně máme za sebou zase standardní týden a posílám tedy po delší době opět informační mail..
Příští týden bude ve znamení přezkušování - pondělí, úterý i středu děti čekají testíky a samostatné série úkolů, abychom s Ráďou získaly komplexní přehled pro vysvědčení. Mám na vás tedy dvě prosby - pokud víte, že vaše dítě na některé z těchto dní nebude ve škole, obratem mi napište. Druhá prosba je připravenost dětí na testíky - bude velmi potřeba, aby měly děti v pořádku vybavení pouzdra (tužky, pastelky) a v ideálním případě také pravítko nebo kapesní metr, zároveň vás prosím o dochvilnost, aby děti nemusely začínaat se zpožděním. 

K tomuto týdnu:
Pondělní ranní kruh se nesl ve znamení sněmu, který už nějakou dobu nebyl. Řešili jsme už táhnoucí se téma darování peněz z jarmarku - kolik jich věnujeme na projekt šelem, kdy, jak... Řešili jsme také pravidla pro práci s magnetickou stavebnicí, aby se o ni děti nehádaly, neschovávaly si dílky do poliček atd.. V matematice jsme s prvňáky pokračovali v knize, trénujeme už složitější příklady na sčítání a odčítání do 20 a s různými podmínkami. S druháky jsme rozjeli projekt krychle - jako návrháři měli za úkol samostatně a později v týmech sestavit co nejvíce různých "obleků" (plášťů) pro svoji kostičku. Do úkolu se vrhli naplno a protože je navrhování bavilo, věnovali jsme mu ještě i úterní blok. V krychli a dalších 3D tělesech, jejich pláštích, budeme dále pokračovat.
V úterý jsme první blok strávili na kruhu slavnostním předáváním bobříků. Skoro všichni v poslední době nějakého dokončili a úplně všichni se k některému úspěšně blíží. Na kruhu jsme také zkoušeli týmovou aktivitu - pexetrio (trixeso), děti měly omezený počet nápověd a také omezený počet tahů. Po kruhu následoval blok matematiky a češtiny, navazovali jsme na pondělní látku. Poslední část dne si děti podle Rádina povídání představovaly rybníky a tuto představu přenášely na papír. Programem jsme zahájili dvoutýdenní bádací projekt zaměřený na život v rybníce (a kolem).
Středu jsme zahájili třídním kruhem zaměřeným na spolupráci a "pouštění se do hry", protože to je opět aktuální téma.. Děti si v diskusi vyjasňovaly, co je komu příjemné a kdy se mohou zapojit, kdy ne. Poté následoval šifrovací a pamatovací úkol pro dvojice - jeden z dvojice diktoval šifru, druhý zapisoval a mohl také luštit s pomůckou. Pak se role prohodily. Závěr prvního bloku jsme věnovali voňavému pečení perníčků pro maminky. V druhém bloku se druháčkům věnovala Ráďa, která ztratila hlas, takže pracovali samostatně na textu s porozuměním.. Prvňáci pracovali v matematické knize, začali jsme probírat téma dělení = spravedlivé rozdělování čehokoliv mezi několik dětí. Můžete při každé příležitosti procvičovat i doma :) Na závěr jsme k veliké radosti dětí malovali perníčky :).
Čtvrtek prožily děti s Ráďou rybníkový program. Byli společně u rybníka pod Ořešínem, ke kterému se ještě budou příští týden vracet. Zkoumali ho všemi smysly - prohlédli si jej, poslechli zvuky, které vydává, osahali... Děti také postavily vor, který unesl slona! :) A nakonec dokonale za pomoci sítěk, které si sami vyrobily, prozkoumaly všechny živáčky (hlavně pulce) v rybníce. Příště nás čeká bádání.
V pátek jsme ráno na společném kruhu trénovali školní písničky na vystoupení u Divošky, které se bude konat příští týden. Zkoušeli jsme také rytmická cvičení do písniček a na závěr posílání signálu. Druhý blok děti naposledy potrénovaly na testíky příští týden - čtení s porozuměním, slovní úlohy, skládání slov z písmen, paměť, sčítání, odčítání a násobení. Zsolty dnes vedl zapisování spirálky, Kubík s Vítkem N. pak poobědový úklid.

Užijte si víkend, snad bude krásný, ať vy i vaše děti můžete načerpat dost sil na příští týden :) 


6. 5. 2019

Milí rodiče, zdravím vás na začátku nového týdne. S Helčou jsme posledních 5 dní strávily na velmi inspirativním zážitkovém kurzu nenásilné komunikace, který bude, věřím, obohacením pro naši další práci. Minulý týden jsem tedy s dětmi strávila pouze první dva dny na Kaprálově mlýně, zbytek týdne se o děti starala Ráďa s Eliškou. 

Než připojím Rádino shrnutí, ještě upozorňuji na náš zítřejší POSLEDNÍ tělocvik v tělocvičně!! Sraz klasicky do 8:15 před vstupem. 

A teď už zprávy z týdne:
Tento týden byl ve znamení "opravdové venkovní výuky" S dětmi jsme se na výpravě na Kaprálův mlýn mnohému naučili a hodně i dozvěděli.V pondělí po cestě jsme pozorovali co všechno v lese roste jaké jarní kytičky už vykukují v lese. Zachraňovali jsme šneky z cesty, pozorovali jak se propadá voda a znovu se tak vrátili ke koloběhu vody. Zkoušeli jsme si i naše fyzické síly v běhu. Večer jsme si povídali o strachu a jak ho překonávat - děti byly opravdu velice upřímné a díky tomu jsme zažili opravdu bohatý a hluboký prožitek z tohoto povídání. V úterý jsme se vydali prozkoumávat jeskyně, povídali si o tom jak žijí netopýři, čím se živí, jak je třeba se chovat v chráněných oblastech, co jeskyním škodí. Dokonce jsme se mohli radovat díky dešti z potoka, který byl ještě před týdnem zcela vyschlý:) Děti také po cestě počítaly některé i umocňovali - to aby se nenudili. No a potom pro ně měla Lenča připravenou super lehce matematickou kombinační hru. Program byl prostě nabitý.

Co se dělo ve čtvrtek? S dětmi jsem byla já a společně jsme se věnovali několika češtinářským výzvám, také psaní a trošku i pohybu. Takže všeho bylo dosti:) 


12. 4. 2019

Milí rodiče i děti,
Posílám nejprve info ohledně příštího týdne a nadcházejících událostí.

  • Příští týden budeme mít tělocvik - sraz klasicky do 8:15 před vrátnicí.
  • K třídnímu výjezdu - máme malou změnu, špatně jsem rozpočítala výdaje a částka na dítě na výlet nebude 300, ale 350 Kč. Část pobytovky budeme hradit z rozpočtu na lesní dny (jeskynní program pro děti). Podprobné info půjde začátkem příštího týdne :)
  • Lesní den bude výjimečně ve středu - půjdeme na envori-program do Lipky na Lipovou. Odcházet budeme v 8:15 ze školy. Ve čtvrtek bude výuka ve škole s Ráďou.
  • Poslední výzva k příštímu týdnu se týká veselého velikonočního týdne. Jedná se o naši tradici, kdy se ke každému předvelikonočnímu dni pojí určité barvy a podle nich se snažíme obléci :) Hlavně pro ty děti, které dnes nebyly ve škole, posílám instrukce - pondělí je bílé a modré, úterý žluté a květinové, středa červená a puntíková :)

V pondělí jsme zahájili společné setkání zpíváním písničky z vyjmenovaných slov po S. Po zpívání jsme si vyzkoušeli náš historicky první poradní kruh, ve kterém šlo o naladění se na sebe a soustředění pozornosti na tady a teď, na sebe navzájem (ten, ke komu přišel symbolický předmět, měl za úkol projet pohledem všechny na kruhu). Postupně budeme tento nástroj dále rozvíjet a pokusíme se, aby z něj vznikl opravdový poradní kruh - tedy kruh, na kterém si budeme věnovat plnou pozornost a budeme moci řešit různá témata, naslouchat si...). Na sněmu měli několik oznámení týkajících se fungování ve škole, na zahradě, zopakovali jsme si pravidla o půjčování a vracení pomůcek nebo cizích věcí. V druhém bloku jsme zkontrolovali pamatováčka, kterého poprvé přinesly úplně všechny děti!! Další program probíhal na zahradě - nejprve děti hledaly rozstříhané rýmy, skládaly básničky a nakonec k básničkám vybíraly vhodný název. V celé skupině prvňáků i druháků jsme se pak věnovali matematickému problému, zkoušeli jsme spočítat, kolik kachlí má naše velká venkovní šachovnice. Děti měly za úkol vymyslet různé zlepšováky nebo finty na to, jak si počítání zjednodušit - někdo si šachovnici rozdělil na poloviny a pak výsledek násobil dvěma. Někdo počítal po osmi a druháci použili i své znalosti z násobení... Zkrátka spousta informací a poznatků z jedné aktivity. Den jsme uzavřeli písankou.
V úterý jsme s dětmi zahájili den třídním kruhem, nasdíleli jsme náladu a zážitky z víkendu.. Představili si dvě předškolní návštěvy a šli jsme na zahradu. Zkusili jsme už známou hru v kruhu s míčem - házet si v určitém pořadí aniž by nám balón spadl na zem. Tentokrát jsme zkoušeli i obtížnější variantu se dvěma míči a dvěma různými cestami naráz. Pak už jsme si děti rozdělili na češtinu a matiku. V matematice si obě skupiny vyzkoušely už v menších mřížkách na papíře vymyslet, jak nejlépe a nejjednodušeji spočítat čtverečky v různě velkých obdélnících či čtvercích. S druháky jsme ještě potrénovali násobení a s prvňáky jsme ještě stihli zahájit venkovní autobusovou dráhu - někdo z prvňáků vždy autobus řídil a na různých zastávkách vystupovali nebo nastupovali cestující. Ostatní měli za úkol dávat pozor a v hlavě nebo na prstech spočítat, kolik cestujících zbylo v autobuse na poslední zastávce. V češtině jsme se s druháky věnovali psaní psacím písmem podle poslechu, procvičovali jsme tvrdé a měkké i,y po tvrdých a měkkých souhláskách. Prvňáčci měli také prostor na psaní a uvolňování ruky.
Ve středu jsme začali program opět na kruhu, ještě jsme si znova povídali o tom, jak na lidi, zvířata, květiny a zkrátka celou přírodu působí negativní nebo pozitivní zpětná vazba. Že člověk neumí přijmout negativní slova, pokud jich je hodně, a aby to mohl zvládnout, potřebuje mnohem více podpory. Abychom si nabili baterky na celý den, vytvořili jsme na kruhu křesílko a každý, kdo si do něj sedl, byl zahrnutý milými slovy a pozitivní zpětnou vazbou. Odcházeli jsme z kruhu příjemně naladění a o to lépe nám pak šla práce na trojboji. V trojboji děti trénovaly úkoly z matematické knížky, psaní příběhu (každý si hodil čtyřmi kostkami s obrázky a podle obrázků vymyslel krátký příběh), pracovaly na pomůcce a trénovaly pozornost. Na závěr si děti vybraly češtinářskou, matematickou nebo šifrovací výzvu.
Čtvrtek strávila s dětmi Ráďa - Na lesním dni jsme se vydali vyčistit studánku Maruška na Babě. Po cestě jsme také narazili na několik strojů, které pracovaly na kácení smrků - mluvili jsme o kůrovci, jaké stromy napadá a také jak by mohly vypadat lesy, aby se nemusely kácet tak velké plochy. Do čištění studánky se všichni vrhli s velkým nadšením:) Holky dokonce složily i písničku (pokud se mi podaří viedo nahrát bude v odkazu ve fotkách) Studánku jsme se rozhodli adoptovat a také u ní zanechali náš Slunovratí hrníček. Příště třeba přineseme nápis:)))Více o studánkách v okolí brna zde: https://www.estudanky.eu/vyber.
Pátek jsme zahájili společně na kruhu, zpívali jsme parkurovou píseň, rytmizovali, bubnovali, posílali po kruhu signál a povídali si o příštím předvelikonočním barevném týdnu. Po kruhu jsme si s dětmi ukázali nové bobříky a zkusili si zahrát týmové pexeso. Zhodnotili jsme služby z minulého týdne a rozdělili jsme si je na týden následující. Po svačině jsme se rovnou pustili do spirálek a úklidu a na konci nám zbyl ještě čas na pětiminutovku a sdílení. Poprvé jsme také zkusili páteční sněm, který by mohl nahradit náročné pondělní sněmy - to bývají děti často unavené a už si nepamatují témata z minulého týdne.  


5. 4. 2019

Milí :)

K příštímu týdnu nic navíc nemám, takže se rovnou pustím do popisu našich zážitků z tohoto týdne...

V pondělí jsme klasicky zahájili nový týden společným zpíváním a sněmem. Velkým tématem na sněmu byl opět ulomený roh ve vrchním patře (který mají na starosti kluci ze starší třídy a zatím nepodnikli nic pro jeho nápravu), protože škaredý a drolící se roh prvňákům a druhákům vadí - nelíbí se jim. K tomu se pojilo téma výzev a úkolů, na které často zapomínáme, neplníme a to i přes společnou dohodu na sněmu. Za sebe musím říct, že kvalita sněmů stoupá, dětem se daří je vést, předávat slovo i téma nakonec shrnout a uzavřít. Mám z toho radost :). I naše děti, hlavně druháci, jsou často slyšet a nebojí se vést sněm nebo usměrňovat rušící děti. V dělené části výuky jsme v češtině s prvňáky dělali trojboj, kde četli a třídili slova pod různé skupiny, hledali slova jedno, dvoj a trojslabičná a pak si každý vybral nějaké čvičení ze zelené učebnice. Taky zbyl i čas na psaní. Druháci také třídili slova do skupin už s tím vědomím, že se jedná o slova nadřazená a podřazená. Pak jsme hledali slova, která se rýmují a vymýšleli vlastní rýmy. Četli jsme si básničky a vymýšleli, jak by se asi mohly jmenovat. Luštili morseovku, která vznikla z tvrdých a měkkých iy, co měli doplňovat. Četli si o savcích. V matice jsme s prvňáčky protřídili a naplánovali dokončení druhé matematické knížky a prolistovali jsme novou, třetí knížkou. Druháčci po češtině směřovali rovnou do angličtiny. 

V úterý jsme se radovali, protože jsme opět mohli do tělocvičny, ta nás všechny moc baví :). Procvičili jsme se a zkusili i několik náročnějších koordinačních cviků (třeba kreslit jednou rukou do vzduchu čárku a druhou trojúhelník). Vytáhli jsme také kozu a můstek, přeskakování přes kozu byla pro většinu dětí úplná novinka, ale na konci skákání s naší pomocí překonaly toto zvíře úplně všechny děti! A kdyby mohly, skákaly by snad až do večera :). V druhém bloku si obě skupiny zahrály na zahradě pohybovou počítací hru - seřazovali jsme příklady podle výsledků od 1 do 10. Trénovali jsme tak násobení, sčítání a odčítání. 

Ve středu děti čekala nová měřící šifra, se kterou si poradily úplně samy a bez pomoci. Musím říct, že i v šifrování se děti hodně posunuly - většina z nich už ovládá pořadí písmenek v abecedě, jsou mnohem samostatnější, zkouší a hádají, když něco hned na první pohled neví.. Zkrátka se k novému problému (= neznámá šifra) staví už mnohem semebvědoměji a samostatněji. I spolupráce v týmech je hladší, děti si více pomáhají, snaží se využít všechny členy týmu. Po šifrování jsme zahájili novou várku pokusů - pokusy se světlem. Zaseli jsme travní semínka do punčochy s hlínou, některé z nich jsme umístili na světlo na okno, některé do stínu a některé na balkón, kde se střídají teploty. Co bude dál, to budeme teprve pozorovat v následujících dnech :). Ve středu jsme také ještě stihli naši první pětiminutovku - tedy úkol, který je omezený časem. Pro některé děti je těžké pustit se do práce, různě se zdržují.. Ale protože jsou v životě běžné situace, kdy se musí něco stihnnout a ne vždy si můžeme dopřát tolik času, kolik bychom chtěli, rozhodla jsem se do programu zařadit i "časový stres". Reflektujeme, jaké to pro nás je, když nestíháme. Jak reagujeme a jak můžeme ovlivnit případný vztek nebo zoufalství. Děti výsledky pětiminutovek neporovnávají mezi sebou, ale budou porovnávat své vlastní výkony - jestli se zlepšují, co se daří atd. 

Zpráva od Radičky ohledně lesního dne ve čtvrtek: "Na lesním dni jsme s dětmi velice pečlivě vysbírali a vyčistili část pravého břehu řeky Svitavy a odpadků bylo opravdu nepočítaně. Dětem patří velký dík za to, že vzvládly donést ty pytle až do Obřan, kde jsme je vyhodili do tříděného odpadu:)Vodě a čistým lesům zdar!"

V pátek jsme na ranním kruhu bubnovali na boomwhackers, trénovali různé rytmy a na závěr posílali tajný signál po kruhu. Ve třídě jsme se pak poradovali ze splněného pamatováčka (vaty) a mohli jsme si díky tomu zasít ještě semínka řeřichy, tím jsme doplnili ještě pokus ze středy. Vyzkoušeli jsme hned druhou pětiminutovku na sčítání, odčítání pro druháky na násobení. Většina dětí si vzala pracovní list na trénink i na doma. Vyhradili jsme také čas na psaní písanky, probrali s dětmi, co jim dělá problém. Program jsme pak uzavřeli psaním do spirálky a reflexí proběhlého týdne. Po obědě Vítek - Dortík bezvadně zorganizoval úklid, po kterém měl ještě pro děti program Zsolty - výrobu krabicového domečku pro nějakého mazlíčka.

Moc děkuji všem, kdo jste přišli na tripartitu. Vzájemné sdílení je pro nás s Ráďou velmi důležité. jsou to pro nás další střípky do mozaiky světa vašeho dítěte. Můžeme pak lépe promýšlet další postup pro každé konkrétní dítě, hlouběji dětem rozumíme a také lépe ladíme výuku s vaší výchovou. To je asi všechno jasné, ale měla jsem potřebu vám poděkovat :). A na vás, kdo se teprve chystáte, se moc těšíme! 


 29. 3. 2019

Milí rodiče :)
Týden měření, vody a venkovního učení je u konce, takže posílám pravidelnou dávku informací a zážitků...
K příštímu týdnu mám jediné info - opět bude tělocvik v tělocvičně. Dalším budoucím tématem je náš dvoudenní jarní výjezd v termínu 29. - 30. 4. - starší třída se vydá prozkoumávat jeskyně a i nás s Ráďou téma jeskyní zaujalo. Rozhodly jsme se s dětmi vyrazit do Kaprálova Mlýna, vyrazili bychom v pondělí ráno, doputovali do Mlýna, absolvovali místní program o méně známých jeskyních v okolí a v areálu mlýna bychom přespali v jednom z domečků. Večer už bychom měli také jídlo z místní výborné kuchyně, stejně tak i úterní snídani a oběd. Protože se nám akce nevejde do rozpočtu na lesní dny, od každého z dětí bychom vybíraly cca 300 Kč (na ubytování, stravu a jeskynní program). Prosím, pokud by s tím měl někdo z vás problém, ozvěte se, ať můžeme vést diskusi. Podrobnější informace samozřejmě v čas zašleme. 

V pondělí jsme zahájili ráno sněmem, na kterém jsme řešili s některými z dětí rozbité věci (utrženou poličku, rozbitý roh na chodbě) a dávali návrhy na nápravu. To se ale, myslím, nikoho z naší třídy netýká. Pak jsme už společně oslavovali příchod jara, obdivovali jarní květiny a větvičky kvetoucích stromů a keřů. Zkoušeli jsme také jeden experiment s vodou - měli jsme 2 skleničky vody, na jednu z nich jsme křičeli a říkali škaredé věci, na druhou vodu jsme naopak byli laskaví a milí. Do obou sklenic jsme pak dali co nejvíce podobnou kytici z různých větviček a celý týden sledovali, co se stane.. Výsledek nás všechny fascinoval, protože "zlá" voda způsobovala, že se květy i listy začaly kroutit nebo pomaleji vykvétaly.. (můžete vidět na okenním parapetu v jídelně). Druhý blok jsme věnovali dělené matematice a češtině. Prvňáci měli velký měřící úkol - po škole hledali věci dlouhé nebo široké určitý počet centimetrů, milimetrů nebo metrů. Hned jsme se tak v praxi naučili rozlišovat tyto jednotky. Pak jsme tyto vzdálenosti také odhadovali. Děti aktivity na měření a odhadování velmi baví - opět je to něco, co můžete doma nebo venku často využívat a trénovat!! :) Druháci s Ráďou v češtině trénovali čtení a rozdělování řady písmen na jednotlivá slova (Věta nemá mezi slovy mezery, děti oddělují slova čárou) - většině dětí šla práce ztuha, zapomínali na poslední hlásky a pak jim nedávala navazující slova smysl.. také možné trénovat i doma.
V úterý jsme si užili naplno tělocvičnu, protáhli jsme se a rozcvičili, zkoušeli poprvé šplhat na tyči a většina dětí poctivě trénovala také skok z místa do dálky - rekordy padají a bobříci sportíci se blíží :) Nakonec jsme si zahráli naši současnou oblíbenou hru - vybišu s talířem v různých obměnách. V druhém bloku jsme s dětmi prohodili ponělní matematicko-češtinářské skupinky, druháci se vrhli do měření a prvňáci s Ráďou měli češtinářský trojboj - skládali z písmenek slova, skákali venku po kachličkách podle abecedy a vymýšleli slova podle znaků z morseovky (. = krátká slabika, - = dlouhá slabika, tedy například .- může znamenat "malíř"). Na závěr stihli ještě šibenici :). 

Středu jsme zahájili ladící paměťovou hru, házeli jsme si v kruhu v určitém pořadí a bez pádu míče jsme se pokoušeli toto pořadí dodržet. Následovala první venkovní šifrovací hra - děti ve větších týmech nejprve hledaly a pak i luštily nové i staré známé šifry. Týmy neměly zakázáno si napovídat, takže v druhé polovině přišly děti na to, že si mohou i napovídat a sdílet dobré nápady. V druhém bloku jsme si udělali malý malířský ateliér ve třídě, nejprve jsme poslouchali Vivaldiho jaro a pak jsme na tento hudební motiv zkoušeli malovat vodovými anilinovými barvami. Některé děti malovaly rytmus, jiné náladu a některé hudební nástroje, které v hudbě slyšely...

Na lesním dni jsme společně putovali proti proudu řeky Svratky a povídali jsme si o tom, kudy a jak vlastně taková řeka teče. Vyzkoušeli jsme si i do jakých řek se vlastně Svratka postupně vlévá než se dostane až do Černého moře...Schválně se na to dětí zeptejte jestli si to pamatují:) No a pak děti jako kapky vody prolétávaly koloběhem vody a zkusili si kudy vlastně taková voda putuje a jak to má náročné:) Myslím že se jim to líbilo - opět nás tímto tématem pomohla provézt Gábi Hájková:)

V pátek jsme na ranním kruhu zpívali jarní písničku Jaro dělá pokusy, zkoušeli jsme také novou píseň poskládanou z vyjmenovaných slov po S. Vytleskávaji jsme různé rytmy a posílali si balónek s motivem naší planety, každý z nás zkoušel vymyslet, jak bychom naší planetě mohli pomoci..Ve třídě si děti zopakovaly matematické učivo (prvňáci krokování, druháci násobení) a je vidět, že je potřeba tyto dovednosti pravidelně trénovat a opakovat. Opět je to učivo, které můžete podpořit i doma. Některé z dětí si pak pracovaly na svém zájmu a ty, které neměly hotovou měřící výzvu, si ji dokončily. Tentokrát jsme měřili rozměry různých částí těla. Pod vedením Vendulky si děti napsaly zápis do spirálky a na závěr dne nám přišla Ráďa přečíst příběh o vodě a suchu - aby tak s dětmi dokončila téma vody.  


22. 3. 2019

Milí rodiče, milé děti,
máme za sebou další nabitý víkend, ve kterém jsme malovali, hodně zpívali a také měřili. Informace pro příští týden je asi jenom jediná - bude tělocvik. Tedy jako vždy - sraz do 8:15 před vrátnicí. Proběhly první tripartity, takže kdo ještě nejste zapsaní, můžete do této tabulky.

V pondělí jsme si na sněmu zazpívali a také k nám zavítal Barunčin tatínek, který nám popovídal o projektu záchrany českých šelem. Dozvěděli jsme se, které šelmy jsou u nás ohrožené, jak se v přírodě chovají, jak se dají stopovat.. Co je pro ně dobré a co ne a jak je vůbec můžeme chránit. Šlo vidět, že děti téma zajímá, hodně se doptávaly a sdílely i své vlasní zážitky se zvířaty. Po sněmu jsme si s dětmi, které měly hodně energie, zahráli běhací písmenkové hry na zahradě. Zkoušeli jsme se vzpomenout, jak jdou všechny písmena po sobě, hledali jsme, mezi kterými dvěma se určitá písmenka nachází. A do toho jsme také zapracovali na spolupráci a domluvě v týmu. Denní program jsme uzavřeli matematickými úkoly a psaním do písanky. 

Úterní den byl netradičně lesní, vydali jsme se na Cejl do malířského ateliéru Libora Veselého. Žádné z dětí nechybělo a to bylo moc dobře, protože jsme odcházeli plní zážitků a radostných pocitů. Atmosféru malování asi nejlépe nasajete z fotek v příloze :). Jen stručně k procesu - Libor nás nechal prošmejdit celý atelitér, děti byly už u vstupu ohromeny tím, jak velké (a krásné) obrazy můžou vzniknout. Pak ti, co chtěli pracovat ve dvojicích, utvořili dvojice, a ti, kdo se cítili sami na velké plátno, pracovali sami. Libor dal dětem na palety barvy a nechal je úplně volně malovat, bez jakéhokoliv zadání nebo vedení - občas jenom někomu poradil nebo ho motivoval na obraze ještě zapracovat. Děti malovaly celkem 2 a půl hodiny, všechny byly velmi zaujaté a nebály se velkého rozměru.. Některé stihly svůj obraz během té doby ještě několikrát přemalovat a vymyslet příběh. Libor práci dětí oceňoval, vznikly opravdu zajímavé obrazy, děti se nebály používat i ruce nebo jiné techniky..Ještě malá zajímavost - na facebooku se k malbám vyjádřil i významný brněnský malíř Michael Rittstein, což považuji za velkou poctu :)!

Ve středu jsme s dětmi věnovali část kruhu rozdělení služeb a povinností ve třídě. Děti se ujaly úkolů zodpovědně, dnes jsme je vyhodnotili, takže uvidíme, jak dlouho nám tento systém bude vyhovovat a jak se nám bude dařit zkušenosti přenášet do běžného fungování ve třídě. V prvním bloku jsme si potrénovali čich, děti si hledaly svého parťáka do dvojice podle vůně na zápěstí, a ještě stihly vyzkoušet novou šifru, kterou jsme slavnostně zahájili projekt měření. Budeme v měření pokračovat i v dalším týdnu, dětem se bude kromě metru hodit také pravítko, pokud doma najdete (na tvaru nezáleží). V druhém bloku jsme ve třídě uspořádali trojboj zaměřený na čtení, matematiku z knihy a krokovací/násobící výzvu. 

Ve čtvrtek se dětem věnovala ve škole celý den Ráďa. Věnovali se společně češtině, poslouchali a zpívali písničku Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře - Jaro, je to v suchu. Dále se také věnovali pohádkám, zkoušeli pantomimu i vyprávění příběhu. Podrobněji ještě doplním, až mi Ráďa pošle zprávu :)

Pátek jsme s Helčou zahájili kruh malou jarní slavností. Zpívali jsme jarní písničky, vzpomínali na jarní květiny, které známe a které jsme v posledních dnech viděli. Popřáli jsme vše dobré k narozeninám hned několika dětem. Na závěr jsme si pak zahráli skupinovou hru s balónkem.. Ve třídním kolektivu jsme si vyhodnotili týdenní služby a předali štafety dalším dětem. Ještě jsme si prožitkově připomněli a potrénovali pravidla na kruhu. Potrénovali jsme matematiku v knize, každý podle svých možností, a v dnešní spirálce jsme se zaměřili na velká a malá písmena, dlouhé samohlásky. Druháci si opět zkoušeli psát psacím, na tom mohou zapracovat i doma - pomalu se snažíme, aby psací písmo začali využívat i v jiných příležitostech než jenom v písance a spirálce. Po obědě jsme se pustili do úklidu třídy a klubovničky a domluvili jsme se na příští týden.
Tento týden se děti obzvlášť těšily na fotky, hlavně na ty z ateliéru. Věřím, že i vám udělají radost!! Odkaz posílám tady.Přeji vám krásný slunečný víkend a v pondělí zase na viděnou, 


15. 3. 2019

Milí rodiče a dětičky :)

Informací mám tentokrát více, budu se snažit vše zestručnit, jak to jen půjde. 

Začíná nová vlna tripartit, zapisujte se ZDE, pokud se vám žádný termín nehodí, dejte vědět do nejdříve. Úprava doby např. o půl hodinky by neměl být problém, časy jsou orientační. Dále pokud stojíte o setkání se mnou i s Ráďou, vybírejte po-st, v pátek tady Ráďa není. Nebojte se na tripartity přinášet vlastní vstupy, otázky, nejasnosti... Sdílení od vás k nám je stejně důležité jako od nás k vám.

Dále k příštímu týdnu - lesní den bude netradičně v úterý. Vydáme se s dětmi do malířské akce! Libor Veselý, malíř - jeden z našich skvělých lesoškolkovských tatínků - nás zve do svého malířského ateliéru na Cejlu. Pořádá malířské dílny pro děti, zájem o ně stále narůstá, takže je skvělé, že si na nás vyhradil čas :). Děti si vyzkouší něco, co většina z nich nikdy nezažila - malovat neřízeně na veliké formáty plátna (větší než děti;)). Sraz si dáme ve škole, odkud budeme nejpozději v 8:15 vycházet směrem na tramvaj 12. Přijďte Vystupovat budeme na zastávce Tkalcovská. Návrat do školy bude do 14 hodin. S sebou oběd, pití, průkazku MHD a oblečení, které může být pomalováno (nepůjde vyprat)!!
Protože nám tímto odpadne tělocvik, budeme mít jako náhradu v obou následujících týdnech tělocvičnu.

Tento týden jsme se po těloprojektu zase více ponořili do matiky a češtiny, vyzkoušeli nové šifry a pozorovali pokusy..

V pondělí jsme na sněmu s dětmi odhlasovali tři nejzajímavější projekty (všechny měly v podstatě rovnocenný počet hlasů) a to ochranu českých šelem, zdravotní klauny a vozíčkáře, všechny tyto projekty budeme proto postupně "realizovat". U tématu handicapů se kromě lidí na vozíku chceme dotknout také nevidomých lidí a vodicích pejsků.
Zbytek pondělí a celé úterý jsme věnovali češtině a matice, trénovali jsme, co už umíme, a probírali také nové učivo. Rády bychom vás s Ráďou podpořily ve spolupráci s námi, ať máte dostatečný přehled o učivu a nástroje, jak s dětmi trénovat i doma nebo na horách (samozřejmě je to pouze nabídka, nikoliv nátlak :)). Ať nenaruším týdenní přehled, přikládám informace a doporučení od Rádi týkající se češtiny na konec mailu. Matematiku si shrneme zase třeba příště, ať vás příliš nezahlcuji :).

Ve středu si děti po týmech vyzkoušely zábavnou šifru tvořenou složeninami obrázků a částí slov (kolo-běžka, kost-ival, myš-lenka...). Samy pak vymýšlely další podobná slova. Týmy pak i v dalším programu trénovaly skládání slov, z 9 písmen měly za úkol vytvořit co nejvíce spisovných slov, nakonec jsme spojili síly a měli jsme jich neskutečných 35! V druhém bloku jsme detailně pozorovali, jak se nám zbarvily květy a zelné listy z pokusu z minulého týdne a pozorování zakreslili a zapsali. Stojí za to se na zápisy dětí do šanonu podívat, stoupá kvalita psaného projevu i myšlenkových pochodů :) 

Čtvrtek s Ráďou: "Na lesním dni jsme se vydali za naší světovou raritou na Kamenný vrch. Jsou to krásně chlupaté květy konikleců:). Byly právě v rozpuku a myslím, že určitě krásné vydrží i příští týden - jako prima tip na výlet. Byla s námi Gábi Hájková, která dětem povídala něco o tom, co to je rezervace, jak je třeba se o koniklece postarat. Děti si také zkusili co nejvěrněji koniklec nakreslit. A snad si také odnesli spoustu zajímavostí o této rostlince, ale také mimo ni - třeba si ochutnali jehličí a zjistily, proč v jehličnatých lesích roste tak málo rostlin. Při cestě zpět jsme také narazili na 200 let starý vykotlaný strom a popovídali si něco o tom, jak stromy rostou. NEZAPOMÍNEJTE SI PROHLÍŽET FOTKY - URČITĚ STOJÍ ZA TO:)"

V pátek jsme měli předškoláckou návštěvu Barunky a Františka, ráno jsme na velkém kruhu klasicky zpívali a zkoušeli vytleskávat nové rytmy. Helča měla také připravené povídání o Tibetu, zjišťovali jsme, kde Tibet je, proč se vyvěšuje jeho vlajka.. Ve třidě jsme se pak rozdělili na skupiny a každá z těchto tajných vyšetřovacích služeb prozkoumala celé naše horní patro a zapsala vše, co není, jak by mělo být. Našli jsme nepořádek v poličkách, chaos mezi pomůckami, neuklizenou tabuli... U některých věcí jsme se shodli, že nám až tak nevadí, některé nám naopak komplikují bytí ve třídě. Výstupem tohoto procesu je náš nový třídní systém služeb (viz fotky), děti vytvořily několik rolí, které by měly přinést do třídy větší pohodu a pořádek. V pondělí vše poprvé vyzkoušíme. Téma měření jsme už rozjet nestihli, necháme tedy na příští týden. Ještě jednou připomínám - pokud máte doma kapesní metr, přibalte dětem do batůžku, bude se velmi hodit. Ve škole máme jen omezený počet.  

Info k češtině od Rádi:

Milí rodiče, ráda bych napsala pár informací ohledně výuky Čj v první a druhé třídě, abyste zhruba věděli, co se teď děje a čemu se věnujeme. Zároveň bych vás v některých oblastech ráda požádala o kooperaci a podporu pro děti:)

S prvňáčky se teď hodně věnujeme hrám se slovy - doplňování prvního/posledního písmene a to jak sluchově tak písemně. Také doplňujeme samohlásky do slov. Zkoušíme a trénujeme i jejich správnou délku. Věnujeme se rytmu, slabikám, rýmům, básničkám. Porozumění tomu co čteme a také co sami napíšeme:) V písance je každý tam, kde dle svého tempa zvládá být - přijde mi, že každý opravdu jde dle svého tempa a je to v pořádku.V psaní píšou děti slova, krátké věty do spirálky, podporuji je také v kvalitě jejímž měřítkem jsou oni sami - aby to po sobě přečetli:) Čteme krátké texty snažíme se jim porozumět. Pokud bude ve vašich silách a možnostech - s dětmi jsem o tom už mluvila - zkuste s dětmi co nejvíce číst - klidně cokoli co potkáte - nápisy, názvy potravin v obchodě, směr cesty na rozcestníku...prostě cokoli aby poznaly co všechno se jim díky této dovednosti otevře a čemu všemu mohou porozumět. Za prvňáčky je to vše - mimochodem - jsou moc šikovní, takže stačí jen podpora.


S druháčky se pokud to jde, snažíme hodně věnovat čtení - krátkých textů, jejich porozumění a následného ověření v úkolech a otázkách - tzv. čtení s porozuměním. Čteme básničky, hledáme rýmy. Učíme se sledovat text, když čte někdo jiný a navázat tam, kde skončil. 

V češtinářských jevech jsme se už věnovali tématu věty a také druhům vět !, ?, prošli jsme už také měkkými a tvrdými souhláskami h, ch, k, r......ž, š, č....trénujeme seřazování podle abecedy, snažíme se o správné doplnění e,ě po d, t, n, a také ů, ú, u. To jsou všechno věci, které jsme společně už prošli a děti s nimi byly seznámeny a stále se k nim vracíme, protože je to pro děti něco nového a je třeba, aby se s těmito jevy setkávaly, aby dostali šanci si je nakoukat a zafixovat:) Občas je to skoro od začátku:) Ráda bych vás tedy poprosila, abyste si těchto jevů společně s dětmi začali všímat, třeba když něco píší sami nebo když něco čtou...Čím více se s nimi budou potkávat a bude je na ně někdo upozorňovat, tím se zvyšuje šance jejich zapamatování:) Ale! je třeba říci, že každý s dětí má své tempo a schopnosti a někdy prostě ještě nenazrál čas slyšet třeba tvrdé a měkké I,Y.Pokud děti píší učíme se společně i tomu, si po sobě to, co napíší pořádně přečíst a zkontrolovat, zdali mají napsáno vše správně a všimnout si, co chybí nebo co naopak je správně:)Děti budou mít také možnost brát si domů výzvy - stejně tak jako v matematice - kde si budou moci trénovat právě doplňování krátkých a dlouhých samohlásek, tvrdého a měkkého i,y...e,ě...O co bych vás také ráda poprosila, abyste pokud možno co nejvíce s dětmi četli nahlas alespoň 10 min (s dětmi už jsem o tom také mluvila), aby také měly možnost co nejvíce vidět napsaný text a to, jak se vše správně píše:)

Díky moc za spolupráci a podporu dětí:)A já díky, pokud jste dočetli až sem, přeji krásný víkend!!! 


8. 3. 2019

Milí rodičové a děti :)
Máme za sebou další týden, už poslední zaměřený na tělo. K příštímu týdnu žádné zvláštní informace nejsou, takže se hned pustím do sdílení.

Pondělní ráno jsme se shromáždili na sněmu a společně dotahovali téma charity. Děti donesly velmi zajímavé informace o různých projektech, momentálně vybíráme mezi těmito:

  • zdravotní klauni
  • ochrana českých šelem
  • brněnští vozíčkáři a divadlo Barka
  • zvířecí útulek
  • vodicí psi
  • asistenční psi pro vozíčkáře
  • deštné pralesy a palmový olej (to ale není lokální)

V pondělí už konečně definitivně odhlasujeme, protože na hlasování nezbyl na sněmu čas.. V druhém bloku jsme dále sdíleli naše zážitky z víkendu a Ráďa dětem ukázala pytlíčky s překvapením, které pro ně přivezla z Indie. Aby nedošlo k přetahování o pytlíčky a děti si spíš dokázaly dát přednost, zkoušeli jsme se navzájem naladit se na druhé a nakonec se ke každému dostal takový dáreček, který se k němu hodí, a všichni byli spokojení :) Zbytek dne už si děti dochystávaly poslední detaily do své prezentace o lidském těle.

Úterní první blok jsme s dětmi strávili v tělocvičně, protáhli se, rozcvičili, skákali, hráli hoňku "po čarách" a na závěr jsme trénovali výdrž i sebekontrolu (a přemáhání vzteku) při talířové vybiši. Není vždycky jednoduché udržet si dobrou náladu a radost ze hry a pohybu, když člověk zrovna vypadne ze hry.. ale právě proto je tenhle trénink důležitý. Hned po návratu do školy děti popadla přednášecí horečka, některé i trochu nervozita, protože celou školu čekala konference o těle. Děti si připravily přednáškový pultík, nachystaly si své modely, plakátky, místa pro diváky.. Celou akci zahájil Samík s Anežkou nastavením pravidel, která by byla pro přednášející týmy příjemná, a konference mohla začít. Jak si která skupinka vedla si povíme spíše na tripartitách, ale něco můžete vyčíst z fotek (Radek nahrál i nějaká videa). Když konferenci shrnu, musím říct, že byla velmi zajímavá a nabitá informacemi. Starší děti se aktivně doptávali, a když někdo z přednášejících nevěděl, dali jsme odpověď dohromady společně. Diváci ocenili zejména důmyslné modely orgánů, ale také připravenost a spolupráci v týmech, zábavné aktivity - kvízy a hry, ... Ještě dnes jsme od starších dětí dostali moc příjemnou zpětnou vazbu a jsou namotivované nám konferenci oplatit :)

Středu jsme měli za odměnu - zážitkovou a pokusovou. Ráno jsme si dali první výzvu na bobříka šifrováčka a děti se v šifrovacích týmech pokusily projít pyramidoovu hru, všechny týmy úspěšně zvládly. Všechny šifry byly pro děti nové, hlavně zaměřené na čtení, všímání si detailů a chyb v textu nebo řešení hádanek. Po hře jsme měli matematický blok, prvňáci trénovali krokování do schodů, druháci násobení na zvířátkách a na ploše. Konec druhého bloku jsme věnovali poslednímu pokusu s vodou, tentokrát s barevnou vodou a světlými zelnými listy a bílými květy. Od středy ve třídě pozorujeme, jak barevná voda stoupá do žilek a okvětních lístků.

Ve čtvrtek na lesním dni jsme se vypravili na výlet nad Tišnov na rozhlednu Klucanina. Po cestě jsme si zopakovali světové strany, hledaly první střípky jara - a taky našli v podobě několika jarních kytiček. Některé z nich dokonce i chutnali:))). Něco jsme se přiučili i s "naučných interaktivních tabulí" a samozřejmě stihli i postavit domečky a užít si jízdu vlakem. Prvouka přímo v terénu:))). Jo a taky něco i dějin - narazili jsme na popravčí vrch a tak se naše téma také posunulo i k "hrdelnímu právu" - což některé - zejména kluky hodně zajímalo  

Páteční ráno jsme na společném kruhu s dětmi po vzoru "mozkového týmu" z konference posílali různé signály, zvládli jsme i komplikované verze, takže jsme byli dobře naladění na poslední téma naší konference - srdce. Anežka se Samíkem měli téma srdce a krve podrobně nachystané, předvedli model, vyzkoušeli naši pozornost otázkami a obohatili nás různými novými informacemi. Šlo vidět, že tématu opravdu rozuměli, protože odpověděli na všechny zapeklité dotazy diváků. Pro uzavření celého tématu lidské tělo jsem dětem nachystala úkolový "testík" - lovily v paměti informace, hledaly ve vytvořených plakátcích, zkoušeli modely, nakonec sdílely a doplňovaly ve dvojičkách a i v celé skupině. Pak už nás čekala spirálka, oběd a úklid našeho podkrovíčka :

K lidskému tělu se samozřejmě budeme ještě vracet, ale můžete si s dětmi zase odnášet domů vaše krásné encyklopedie - byly opravdu skvělým zdrojem, kéž bychom takových knížek měli ve škole víc :)! Příští týden se začneme věnovat měření, jednotkám, se staršími dětmi i počítání plochy pomocí násobení. Toto téma samozřejmě můžete podpořit i doma, zkoušet s dětmi odhadovat vzdálenosti, měřit různé předměty doma, stěny, kreslit plánky... Do školy se nám budou hodit kapesní metry - něco tady máme a nějaké doufám seženu i já, zároveň si děti mohou přinést i své vlastní a mít ho dočasně ve své poličce :) Během příštího týdne vypíšeme s Ráďou termíny tripartit, můžete se začít přihlašovat.  


1. 3. 2019

Milí,
tento týden byl pro mě pouze třídenní, přesto s vámi chci nasdílet chvíle, které jsme ve škole tento týden prožili.
Předtím ale info k příštímu týdnu: V úterý nás opět čeká tělocvik, sraz klasicky do 8:15 před vrátnicí. Nezapomeňte na převlečení a boty. V druhém bloku v úterý čeká děti školní minikonference, kde budou svým starším kamarádům a dospělákům představovat, na co všechno přišli během posledních dvou týdnů zaměřených na téma tělo :).

A co jsme prožili tento týden? 

V pondělí jsme diskutovali na sněmu opět na téma charity, které už finálně a opravdu chceme příští týden rozseknout. Stále nám chyběly dostatečné informace, abychom mohli rozhodutí udělat.. Dalším tématem na sněmu bylo zacházení s věcmi půjčenými škole, konkrétně s Anežčinou magnetickou stavebnicí. Slaví ve škole veliký úspěch, ale mají o ni zájem všichni a to obvykle ve stejnou dobu, takže si děti stěžují, že nemají dost dílků atd... V pondělí nás proto čeká nastavování pravidel. V druhém bloku měly děti prostor na práci na projektu tělo, většina skupinek měla již připravený fungující model a chystala pro publikum různé kvízy nebo ještě dohledávala informace. V poslední chvilce jsme chvíli počítali, prvňáčci pak v době angličtiny pracovali na pomůckách.

V úterý jsme po ranním sdílecím kruhu vstoupili s oběma ročníky do nových matematických prostředí. S prvňáky jsme se konečně pustili do velkého krokování na našem novém krokovacím pásu, v tuto chvíli se děti učí dělat kroky vpřed a vzad po pásu "dlaždic", u každého kroku zároveň tlesknou a řeknou, kolikátý krok to je. Učí se plnit slyšený pokyn, vymýšlet vlastní pokyn a také kombinovat několik pokynů dopředu, aby se dostali na předem určenou kachličku. Krokování je jedna z hlavních Hejného technik pro první ročník, je pohybová, rytmická a děti velmi baví - klidně si ji od nich nechte vysvětlit a můžete zkoušet doma i v terénu :). S druháky jsme poprvé "vědomě" násobili, s násobením už se nějakou dobu setkávají, ale ještě jsme si je nepojmenovali a neukázali si, jak se zapisuje. Zkoušíme násobit pomocí zvířecích končetin (ptáci, koně, moucha, pavouk...) a také ve čtvercové síti (vyplňujeme obdélníky). Stejně jako u prvňáků i vás chci povzbudit - je to látka, která se dá velmi hezky trénovat i doma nebo na procházce, stačí najít objekty s několika prvky (židle má 4 nohy) nebo počítat s dětmi plochu.

Ve středu jsme ráno trénovali skupinovou spolupráci, děti si vylosovaly pastelku a beze slov se seřazovaly do řady podle duhy. Variant bylo víc, takže jsme si pak ještě povídali o tom, kdo měl jakou roli, jak se v ní cítil, kolik dětí se snažilo situaci vést, jak se nakonec rozhodlo o tom, která varianta bude platit.. Po kruhu jsme procvičili pár dalších úkolů z matematických novinek.
Druhý blok zahájila Maruška svým programem o čínském písmu, který jsme o přestávce ještě doladili. Maruška rozmístila po patře různé čínské symboly, děti se je učily přepisovat a také si zapamatovat jejich význam. Program děti velice bavil a užívala si ho i Maruška, pro kterou jeho realizace byla celkem výzvou, už ho odkládala druhý týden.. Zbytek bloku strávila část dětí v angličtině a část si pracovala na těle nebo na pomůcce.
Vyhlásili jsme také nového bobříka šifrování :) 

Čtvrtek strávily děti v divadle a v pátek s Ráďou, já jsem byla vytrhnou poslední osmičku a od té doby se regeneruju.. Zatím to vypadá dobře, takže se těším v pondělí na viděnou :) 

Přeji vám krásný víkend a pokud máte nějaké dotazy ohledně čekoholiv, neváhejte se ptát! Již brzy vyhlásíme termíny tripartit... 


22. 2. 2019

Milí rodiče a děti! 

Posílám zprávu z tohoto týdne, ve kterém jsme se zabývali zejména lidským tělem a pokoušeli se zprovoznit naše funkční orgánové modely.
Pondělní den jsme trávili z větší části na kruhu. Nejprve na kruhu poradním, kde jsme s dětmi dali dohromady několik výborných návrhů, kam darovat vydělané peníze z jarmarku. K rozhodnutí nám ještě chyběly nějaké podrobnější informace a děti, které s návrhy přišly, souhlasily, že o nich zkusí do pondělí zjistit více. Díky všem, kdo jste se s dětmi nad tématem zamysleli! Po zpívání jsme ještě pokračovali na třídnickém kruhu - nejprve jsme se bavili o situacích, které nás ve škole trápí nebo vadí. Vše jsme si nakreslili a zapsali a budeme společně zkoušet nastavovat nebo renovovat naše pravidla. Po přestávce se ujal slova Vítek Nekula a představil nám parádní elektrostavebnici. Zapojil všechny děti do stavění, vysvětlil, co bylo potřeba a s dětmi postavil dva projekty (zvukový a světelný). Celý kruh si asi půl hodiny řídil sám a tak jsem mohla být jen pozorovatel. Nakonec si děti ještě pracovaly na svých projektech lidského těla.
Úterý jsme si užili v tělocvičně, rozcvičovali, zkoušeli všechny možné aktivity při překážkové dráze a naučili se novou hru s frisbee. Odcházeli jsme vyběhení a spokojení. I díky tomu byl asi druhý školní blok klidný a soustředěný, zvládli jsme kus práce v matematice a v trojboji si děti vytvořily základ na svou knihu o lidském těle, vzpomínaly také, jaké části těla kde máme.Vendulka nám popovídala o své nové a oblíbené hračce, o chlupatých svítících robůtcích, se kterými se děti nechtěly přestat mazlit ;).
Středu na kruhu jsme chvíli ladili skupinu a hráli hry na soustředění. Po krátkém matematickém a čtecím bloku si děti už zbytek dne pracovali na svých projektech. Ve dvojicích si dokončují postupně své modely srdce, plic, ledvin, mozku a svalstva, chystají si prezentaci pro školu, sepisují si zajímavé informace... Ještě jednou bych ráda poděkovala za z o lidském zapůjčení skvělých knih o lidském těle, které jste nám dali k dispozici, protože jsou pro děti velmi zajímavé a srozumitelné, snadno se v nich orientují, většina dětí si dokáže poradit i s obsahem a rejstříkem. V jednotlivých pracovních skupinkách se jim podařilo z knih opravdu vyhledat a pochopit základní informace o orgánech a soustavách :)! Příští týden budeme už nanečisto zkoušet prezentovat, předvádět modely a odpovídat na otázky a koncem týdne nebo začátkem dalšího proběhne malá konference pro starší děti.
Čtvrtek děti strávily s Vojtou a Bárou v "muzeu lodí a aut", jak mi dnes děti sdělily ;) Víc informací bohužel nemám..
Dnes (pátek) jsme strávili ranní kruh společně zpíváním a rytmickými hrami, před svačinkou jsme už konečně zase vyběhli na zahradu a trénovali v pohybu číselnou posloupnost popředu i pozpátku. Druhý blok děti strávili závěrečnými pracemi na svých projektech, některé skupinky už mají hotovo, některé ještě čeká v pondělí dokončení. V poslední půlhodině si děti pracovaly na matematice, písance a pomůckách. Po obědě jsme napsali spirálku, uklidili třídu a Kubík s Maruškou dlouho a pečlivě vysávali, vysáli vše - včetně naší sborovničky (tajně) :D. Takže je naše podkroví čisté jako ještě asi nikdy...
Užijte si víkend s nádechem jara, doufám, že na vás jarní slunce, příroda a vůně mají stejně blahodárný účinek, jako na mě :)  


8. 2. 2019

Milí :)

Nejprve dávka informací k týdnu po prázdninách. V úterý bude tělocvik, takže klasika - 8:15 před vrátnicí. Dalším tématem jsou peníze z jarmarku - na pondělním sněmu jsme se opět zabývali vydělanými penězi, ze kterých chceme část věnovat na dobrou věc. Děti měly za úkol se přes týden zamyslet a poradit s rodiči, například prozkoumat různé charitativní možnosti v Brně. Na sněmu jsme ale neměli co rozhodovat, protože většina dětí na úkol zapomněla... Ještě jednou vás tedy prosím o pomoc - pokud si najdete společnou chvilku, zkuste děti podpořit a zamyslet se s nimi nad potřebnými skupinami (děti, staří lidé, nemocní, zvířata..) a ideálně najít i nějaké konkrétní zařízení v našem dosahu, abychom mohli jít osobně dar předat. V pondělí po prázdninách chceme téma rozseknout :).

Máme za sebou další týden, tentokrát zaměřený na lidské tělo, jeho stavbu, pozorování a měření.

Pondělní sněm jsme s dětmi probírali již zmíněný výdělek z jarmarku, společně jsme odhlasovali investici cca polovinu částky (do 4000) investovat do kvalitní sady hudebních nástrojů, která nám ve škole chybí. Po sněmu a zpívání jsem dětem připravila tentokrát už pravou, nefalšovanou, narozeninovou blbárnu, kterou musely zdolat, aby si vybojovaly medovníkovou odměnu :). Děti statečně bojovaly s nástrahami a smůlou, u některých stanovišť (obrátit 2 stejné kartičky pexesa) měly opravdu malou pravděpodobnost výhry a postupu dál. Ale i ti největší "smolaři" nakonec díky podpoře ostatních došli do cíle, i když měli chuť hru vzdát nebo se nad ní vztekali! Po přestávce jsme ve třídě otevřeli téma lidského těla a jeho stavby - děti ve skupinkách pracovaly na svých "figurínách" - vybrali si jednoho člověka a umísťovali na něj nálepky s popisky. Pak jsme společně výsledky doplnili, vytvořili velký plakát s postavou a cedulky na něj umístili. Zbytek dne už jsme se jenom těšili na přespání :) - zahráli si několik týmových her, umotali třídní pavučinku (děti oceňovaly své kladné stránky) a pustili se do přípravy večeře. Před spaním jsme si ještě promítli japonskou pohádku.

V úterý jsme společně vstali, uklidili, popřáli si dobré chuti a pustili se do práce. Po kruhu se děti rozdělily podle tříd a věnovaly se početním a češtinářským úkolům tématicky zaměřeným na tělo. V matematice jsme měřili počet dechů za minutu, měřili obvod hlavy a zápěstí, počítali klouby, zuby,... V češtině Ráďa s druháky psala diktátek, prvňáci modelovali poslepu různá písmena, všichni měli čas psát do písanky a nakonec i pracovat s pomůckami. Před obědem si děti ještě prohlížely v knížkách, kterých se ve třídě nasbíralo opravdu hodně (DÍKY!!) a vybíraly témata, která je na člověku zajímají - postupně se jim budeme věnovat.

Středu jsme zahájili sadou nových šifer a povídali si o tom, jaké to je, když je před námi nový úkol - výzva, jakou ještě neznáme, jak na takovou situaci každý z nás reagujeme (chutí ji překonat, rezignací, vztekem, ...). Poté se děti rozdělily do výzkumných pracovních skupin zaměřených na jednotlivé orány nebo soustavy v těle. Děti si prohlížely v encyklopediích a na videích, jak funguje mozek, ledviny, plíce, z čeho se skládá krev, jak se stahují svaly, jak tepe srdeční pumpa. Ke každému tématu si pracovní skupinka začala vytvářet snad již brzy funkční model. Až budou modely hotové a zjistíme ještě další informace o těle, uspořádáme malou konferenci, na které témata představíme starším dětem.

Čtvrtek děti strávily s Ráďou ve Vidě. Posílám její shrnutí: " Na tento (ne)lesní den jsme vyrazili do Vidy, kde si děti měli možnost prozkoumat více lidské tělo, seznámit se s buňkami, vyzkoušet si masáž srdce, změřit si vlastní tep, změřit si délku tenkého střeva... a samozřejmě i jiné další zajímavosti co už s člověkem nesouvisely jako je například řízení auta - to mnoho dětí hodně nadchlo:). Také jsme se podívali na záludnosti kol, setrvačnosti a tření v naučném představení a na závěr jsme se všichni pokochali krásami moří a oceánů ve 3D provedení. Myslím, že to opravdu stálo za to..."

Dnešek byl uzavírací den, po společném zpívání si děti dále pracovaly na svých modelech orgánů. Pak jsme si s dětmi zahráli na reportéry a dotazované. Ve dvojicích si děti připravily sadu otázek zaměřených na naše půlroční fungování a výuku. U rozhovorů byla přítomná Helča, která si podle odpovědí dětí vyplňovala protokoly - poslední dokumenty, které je ještě potřeba kvůli vysvědčení zaslat do Hučáku. Po obědě děti ještě samostatně psaly do spirálky a snad i douklidily třídu - to jsem už odcházela domů. Končili jsme bohužel s trochu smutnou náladou, dětem se po obědě už nechtělo do potřebné práce, stálo mě to dost energie a vysvětlování, proč je úklid důležitý. Navíc mi při poskakování jedno z dětí skočilo na bolavý kloub u palce na noze.. Tak jsem s dětmi mou situaci a náladu probrala, některé pak byly skleslé a sdílely, že už jim konec dne také nebyl příjemný kvůli křiku některých dětí, únavě, hádkám.. 

Omlouvám se za zdlouhavější text, jen mám potřebu pro vaše pochopení nastínit dnešní situaci, kdyby v dětech ještě zážitky doznívaly nebo bylo potřeba něco dořešit. Věřím, že nám prázdniny přijdou vhod a odpočineme si - myslím, že to byl i pro děti dost nabitý a náročný týden.
Přeji vám krásné budoucí dny, užijte si hory a výlety, pokud se někam chystáte :)  


31. 1. 2019

Milí,
chceme dětem poděkovat za celý inspirativní a nabitý půlrok, takže nás příští týden v pondělí čeká historicky druhé přespání ve vile a už se na ně moc těšíme :)! V pondělí děti mohou zůstat rovnou po družince ve škole, kdo má ještě nějaký kroužek, připojí se později. S sebou klasickou přespávací výbavu - karimatku, spacák, baterku, spací oblečení, nějakou hru nebo knížku.. Večeři zařídím (pečivo a pomazánka - pokud někdo upřednostňujete pečivo bezlepkové, zabalte, prosím, dítěti do batohu). Snídani bychom opět poskládali z buchet a ovoce - pokud budete mít kapacitu něco v neděli upéct a přinést, budu vám velice vděčná :)

A jak probíhal náš vysvědčeňový týden?

V pondělí jsme na sněmu s dětmi probírali několik témat. Sladili jsme své představy o tom, jak bude vypadat předávání vysvědčení. Ráďa vyřešila problém s upadajícími háčky na ručníky, takže děti, které měly zájem, si mohou nosit do školy své ručníky (některé si chtěly ponechat školní, některým ale vadilo, že si je děti pletou a chtěly mít své originální). Zároveň si děti odhlasovaly i spoluzodpovědnost za čistotu svých ručníků a každý se proto bude o praní svého ručníčku starat sám. Řešili jsme také termíny různých speciálních dní (lego den, den naruby...). Důležitým tématem byl opět výdělek z jarmarku. Shodli jsme se na tom, že část výdělku použijeme na sadu hudebních nástrojů, část možná ještě na nějakou školní/třídní akci a část na dobročinný účel. Pro děti toto téma bylo asi poměrně neuchopitelné - kde by peníze mohly pomoci a jak. Na pondělí by děti měly přijít s nějakými vlastními návrhy (zatím padl třeba návrh na zvířecí útulek, školu v Africe, azylový dům..) - pokud budete mít chuť, můžete jim pomoci a společně se třeba podívat na různé typy dobročinných organizací, aby měly jasnější představu. Na kruhu jsme ještě zpívali a vytleskávali do rytmu.
Ve třídě jsme si ještě chvíli povídali na kruhu, pak už si děti pracovaly na pomůckách, v písankách a matematických knížkách.

Úterní tělocvičnu jsme si opravdu užili (já tedy ano ;)) - stihli jsme se pořádně protáhnout a rozehřát, trénovali jsme skákání hrou "z vody do vody", zahráli si honičku po čarách a na přání dětí cvičili a lezli po žebřinách. Měřili jsme také pokusy ve skákání do dálky (snožmo) do bobříka mrštnosti a u většiny dětí jsme už za poslední tři týdny naměřili velký pokrok.
Druhý blok jsme už ve vile strávili v kolektivu třídy - připravovali se na vysvědčení. Trochu se ladili na skupinu a zkoušeli si říct, čeho si na sobě vážíme nebo za co jsme rádi. Pak už měly děti poměrně velký časový úsek na napsání vzkazů do baterkové=nabíjecí skleničky. A výsledek znáte, myslím, že měli všichni velkou radost.

Středu jsme slavnostně zahájili na velkém kruhu, zazpívali si, děti si prošly "tichou galerii" fotek a obrázků (z Dixitu) a každý si vybral obrázek korespondující s jeho zážitky z pololetí, náladou nebo přáním škole. Poté proběhlo velmi příjemné a autentické sdílení. Každé z dětí povědělo, co má na srdci, a odpálilo si od kamaráda svou svíčku. Vznikl tak krásný kruh, ze kterého jsem cítila spokojenost, důvěru a jednotu. Pak už jsme se rozešli do tříd a protože jsme s Ráďou nechtěli dopřát dětem vysvědčení zadarmo, musely spolupracovat a probojovat se malou hrou.. v druhém bloku už jsme si společně četli úryvky z jednotlivých vysvědčení, děti poslouchaly a hádaly, které vysvědčení je čí. Každý se ve svém vysvědčení našel, tak věřím, že jsme s Ráďou děti vystihly a nikoho neošidily :)
Nakonec děti ještě prohledaly školu a našly si svou fotoknížečku a dopisy od spolužáků - z těch měly nakonec asi největší radost. Je vidět, že člověk nejvíce ocení poděkování od kamaráda.

Čtvrtek vzala Ráďa děti na výlet klouzat a bobovat. Zatím nevím, jak vše dopadlo, ale to už asi děti jistě popovídaly samy.. Ráďa určitě doplní o fotky, případně o nějaký komentář :)

Dovolím si mluvit i za Ráďu, protože vám chci moc poděkovat za vaši důvěru a podporu, kterou jste do nás a do Slunovratu vložili. Obě jsme si tento půlrok užily, i když práce bylo pořád trochu nad hlavu.. Trávit čas s vašimi dětmi je pro nás velmi inspirující, nabíjející, radostný, živý a opravdový.
Přeji vám všem krásný zimní víkend, ať už na běžkách nebo odpočinkový v teple domova...  


25. 1. 2019

Milí :)
Máme za sebou další týden, mrazivý, experimentovací, příběhový, šifrovací a psací... Ale nejprve pár informací k příštímu týdnu. V úterý nás čeká tělocvik, sraz již klasicky v 8:15 před budovou vrátnice. Ve středu budeme s dětmi oslavovat a předávat vysvědčení, dopisy, bobříky a další drobnosti spojené s pololetím. Dětem jsme s Ráďou slíbily vysvědčeňové a narozeninové přespání ve škole, které ale nakonec není možné zrealizovat v příštím týdnu kvůli supervizi, schůzce k hledání prostor a dalším školním povinnostem. Necháme ho tedy až na pondělí po pololetních prázdninách - 4. 2.. Detaily dořešíme s dětmi příští týden..

A teď k proběhlému týdnu :)

V pondělí jsme se s dětmi přivítali na školním sněmu, kde jsme řešili hned několik témat - problémy s ručníky v koupelně, tématické dny (lego den, den zvířat,...), pěníze z jarmarku, pravidla. Některé děti se dobrovolně vzdaly hlasování a šly si trénovat do písanky. Pak jsme se ponořili také do matematicky, s prvňáky jsme zkoušeli v novém prostředí dřívek skládat několik hlavolámů. Ty se líbily i druhákům, takže i oni si vyzkoušeli pár skládanek, počítali jsme pavučinky a výstaviště. Na třídním kruhu nám ještě Dortík představoval svou oblíbenou hračku - sovu Hedviku z lega Harryho Pottera. Vendulka donesla několik překvapení z její dlouhé cesty z Karibiku - povídala nám o Francii, o moři a společně jsme hledali Francii i v mapách. Do oběda si děti skládaly podle návodů. 

V úterý nám na kruhu představoval Jindra svou oblíbenou knihu Lapuťák a kapitán Adorabl. Kousek jsme četli a hodně jsme se nasmáli :). Na kruhu jsme ještě trénovali týmovou spolupráci a hráli několik her. Ve výuce jsme měli opět dělenou matematiku a češtinu a procvičovali jsme. Hodinku před obědem si děti opět vyprosily čas na skládání hvězd, do kterých se někteří přímo zamilovali a neúnavně skládali i v čase družinky. V úterý se na nás přišly podívat dvě nové rodiny, kterých se děti samy od sebe krásně ujaly, provedly po třídě a oba předškoláčky zapojily do programu..

Ve středu nám ráno konečně pořádně představil Kubík svou oblíbenou hru Pukec, která v družince slaví velký úspěch. Dále na programu byla naše první třídní "blbárna" = hra, při které mimo jiné záleží také hodně na štěstí. Opakovaně se nám totiž stává, že děti nezvládají unést situaci, kdy jsou v něčem neúspěšné (ať už proto, že nesplní nároky učebnice, učitele nebo i své vlastní), zoufají si, svádí vinu na druhé... Program jsme pak poměrně dlouho reflektovali a řešili, proč nám není dobře v různých situacích... A jak je potom můžeme řešit. V druhém bloku jsme se pustili do ledového pokusu se solí a barvičkama, po kterém nám vznikly krásné ledové útvary s barevnými "kořínky" a "krápníky". 

Čtvrtek děti trávily opět na bruslení - tentokrát na Rakovci. Kluci trénovali hokej, holčičky zase hrály různé hry na ledě..

V pátek jsme po bubnování ještě dokončovali sérii skupinových prográmků na spolupráci a naladění skupiny. Jde vidět, že tréninkem se stále zlepšujeme a nastavíme si i pěknou třídní atmosféru do následující práce. Po kruhu si děti prošly čtyřboj - matematiku, psaní, trénink pozornosti a práci na pomůcce. Zbytek dne jsme už pak shrnovali týden, zapisovali do spirálky, uklízeli šanony, třídu a celé naše patro. 


18. 1. 2019

Milí rodiče :)
je za námi druhý lednový týden, který se nesl ve znamení ověřování všeho, co jsme se veřškole naučili a co si pamatujeme. Napsala bych, že to byl týden náročný, ale nejspíš jen pro mě s Ráďou a Helčou.. Děti to možná vnímají jinak - ve středu se mě Zsolty ptal, kdy si zase zahrajeme tu dobrou hru (měl na mysli dvouhodinový matematický testík z úterý)...

Pondělí jsme na sněmu řešili několik témat - návštěvu z Hučáku a jak budou vypadat přezkoušecí dny, jak se chovat na zahradě abychom neničili prostředí a jak napravit škodu klučičí nehody (rozbitý roh zdi). Společně jsme si zazpívali a rozešli se do tříd. Až do oběda už se děti věnovaly testíkovým úkolům z češtiny - prvňáčci četli, doplňovali samohlásky a souhlásky do slov, ... Druháčci pak doplňovali i/y, ...

V úterý jsme zahájili na přání Hučácké návštěvy krátkým bubnováním a na třídní ranní kruh se k naší třídě připojil Honza - ředitel Hučáku. Děti navrhly několik témat na kruh a sdílely své zážitky z výpadku proudu. Potrénovali jsme také paměť a pravou a levou stranu. Vítek - Dortík se těšil, že představí svou oblíbenou hračku, bohužel ji ale nikde nenašel, tak snad se zase objeví... Abychom se začali soustředit, zahráli jsme si rytmickou hru se sušenkami a pustili se do matematického testíku, který trval až do oběda (někteří zájemci, kteří nestihli některé úkoly dokončit, si je dobrovolně protáhli i do třetího bloku). Prvňáčci ověřovali znalost číselné řady, operace sčítání a odčítání v různých podobách, spravedlivé rozdělování kaštanů mezi určitý počet dětí, stavby z kostek podle plánků a osovou souměrnost. Druháci pracovali s penízky, počítali cestující v autobuse, zkoušeli násobit pomocí nohou a očí skupiny zvířátek, zaplňovali čtvercovou síť parketkami a sčítali a odčítali v oboru do 20/30. Nutno říct, že výdrž dětí byla obdivuhodná - jak v češtinářské tak v matematické části dotáhly práci do konce, s Ráďou jsme je nemusely do úkolů nutit ani přesvědčovat, a věřím, že ukázaly to nejlepší, co v nich je. Moc pěknou zpětnou vazbu jsme dostali také od pana ředitele a to na samostatnou i skupinovou práci dětí i na způsob ověřování.

Ve středu jsem pro děti nachystala oddechovější program, reflektovali jsme dojmy dětí z testíků - co se jim dařilo a co zase úplně ne. Vyzkoušeli jsme znova improvizované povídání příběhu, které děti minule velmi bavilo - každý si vylosoval kartičku s obrázkem a v určitém pořadí se musel připojit do příběhu a říct větu obsahující předmět z obrázku. Vznikl nám povedený příběh o nazlobeném pánovi, který se od dětí možná dozvíte, protože jsme si jeho převyprávění rodičům vybrali jako výzvu pro bobříka pamatováčka. Děti mohou pro povídání použít obrázkový podklad z fotek z tohoto týdne, pokud jim fotku ukážete :). Vyprávět příběh si pak zkoušeli i ve spolupráci ve dvojicích, kdy měli navíc ještě za úkol rozesmát obecenstvo. Po příběhové části jsme si pustili pohádku o slunečních skřítcích a děti opět trénovaly svou paměť a pozornost, odpovídaly na záludné otázky. V druhém bloku měli prvňáčci svou ochutnávkovou lekci angličtiny s Eliškou a s druháky jsme se na chvílil vrátili k jejich oblíbené matematické aktivitě - stavění staveb z kostek. Ve dvojicích, kdy jeden popisoval a druhý stavěl, zkoušeli postavit přesnou kopii originální stavby. Nakonec zakreslovali plánky a vymýšleli a stavěli i komplikované stavby.

Čtvrtek s Ráďou a starší třídou trávily děti na kluzišti, nejprve ukazovali svou zručnost při bruslení. Dále trénovali jízdu s přidržením se lana, hokej a honičku rybičky a rybáře. Po bruslení si děti ještě chvilku pohráli na hřišti a naobědvaly se a hurá zpátky do školy. 

Pátek jsme zahájili společným zpíváním, ve třídě jsme na kruhu sdíleli naše plány na víkend a povídali si o tom, na co se v budoucnosti těšíme. Sestavili jsme plán na den a po svačince jsme začali s úkoly z matematiky, které dětem na testíku úplně nešly. Protřídili jsme věci v poličkách, rozebrali nové fotky a zapisovali do spirálky. Druháci si už zkoušeli psát také psacím písmem. Zopakovali jsme si pamatovací výzvu na podělí a pustili se do úklidu třídy, klubovničky a společných prostor. Klučičí část třídy si rozebrala domů matematické výzvy.

Týden byl opravdu nabitý, tak doufám, že si děti o víkendu pěkně odpočinou :) Kvůli přezkušování nebyl tento týden tělocvik, takže příští týden půjdou do tělocvičny starší děti.  


13. 1. 2019

Milí rodiče,
omlouvám se za zpoždění se shrnujícím mailem, máme teď plné ruce práce s přípravou na přezkušující týden a kompletací vysvědčení pro Hučák.. Tentokrát nepošlu ani fotky, které zůstaly na kartě ve Slunovratu, takže dodám příští týden.
Následující týden nás čeká přezkušující týden, v pondělí po sněmu má pro děti Ráďa připravenou sadu ověřovacích úkolů z češtiny, v úterý děti čeká hravý (a poměrně velký) testík z matematiky a ve středu se budeme věnovat různým tématickým celkům. Během úterý se dostaví delegace z Hučáku, do třídy nám bude zároveň chodit na náslechy Helča a my s Ráďou se budeme střídat ve funkci pozorovatelů.A co jsme dělali tento týden?Pondělí se neslo ve znamení radostného vítání a sdílení prázdninových zážitků. Na sněmu jsme s dětmi zkompletovali všechny kladné i náročné zkušenosti, které nám přinesla organizace jarmarku. Dali jsme do kupy "rady pro další roky", co při organizaci dalších ročníků jarmarku zachovat a na co dát pozor. Na tom, že byl jarmark úspěšný a všichni ho za rok chceme zopakovat, jsme se shodli. Druhý blok už jsme trávili na našem třídním kruhu, kde po dlouhé odmlce měl každý mnoho témat, povídali jsme si hlavně o Vánocích. Domluvili jsme se, kdo kdy bude na kruhu prezetovat oblíbenou hračku, knížku nebo nás něco naučí. Nakonec jsme rozehráli empatickou hru týkající se vánočních přání a dárků, kdy jsme podle různých znaků odhadovali, co si kdo přál a co kdo dostal.

V úterý jsme si užili parádní ranní blok v tělocvičně, trénovali na bobříka mrštnosti (skok do dálky snožmo a sestavu cviků), zájemci si hráli fotbal, společně jsme se také protahovali a cvičili. Ve škole jsme pak dokončili empatickou hru a vyhodnotili, jak se nám dařilo "prokouknout" ostatní kamarády ze třídy. Na děleném bloku si děti v češtině s Ráďou procházely, co všechno se letos naučily a procvičovali potřebné. V matematice jsme s druháky zopakovali princip výstavišť a každý pracoval na tom, co ještě potřeboval natrénovat. S prvňáčky jsme se věnovali stavbám z kostek, jejich plánkům, také jsme počítali podlaží těchto staveb.Středu jsme zahájili programem testující komunikaci ve dvojici, spolupráci a také schopnost dobře vysvětlovat, používat pojmy "vlevo, vpravo, nad, pod, uprostřed, 2cm od kraje...". Děti měly zkonstruovat co nejpřesnější duplikát stavby z dřivek a to tak, že stavět mohl pouze jeden z dvojice, který ale originál neviděl. Při reflelxi děti vyvodily mnoho moudrých postřehů a nápověd pro příště. Další část dne jsme procházeli a uspořádávali všechna portfolia, kde se za pololetí nastřádal u některých dětí pořádný chaos :). Pečlivě jsme znovu roztřídili pracovní listy podle oblastí, kam patří. Každé z dětí také nakreslilo svou vlastní mapu matematiky, kde se v jednotlivých bublinách nachází různé bloky učiva či tematické celky. Děti si dále bubliny vybarvovaly podle toho, jak se v daném tématu cítí - jestli už mají pocit, že látku ovládají, nebo ví, že je potřeba něco dotrénovat.. Musím říct, že jsem byla překvapená, jak se některé děti podhodnocovaly, méně často pak přeceňovaly své síly, bude to jistě zajímavý vstup do tripartit.

Čtvrtek děti strávily s Ráďou ve škole a věnovaly se češtině a třídění češtinářské části portfolií. 

S Ráďou pak trávily děti i pátek, kdy jsem studovala ŠVP a další podklady Hučáku a psala formální část vysvědčení. Děti byly na výukovém programu v Rozmarýnku a z telefonátu s Ráďou vím jen tolik, že děti byly nadšené zejména ze zvířátek v teráriích, které si mohli také hladit a pochovat. Od paní lektorky Ráďa dostala velmi příjemnou zpětnou vazbu na skupinu naší třídy, naše děti jsou prý za odměnu :) Takže máme radost i my!

Přeji krásný zbytek neděle a těším se na viděnou zítra,Lenka 


4. 1. 2019

Milí rodiče :)
Doufám, že jste si užili svátky, odpočinuli od povinností a strávili krásný čas v rodinném kruhu..A protože se škola zase blíží, posílám pár důležitých informací k nadcházejícím dnům:

1) V úterý máme tělocvik - sraz bude v 8:15 před budovou.

2) Lesní den se přesouvá na pátek, kdy se vydá Ráďa s dětmi do Rozmarýnku (pracoviště Lipky) na výukový program čarovné býlí, děti budou pracovat s bylinkami, vařit čajíky a kdo ví, co všechno ještě :). Více informací pošle včas Ráďa.

3) Následující dva týdny budeme vesměs věnovat reflexi toho, co se děti za toto pololetí naučily. Připravujeme pro děti různé testíky a opakovací aktivity, děti se také budou v různých oblastech samy hodnotit, posuzovat, co se jim daří a na čem je třeba ještě pracovat.. Protřídíme a doplníme portfolia, spirálky, bobříky. 

V úterý 15. ledna k nám pak přijede přezkušující návštěva z Hučáku, která se bude dívat, jak děti pracují a společně s dětmi projde jejich portfolia.
Pokud mě ještě něco napadne, napíšu, jinak se těším na viděnou v pondělí :) Pěkný víkend,  


15. 12. 2018

Milí :)!

Tak máme za sebou poslední letošní školní týden, utekl jako voda. Pondělní ráno jsme s dětmi strávili na sněmu, nejprve jsme diskutovali o sněmu jako takovém - jeho podstatě, cíli, zda by měl či neměl být povinný.. Poté jsme projednávali nedokončené programy a dílničky k jarmarku. Zároveň jsme ale opět otevírali i téma pravidel a postup v případě, že pravidla někdo porušuje = omezuje tím svobodu a pohodu druhých.
Druhý blok jsme zahájili naším prvním improvizovaným příběhem - každé z dětí si vylosovalo obrázek se slovem, které muselo zakomponovat do jedné věty příběhu. Děti se ve vyprávění střídaly a podmínkou bylo, aby příběh dával smysl, navazoval a taky byl nějak ukončený - děti vymýšlení bavilo, nasmáli jsme se a budeme v podobných aktivitách pokračovat. Pak už jsme se vrhli do matematiky a čtení s porozuměním.
Druháčci měli také pravidelnou angličtinu, od Elišky vám předávám její měsíční shrnutí:" V angličtině jsme opakovali a rozšiřovali protiklady, a pak se pustili do ovoce a jídla. Opakovali jsme fráze I like, I don't like. Kreslili jsme pizzu pro svého kamaráda, podle jeho instrukcí a používali jsme otázku Do you like....? a frázi He/She likes....
V posledním týdnu jsme důsledně oslavili Vánoce po anglicku. Vařili jsem tradiční anglický čaj s mlékem a seznamovali se se Santou Clausem a jeho zvyky. Také jsme se bavili, co by kdo rád od Santy dostal.....What do you want for Christmas....song a tyto dary jsme si symbolicky nadělili pod náš "Christmas tree"...
Odkazy:
https://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/songs/chocolate-cake
https://www.youtube.com/watch?v=osmEqRiEMvE (pouze písně Hello Reindeer na začátku a pak What dou you want for Christmas 25.30 min.)"

V úterý jsem měla pro děti připravený velký čtyřboj, obdobu lednového přezkoušení, které se už pomalu blíží. Děti měly za úkol samostatně pracovat na stanovištích s různým zaměřením, na některých si i samostatně práci zkontrolovat a ohodnotit. K přezkušování vám dodáme informace během svátků, jen pro hrubou představu - bude se jednat o cca 2 dny přibližně v polovině ledna, kdy s dětmi zmapujeme, jak na tom ve které oblasti jsou, jak jsou samostatné, schopné používat pomůcky nebo jiné nástroje v případě, když si neví rady, jak spolupracují.... 

Přezkušujícím pověřeným pedagogem je u nás Helča, která se bude části programu účastnit, pozorovat a povídat si s dětmi nad jejich portfolii. Výstupy budou mimo jiné sloužit jako podklad pro vysvědčení a zároveň se budou zasílat do Hučáku. 

Svou knížku nám tentokrát představoval Samík a poradil si s úkolem velmi dobře i přesto, že z ní nemohl přímo číst (je to komix), pouze povídat o příběhu svými slovy. Protože komixy děti očividně zajímají, plánuji se jim v lednu více věnovat. Samík pro nás také přinesl sladké překvapení, protože měl ten den narozeniny, takže jsme mu s dětmi všichni popřáli a vysloužil si i hobla :).

Středu jsme s dětmi zahájili povídáním o horách - co všechno si budeme brát s sebou, jak to bude probíhat, čeho se kdo bojí, na co se těšíme.. S dětmi jsme se domluvili, že si vezmeme s sebou i matematiku a češtinářskou knížku. Některé děti projevily zájem i o písanku. Nebudeme se samozřejmě na pobytu učit jako ve škole, budeme pouze cca 1/2 hodinky denně procvičovat, abychom z učiva úplně nevypadli. Nezapomeňte proto knížky sbalit dětem na hory. Z jarmarku si je snad všichni domů odnesli... 

Po kruhu si děti potrénovaly paměť a zejména pozornost nad pohádkou a následovala šifrovací hra se zaměřením na šifry, kterými trénujeme posloupnost písmen v abecedě. Součástí byly i jednostřižky, které v zápalu hry najednou dětem šly, jako ještě nikdy :D
V druhém bloku si děti opět pracovaly ve svých knihách. Druháčci v matematice zkoušeli řešit první úkoly na násobení (využívající např. počty nohou či křídel u zvířat) a stále procvičujeme odčítání a sčítání kolem dvacítky. Také si zkoušeli samostatně pracovat s textem, číst s pochopením a odpovídat na zákeřné otázky. Prvňáci stavěli stavby z kostek, zakreslovat jejich plány a učili se také počítat podlaží staveb a zapisovat do tabulky - tyto typy úkolů děti s velkým nadšením. Trénovali jsme i použití znamének - a + a rozdělování určitého počtu věcí na různé skupiny. Pak ještě procvičovali první, poslední i prostřední pozice hlásek ve slovech.
Po obědě jsme s dětmi ještě pekli perníky na jarmark a protože se zápalem pomáhali úplně všichni, měli jsme asi za 30 minut hotovo. Zároveň měly děti za úkol počítat, kolik jakých tvarů už máme, abychom měli co nejvíce kompletních sad perníků (6 různých kousků), takže jsme potrénovali i matematiku :)

Čtvrtek děti strávily pod vedením Báry, Helči a Hanky ve škole a na zahradě. děti dokončovaly a chystaly, co bylo potřeba..

V pátek ráno jsme s dětmi poslouchali adventní příběhy z kouzelného kalendáře, protože jsme byli už o 3 dny pozadu. Povídka děti moc baví, ale jde vidět, že byl pro ně celý týden náročný, protože některé z nich u poslouchání sladce usnuly :).. Já jsem mezitím řešila objevené chyby v kalendářích, snad proto přimhouříte oko, povznesete se nad ně a užijete si zejména fotky dětí.. :) 

Zbytek dne už vše směřovalo k jarmarku - rozdělili jsme se na pracovní skupinky - skupinka Sama a Zsoltyho se věnovala kompletaci pavoučích kalendářů a chystání stánku, skupinka Vendulky, Anežky, Zuzky a Jindry sestrojovala dřevěný vánoční stromeček, na kterém visely všechny naše ozdůbky. Barunka s Vítkem N. balili perníčky a chystali prodejní stánek s lucerničkami. Oba Vítkové s Maruškou pak chystali kavárnu. Ráďa s dětmi stihla obejít ještě všechny sousedy, popřát jim krásné Vánoce a předat pavoučková pfka. Společně jsme nakonec uklidili třídu, nainstalovali cenovky a cedulky a sešli jsme se ještě se starší skupinkou sešli na kruhu - rozdělili si poslední úkoly, naladili se a provedli náš kruhový pozdrav (posílání stisku ruky).
Zbytek už znáte - zpívali jsme, prodávali, obsluhovali, vítali, promítali.. bylo to moc krásné, děkujeme proto za veškerou podporu a pomoc. A hlavně za vaši přítomnost!
Teď už se těšíme jenom na hory a na Vánoce, k horám snad všechny informace máte...Přeji vám krásný poslední adventní týden, snad vám nebudou vaše ratolesti příliš chybět! :)


9. 12. 2018

Milí rodiče a milé děti.
Prožili jsme pěkný týden plný různorodých aktivit. Než o něm ale napíšu, ráda bych nejprve vysvětlila našeho školního Ježíška. Pravidla máme velice jednoduchá, ale stává se, že si je děti špatně vyloží nebo mají strach, že kamarádovi dají "něco špatného"... Tedy - je už naší třídní tradicí, že si před Vánoci každý ve třídě vylosuje kamaráda ze třídy, "tajně" nad kamarádem rozmýšlí, snaží se přijít na to, co by mu udělalo radost, co má rád. Protože nám jde o princip, nikoliv o cenný dar, preferujeme (a snažím se to dětem na každém kruhu zdůraznit) dárek vymyšlený, vyrobený, nakreslený... Pokud si ale dítě neví rady nebo má dobrý nápad na dárek z obchodu, stanovili jsme maximální hranici 100 Kč, abychom předešli velkým útratám. Hlavním cílem je tedy vcítění se do kamaráda a odhad, co by se mu líbilo.
Helča zároveň přišla s nápadem, že by bylo prima podpořit mezitřídní vztahy tím, že by děti zkusily vymyslet dárek i pro někoho z druhé třídy. Navrhla jsem to ve třídě na kruhu a všechny děti s nadšením souhlasily s tím, že si ale každý tentokrát vybral sám, koho chce obdarovat - přece jen se všichni ve škole ještě dobře neznají. Předávání dárečků proběhne na horách, i proto to nemohou být žádné velké a cenné věci, opravdu jenom drobnost či obrázek..Vás rodiče, prosím, o podporu. Děti ví, že se s vámi mohou poradit, pokud si nebudou vědět rady. Zároveň ale prosím i o to, abyste dětem ponechali jejich vlastní invenci a nevyřešili úkol za ně, pokud na něj např. zapomenou, nebude se jim chtít nebo se do něj prostě nepustí. Takovou situaci jsme schopni na horách prožít, povídat si o ní a vyřešit! Díky :)
Některé děti zároveň projevily zájem obdarovat ve třídě více dětí, to už samozřejmě necháváme na nich (případně na jejich domluvě s vámi).

A teď k týdnu:
Pondělní den byl pro celou školu dost speciální a netradiční, už na sněm se k nám přidali návštěvníci - rodiče i děti. Na sněmu jsme řešili poslední detaily k jarmarku, výrobky i kulturní vystoupení už se dokončují, máte se na co těšit! :) Pokud někdo z dětí ještě nedoneslo pozvánku, předávám informace alespoň takto: Jarmark se bude konat v pátek 14. 12. od 15:30 (cca do 19:00), po 15:30 bude společné zahájení, pak prodejní jarmark, kavárnička + každou cca půl hodinu hudební či divadelní vstup. Zváni jste nejenom vy, ale i širší rodina a známí. A zpět k pondělnímu programu - v druhém bloku měla pro všechny děti připraven program Helča - děti společně četly příběh a ve skupinách děj v různých podobách a formách zpracovávaly (hudebně, divadelně, pantomimou,...). Já jsem mezitím měla ochutnávkovou lekci pro předškoláčky. Na závěr jsme si s dětmi četli z knížky.

V úterý nám do třídy opět nahlédla návštěva a nový potenciální předškoláček, takže jsme se mu ráno na kruhu představili a povídali si o tom, jak se máme. Poté nám Zuzanka představovala své dvě nové krásné knihy - Zubr si hledá místo a Medvěd nechce jít spát. Dětem se velice líbily malované ilustrace, takže se čtení docela protáhlo, ale Zubra jsme přečetli celého :) V prvním bloku jsme ještě potrénovali číselnou řadu, barevný rytmus a paměť pomocí naší oblíbené číselné hry, kde všechny děti prokázaly, že už se jim daří spolupracovat v malých týmech. Druhý blok jsme strávili čytřbojem - děti četly s pochopením, pracovaly v matematické knize, stavěly stavby z kostek a kreslily jejich půdorysy a pracovaly na češtinářské pomůcce. Den jsme společně uzavřeli představením nového adventního kalendáře a pustili si první díly z Gaarderova Kouzelného kalendáře (namluveno Markem Ebenem, velmi doporučuji :)). 

Středeční první blok jsme s dětmi trénovali nová prostředí - plány staveb z kostek (prvňáci) a výstaviště (druháci), posunuli jsme se o kus v knize a všichni prvňáci již ovládli stavbu podle plánu a také zakreslení plánu (půdorysu) podle stavby! V druhé části dne jsme se rozdělili na pracovní týmy, každý tým měl za úkol pomocí svých pavoučků a různých materiálů vystavět zátiší do našeho nového třídního kalendáře, který budeme prodávat na jarmarku :) Děti spolupráce hodně bavila a jejich vynalézavost neznala mezí!!

Čtvrtek děti společně se starší třídou navštívily adventní výstavu v Rajhradě, od dětí mám jenom útržkovité informace o psacích strojích a obálkách, vlajkách, první parní lokomotivě a adventních věncích...;) 

Páteční celoškolní setkání jsme věnovali konfliktnímu jednání mezi některými dětmi, popisovali jsme si, co jsou to hranice a že je každý může mít jinde = co se jednomu líbí, nemusí být druhému příjemné. Děti mluvily o různých konkrétních situacích, kdy se to děje. Povedlo se nám získat i nějaké návrhy dětí, jak v různých situacích jednat a jak lépe nastavit pravidla - v pondělí ještě téma uzavřeme. Na třídním kruhu nám pak vendulka ukázala svou oblíbenou komixovou knihu Terka a její jednorožec. Na knížku jsme rovnou navázali, některé komixy okopírovali a rozstříhali a zkoušeli zase složit tak, aby příběh dal smysl. Také jsme trénovali hlasité čtení. Po přestávce měla slovo Anežka a pěkně názorně učila děti poznávat hodiny - myslím, že docela úspěšně. Vypracovala pro děti i pracovní tréninkové listy, dělila je na skupinky a vše hezky koordinovala. Následoval matematický trojboj a adventní čtení s kalendářem. Po obědě jsme se všichni vrhli na spirálku a úklid.

Užijte si pohodový víkend a krásnou druhou adventní neděli :)Těším se na viděnou, 


30. 11. 2018

Milí :)
Posílám report z tohoto týdne, nejprve ale důležité informace k příštímu týdnu. Příští týden nebude tělocvik v tělocvičně a to z důvodu dnu otevřených dveří, který tady bude v pondělí a úterý probíhat. Rodiče mají velký zájem chodit se dívat do klasické výuky, chceme jim tuto možnost dopřát. Příští týden zároveň bude chybět Ráďa, která je na nemocenské, takže ji zde neodchytnete. Info k lesnímu dni vám pošle. 

K tomuto týdnu - v pondělí jsme s dětmi na sněmu rozdali poslední úkoly týkající se jarmarku a naplno se rozjely přípravy. Druhý blok jsme věnovali češtino-matematickému procvičovacímu čtyřboji. Prvňáčci četli krátká slova, doplňovali do slov samohlásky a identifikovali první písmena slov, trénovali sčítání do 12 pomocí házení dvou barevných hracích kostek. Druháci doplňovali do slov i/y, vytvářeli slova obsahující slabiky (hy, chy, ky... di, ti, ni), seřazovali slova podle abecedy, hledali pojmy nadřazené a souřadné a v matematice si zkoušeli už těžší varianty výstavišť. Některé děti se probojovaly až k pomůckám :) 

Úterý nám na kruhu představoval svoji oblíbenou knížku, která děti hned chytila, Vítek - Dortík. Četli jsme si o kouzelnickém světě Harryho Pottera a budeme v tom jistě dále pokračovat. Po čtení nás skoro půl hodiny učil Zsolty zajímavé informace o rybách, rozdal nám ručně vyrobené krásné knihy s hádankami a pro rychlíky měl nachystané i aktivity navíc. Jde vidět, že toto téma Zsoltyho zajímá, protože zvládal odpovídat i na sebezáludnější otázky. Poté jsme pokračovali dál v češtinářském a matematickém tréninku započatém v pondělí. 

Středu jsme očekávali s dětmi s nadšením, protože se konal slíbený barevný pokus se savým papírem - jakmile si děti vyluštily a zajistily suroviny, pustily se do zkoumání, z jakých barev jsou složeny náplně do jednotlivých fixů. Postup uvidíte ve fotkách :). Děti si opět zkoušely dělat zápis a pozorování z pokusu, také formulovaly vlastní závěry, ke kterým při pokusu dospěly. Ve volných chvílích jsme s dětmi ještě vyráběli krabičky na naše vánoční soupravy andělských ozdob na stromeček. 

Pátek se nesl ve znamení velkolepých vánočních příprav. Ráno jsme si u svíček zazpívali a pak si děti vybíraly různé tradiční i netradiční dílničky (pečení sušenek a cukroví, malování na sklo a na hedvábí, řezání a výroba dřevěných vánočních ozdob, tvoření vánočních řetězů na stromeček...). Pak následoval stejně velkolepý úklid, aby se u nás cítili návštěvníci DOD dobře, tentokrát jsem byla úplně nadšená ze spolupráce dětí, které se samy rodzělovaly na úderné pracovní skupinky :) a udělali jsme spoustu práce za krátkou dobu a to s nadšením!
Opět posílám průřez našimi fotkami a přeji krásný první adventní víkend. 


23. 11. 2018

Milí rodiče i potomci :)

Dneškem nám končí další školní týden, který klasicky utekl jako voda a téměř jsme se v něm nezastavili. 

V pondělí jsme na sněmu s dětmi opět věnovali čas vánočnímu kulturně laděnému jarmarku, jehož přípravná část vrcholí - snad se nám podaří také realizace ;). Po sněmu jsme se psaní, čtení a matematice. V matematice jsme s prvňáčky trénovali pohyb v novém matematickém prostředí dětského parku, děti si zkoušely pohybovat se po cestičkách různých barev, zakreslovat svou dráhu a doplňovat chybějící části plánku. S druháky jsme opět potrápili mozečky pavučinkami a ukázali jsme si také nové prostředí galerie - tam děti trénují matematickou řadu a také pohyb po prostoru. V češtině Ráďa s prvňáky trénovala samohlásky, doplňování do slov a čtení krátkých slov/vět včetně porozumění textu. Druháci pak procvičovali pořadí písmen v abecedě, doplňovali dvojhlásky au,ou,eu a i/y po tvrdých a měkkých souhláskách. Pondělní družinku jsme slavnostně zahájili prvním společným přespáním ve škole, na které se snad všechny děti velmi těšily. Zahájili jsme vánoční dílničky na výrobu vánočních ozdob (na jarmark), na naladění jsme si pustili vánoční koledy a zpívali si :).. Na večeři děti pomohly Rádi uvařit špagety s omáčkou a palačinky, po večeři jsme se nachystali na spaní a děti měly možnost překonat strach a únavu a vybojovat si bobříka odvahy. Zároveň jsme si povídali o tom, co to odvaha je a při jakých příležitostech ji můžeme potřebovat, co všechno můžeme překonávat (protože strach nemáme jenom ze tmy).

V úterý se nám podařilo poměrně rychle vstát a sbalit spacáky, takže jsme mohli v klidu společně posnídat buchtičkové dobroty - moc děkujeme všem pekařům!! Poté jsme vyrazili do tělocvičny, rozcvičili se a pustili se do tréninku kotoulů, skoků.. Pro některé děti byly splněným snem kruhy, i ty jsme vyzkoušeli :) Po návratu do školy jsme se opět ponořili do matematické knížky, některé děti zvládly dokončit i své rozpracované výzvy do bobříka. I v češtině dál pokračovaly v započaté pondělní práci. 

Středu jsme zahájili na kruhu představováním Anežčiny oblíbené stavebnice, která měla velký úspěch, a zkoušeli si přečíst kousek Kubíkova Malého prince. To byl docela zážitek, protože byl text ve slovenštině, takže jsme si s některými slovíčky docela lámali hlavu - naštěstí máme dobrého překladatele :). Kousek příběhu jsme si pak ještě pustili jako mluvené slovo z internetu. Poté přišel čas na slíbenou šifrovací hru, kterou si děti už nějakou dobu přejí vyzkoušet. Děti se rozdělily do 4 týmů, vybraly pro své týmy úderné názvy, vysvětlili jsme si pravidla a pustili se do hry. Protože součástí hry je velká samostatnost, nenápadnost a tajemnost, až do přestávky jsem o dětech v podstatě nevěděla - jen jsem sledovala plížící se stíny a šuškající luštící skupinky :).Vítězný tým "Baobaby vás rozdrtí" ve složení Samík, Vítek - Žárovka a Jindra se na závěr hry stal týmem organizátorů a pomohli nám celou hru dotáhnout do konce, trefně napovídat a měřit čas. Do cíle nicméně došly všechny týmy, takže jsme tento společný úspěch náležitě oslavili sušenkou a pokřikem! 

Info od Rádi o lesním dni je zde: "Na lesním dni jsme si užili opravdový výlet prošli jsme se údolím kolem Křtinského potoka, kolem Filipovy huťi, cestou jsme se zastavili v lesním baru, kde si děti také trošku započítaly:) a nakonec jsme prozkoumali jeskyni Jáchymku, kde jsme se překvapivě schovali před zimou. Pak jsme se ještě zastavili u vyvěrání Jedovnického potoka. Doufám, že se dětem líbilo a někdy vás tam vezmou na výlet:)"

Pátek jsme opět hudebničili s Helenou a potěšilo nás, že začíná jít na dětech pozorovat efekt bubnování a rytmických programů - i v celé školní skupině jsme si dnes zabubnovali, děti chytaly i složitější rytmy, držely tempo, dokázaly se střídat... Pro velký úspěch jsme s tleskáním pokračovali i na kruhu s oblíbenou sušenkovou říkankou a pustili jsme se do opakovacího čtyřboje. Procvičili jsme psaní, sčítání a odčítání, úkoly z matematických prostředí a některé děti stihly i pomůcku. Poté jsme si společně ještě "prošli" týden a zapsali spirálky, po obědě pak následoval úklid s debatou o našem tajném projektu na jarmark.Přidávám také měsíční report od Elišky ohledně druhácké angličtiny:
"2-3. třída - V AJ jsme prožili Halloween a postoupili k tématu má oblíbená hračka. Procvičovali jsme fráze... My favourite toy is..., I like, I don't like, What's this, It's a....Seznamujeme se s přídavnými a podstatnými jmény ve formě protikladů. big-small, fast-slow, short-tall, full-empty, happy-sad, day-night... Velmi oblíbená je řikanka z učebnice I am a red robot, tell me what to do...možno poslechnout znovu na CD přiloženém k pracovnímu sešitu track 8. 

V příštích třech týdnech se budeme intenzivně připravovat na jarmark, také (snad ne ve chvatu) prožívat adventní dobu a odpočítávat dny do Vánoc..Těším se na viděnou v pondělí, 


16. 11. 2018

Mail Milí rodiče, milé děti :) 

Nejprve technické infookénko na příští týden, ať se neztratí v textu dole:

1) V pondělí budeme ve škole přespávat, děti mají zelený seznam věcí v aktovkách (nebo už doma). Součástí je také surovina na večeři a buchta k snídani, tak snad nebudeme o hladu :).

2) V úterý nás opět čeká tělocvik, je proto potřeba, aby si děti vzaly věci na cvičení už v pondělí na přespávačku. V tělocvičně je krásně teplo, jako nejvhodnější oblečení jsme vyhodnotili tričko s krátkým rukávem a kraťasy/leginy. 

Máme za sebou další týden. Pondělní sněm jsme opět věnovali vánočnímu jarmarku, který začíná mít konkrétnější podobu. Už se na něj moc těšíme, ještě zopakuji informace - bude se konat v pátek 14. 12. odpoledne, děti si připravují i hudební a divadelní vstupy, zváni jsou všichni vaši příbuzní, přátelé,... :) Dále jsme na kruhu zkoušeli hru na robota (ten odpovídá pouze ano a ne, děti se snaží zjistit tajný předmět) a četli bajku ze Zsoltyho knížky. Pak nás čekal dělený blok, v matematice pokračujeme dál - druháčci se učí v novém prostředí pavučinek (matematické operace +/-), prvňáčci trénují porovnávání množství a použití symbolů ><=. U Rádi se prvňáci věnovali doplňování samohlásek do slov, zapisování krátkých a dlouhých slabik a skládali domino. Druháci vyzkoušeli novou abecedovou pomůcku, doplňovali I/Y a spojovali k sobě psací a tiskací písmena. 

Úterý jsme si zahráli oblíbenou sušenkovou rytmickou hru a vyzkoušeli nesmyslovou pomůcku :). Pak jsme se opět rozdělili, abychom se s druháky mohli pořádně zaplést do pavučinek ato na několika úrovních obtížnosti, s prváky pak zážitkově začít nové prostředí bludiště (při tom si děti hledají v bludišti barevné cesty a učí se je zaznamenávat). U Rádi se trénovalo zejmená psaní, děti procvičovaly úchop, uvolňovaly ruku na jednotažkách a zkoušely písmenkovou šibenici. 

Ve středu jsme na kruhu diskutovali a zakreslovali všechny důležité materiály nutné k přespání ve škole a myslím, že jsou všichni hodně natěšení :). Opět jsme se zasmáli z jedné z bajek o tvrdohlavých kozách, některé děti si možná odnesly i ponaučení :). V týmech pak měly děti za úkol vyluštit dlouhý zašifrovaný vzkaz a vymyslet, jaké všechny věci by potřebovaly k pokusu. V experimentu jsme se pak naučili dělat barevné bubliny, otiskovali jsme je na papír a v obrazech pak hledali různé zajímavé tvary, postavy, zvířata.. Na kruhu jsme si pak výtvory ukázali a nasdíleli jejich příběhy.. 

Čtvrtek děti strávily s Ráďou konáním svatomartinských dobrých skutků: "S dětmi jsme se vydali do ulic a rozdávali svatomartinské rohlíčky a perníkova srdce s vlaječkou "Rozděl se" a názvem naší Školy. Myslím, že pro děti to byl prima zážitek a taky se nám podařilo vykouzlit mnoho úsměvů. Dokonce jsme si i něco vykoledovali:)"

Páteční den jsme věnovali dokončování věcí z týdne ve formě pětiboje - každé z dětí si pracovalo dle svých potřeb na úkolech, které bylo třeba. Potrénovali jsme psaní, matematiku i šifry. Udělali jsme si také pořádek v šanonech, ve třídě i v celém patře, děti už si navykly na páteční "práci pro školu", takže se ochotně vrhaly do práce a měli jsme vše včas hotovo :).  


10. 11. 2018

Milí rodiče :)
Tento týden se nesl ve znamení experimentů, ať už v matematice nebo při tvoření cukrových krystalů a nového tělocviku..
V pondělí jsme s dětmi na školním sněmu probírali téma vánočního jarmarku, určili jsme pro něj termín na pátek 16. 12., ten si můžete zapsat do diáře. Hned po sněmu jsme vyzkoušeli naši paměť (děti si měly jako výzvu z bobříka pamatováčka na kruh přinést vybavené pouzdro, neboť stále bojujeme s chybějícími nůžkami, tužkou..) - tentokrát jsme měli nadpoloviční úspěch!! :)Zbytek pondělí jsme pracovali v rozdělených skupinkách na matematice a češtině - v matematice jsme se ponořili ještě hlouběni do jednostřižek a to na několika úrovních. Experimentovali jsme a také se pokoušeli vytvářet tvary podle plánku či podle reálného modelu. V češtinářském bloku s dětmi Ráďa prošla jejich písanky a písankové přípravky, společně vyhodnotili dosavadní práci a naplánovali si další. Prvňáci se dále rozcvičovali na psaní, uvolňovali ruku a trénovali a doplňovali samohlásky. Druháci se opět zabývali tvrdými a měkkými souhláskami, učili se k nim básničku o medvědovi a skřivanech.

V úterý jsme se všichni zdárně sešli před tělocvičnou na náš první tělocvik v tělocvičně! Tělocvična je prostorná, pěkná, máme k dispozici základní nářadí a všechny děti si ji, myslím, velice užily. Příští sraz již nebude na rohu ZĚ, ale přímo ve venkovním prostoru před vstupem do vrátnice, opět mezi 8 a 8:15. Děti by si měly tuto informaci i místo pamatovat. Po návratu do školy jsme na kruhu dočítali kapitolu z knížky od Anežky a povídali si o tom (a ukazovali na smajlících), kdo jak prožíval situace, které se mu ráno staly. V matematice jsme ještě zůstali v jednostřižkách, i když plán už jsem měla jiný, ale děti zřejmě tato aktivita velmi baví :) Některé z nich si chtěly vzít stříhání i domů jako výzvu. Stihli jsme ale také několik kratších cvičení z matematické knížky. V prvňácké češtině se děti opět zabývali samohláskami, hrály domino a trénovaly psaní. Druháci pak četli nahlas z knihy, zkoušeli, zda dokáží porozumět textu, který čtou (např. hádankám). Měli prostor i k trénování psaní. 

Středu zahájil Vítek N. představováním krásné knížky Papuchálek Petr (Papuchalk Petr), sám si přitom úspěšně organizoval a řídil kruh a diskusi o knize :). Děti papuchálci zaujali, takže jsme si o nich ještě našli a přečetli pár informací na internetu. Diskutovali jsme také na téma hor - vytvořili jsme si motivační plakát (viz fotky), děti ve skupinkách vymýšlely aktivity, které by si přály na horách dělat - venku i uvnitř chalupy. Pak aktivity předváděly pantomimou a ostatní jsme hádali, o co jde :). Ukázali jsme si také novou šifru - zlatou střední cestu - která nám mimo jiné pomůže trénovat pořadí písmen v abecedě. Po šifrování nás čekal pokus se sladkou vodou, díky němuž nám na okně ve třídě porostou na špejlích krystaly a vzniknou nám "lízátka". Děti se opět učily provádět během pokusu zápis (co k pokusu potřebujeme, jak se provádí..).

Čtvrtek děti strávily s Ráďou na lesním dni. Prošly se oborou a opět to byla procházka "ne-obyčejná": Zkoušeli jsme si svoje už nabijté znalosti stromů, květin a zvířat. Také jsme skákali, měřili vzdálenost, sebe navzájem a odhadovali, jak dlouhých může být asi 10cm...1m.... Potkali jsme a nakrmili divoká prasata. Zahlédli jsme i stáda muflonů a daňků. Samozřejmě si i hráli na domečky, zvířátka a taky pevnosti...No prostě jsme se nenudili:)

V pátek jsme den zahajovali trénováním svatomartinských písní a rytmickým tleskáním. Na to jsme pak navázali na kruhu rytmickou hrou "Kdo ukradl sušenky a ze stolu je vzal??". Na kruhu nám tentokrát představoval svou knížku Zsolty a Kubík dobrovolně přinesl svůj oblíbený předmět - puk. Na kruhu jsme se dotkli také tématu víkendu, co kdo máme v plánu a na co se těšíme. Protože mě ode dneška do soboty čeká noční šifrovací hra (Tmou), povídali jsme si chvilku i o šifrách a o tom, jak taková hra probíhá. V pondělí snad dětem donesu na ukázku nějaké zajímavé šifry nebo hlavolamy na prozkoumání :)V trojboji si mladší děti potrénovaly psaní a něco z matematicky, se staršími jsme se vrhli do nového mat. prostředí pavučinek, které je velmi zábavné a tvořivé.

Posílám opět odkaz na FOTKY, můžete se na ně podívat i s dětmi, během focení je po mě pravidelně vyžadují ;)
Přeji vám krásný listopadový víkend a příjemné oslavení svatého Martina a jeho štědrého srdce.


2. 11. 2018

Milí rodiče (a děti, které si chtějí prohlížet fotky nebo číst :))

Tento krátký týden uplynul jako voda, přesto byl dost nabitý všemi možnými aktivitami, tak je s vámi ráda nasdílím.

Středu jsme s dětmi zahájili ranním kruhem, po něm pak následovalo zahájení oblíbeného delšího projektu "jednostřižek" - papírových skládanek, v Hejného jazyce deček, ze kterých pak jedním střihnutím vyjde určitý vzor (viz fotky). Trénovali jsme při té příležitosti spolupráci ve dvojici a komunikaci, zároveň jsme se snažili uklidňovat pejska sousedů, který by si s námi nejraději na zahradě dováděl.. :)
Ve střihání a experimentování budeme pokračovat ještě i v dalších týdnech a potrápíme (nebo potěšíme?:)) naši prostorovou představivost.

Čtvrteční info o lesním dni od Rádi: "Na lesním dni jsme objevovali dva parky - park na Slovanském náměstí a park v Lužánkách. V obou jsme také našli Lípy vysazené k různým výročím naší republiky. K tomu nám také pomáhala Gábi Hájková, která nás doprovázela. Měřili jsme tloušťku lip a porovnávali s jinými stromy stejně starými a přemýšleli nad tím, proč nejsou stejně tlusté. Mluvili jsme také o plodu lípy - možná si děti budou pamatovat, jak se jmenoval - můžou se rodiče doma zkusit zeptat:) No a pak jsme objevovali - hlavně v lužáneckém parku, všechny možné listnaté i jehličnaté stromy. Hlavně pak krásné a také obrovské platany a buky, javory a duby, sbíraly listí a plody, tvořili ozdoby a šplhali do korun stromů, které k tomu úplně vybízely:)"

Dnešní ráno jsme odstartovali zpíváním a hraním na Boomwhackers, Helča nás učila udržovat indický rytmus, třeba si ho děti ještě pamatují :). Na třídním kruhu nás dnes čekalo představování nové knížky Maruškou - ještě jsme si z ní nestihli přečíst, ale zaujala nás na první pohled krásnými ilustracemi a zvláštním názvem JáOni. Ještě v prvním bloku nás Samík úspěšně naučil lepit papírový model, pro většinu dětí to byla první zkušenost se stavěním modelu, takže se Sam předvedl jako schopný učitel a poradce :) V druhém bloku si děti trošku zašifrovaly a získaly tak konečně svou letošní spirálku. Tu si pak každý dozdobil podle svého a provedli jsme první týdenní zápis. Některé děti stihly ještě i pracovat na pomůcce. Po obědě jsme se pustili do klasického úklidu třídy a klubovničky, který byl od září asi nejrychlejší a nejefektivnější vůbec - dobrá práce!
Dnešní příděl fotek bude bohatý - nejprve fotky ze záchranné stanice a předešlých lesních dní, pak z tohoto lesního dne a školního týdne.

Důležitá informace pro příští týden - od úterý (6. 11.) nás čeká pravidelný tělocvik v tělocvičně sokolovny, který budeme mít vždy 1x za 14 dní na střídačku se starší třídou. Sraz bude vždy mezi 8 a 8:15 přímo v tělocvičně, na poprvé se sejděme ale ještě na rohu Slovanského náměstí a ulice Srbské (u ZŠ). Prosíme, dodržujte tento čas, abychom se stihli převléci do sportovního a v 8:30 mohli začít s programem :)

Užijte si dušičkový víkend, těším se zase na pondělí!  


28. 10. 2018

Rodiče milí :)

Zajímá vás, co se dělo tento týden? 

V pondělí jsme s dětmi na školním sněmu řešili téma gaučů, které na společných ranních kruzích občas způsobují rozmíšky a zužují nám prostor kruhu :) Dále jsme společně probrali téma vánočního jarmarku. Druhou část vyučování jsme si s Ráďou děti rozdělily, druháčci trénovali měkké a tvrdé souhlásky a po zahradě hledali různé artefakty do jejich I/Y koláže, posunuli se také v matematice a poznali nové prostředí dědy Lesoně. S prvňáčky jsme se také vrhli do matiky, ve které všichni rychle frčí vpřed. S Ráďou si hrály se samohláskami AEIOUY :)

I úterý jsme část dne strávili odděleně a mohli se tak intenzivně věnovat prvňácké a druhácké látce. Ve společném bloku jsme pak trénovali písmena svého jména (tiskací i psací) a vytvářeli jsme naše osobní totemy. Ty, stejně jako totemy indiánských kmenů, na nás budou shížet z pavučinkové zdi a strážit :) Na kruhu nám Anežka představila krásnou knížku o skřítkovi Ohnivci a houbalce Čaromile... Dětem se moc líbila, tak jsme si hned kousek přečetli.

Středu jsme zahájili matematickou hrou pokračující tajuplnou šifrovačkou, při které děti musely prokázat nejen schopnost luštit, ale také spolupracovat v týmu. Díky šifře jsme získali rekvizity a materiály k dalšímu vodnímu pokusu, při kterém jsme opět (i když trochu jinak než minule) sledovali, jestli teplá či studená voda stoupá.
Po pokusu jsme pokračovali v tréninku psaní a počítání, druháci pak navázali angličtinou.

Čtvrtek děti strávily s Ráďou v záchranné stanici v Rájci. Moc si to užily, samotný program i cestu tam, při které počítaly, pamatovaly a zapisovaly si zastávky. V záchranné stanici se děti dozvěděly o tom, co zvířátka trápí a co jim hrozí za nebezpečí, jak je možné je zachránit a jak by se k nim měly chovat. Největším zážitkem asi byla možnost pohladit si sovu :)

V pátek ráno nám starší děti v čele s Bárou a Helčou uspořádaly parádní oslavu výročí 100 let založení republiky. Mohli jsme ochutnat typické dobové ňamky, napsat naší republice přání či vzkaz, ozdobit se trikolorou.. Zazpívali jsme si českou i slovenskou hymnu a oblíbenou lidovou píseň prezidenta Masaryka. Na závěr nám Bára přečetla motivační ústek Masarykova proslovu. Po oslavě jsme s mladší i starší třídou ještě společně házeli na papír nápady k vánočnímu jarmarku, kterých bylo tolik, že se nám málem nevešly na plakát. Teď už se jen pustit do realizace:) V předobědovém bloku jsme uklidili třídu a každý si pracoval, na čem potřeboval a chtěl.

Během týdne proběhlo prvních pár tripartit, za to jsem moc ráda - těší mě, že vaše děti můžu poznávat nejen jako samostatné jednotky, ale i v kontextu jejich rodičů a celé rodiny :). Věřím, že to má velký smysl. Díky.Přidávám ještě fotky z týdne. Přeji vám krásně strávené oslavy výročí,
Lenka  


19. 10. 2018

Milí rodiče :) Musím dnes stihnout vlak do HrKr kvůli skautskému kurzu, takže budu asi o něco stručnější.. případně se doptejte :)

K tomuto týdnu:
Pondělí jsme po sněmu a zpívání rozjeli s dětmi ve velkém pomůcky, které začínají zaplňovat poličky v klubovničce. Děti tato samostatná práce velmi baví, takže budeme pokračovat. Pak jsme se vrhli do matematických a písemných úkolů, prvňáčci si vyzkoušeli první úkoly s dřevěnými vláčky, které si sami malovali.

Úterní indický den byl pro většinu dětí asi silným, nezapomenutelným zážitkem. Uday a jeho manželka pro nás vykouzlili cizokrajnou atmosféru plnou indických barev a zvláštních oděvů, vůní sladkých indických pochoutek, rytmů, zvuků a příběhů. Děkujeme Honzovi (tatínkovi Vítka) za tuto jedinečnou příležitost :) 

Středa pak byla ve znamení zážitků, experimentů a luštění. Na kruhu nám Kubík představil krásnou komixovou knížku o Malém princi, kterou si děti s nadšením prohlížely. Po kruhu jsme pomocí hry mluvič-stavěč trénovali vzájemnou komunikaci a schopnost přesně popsat stavbu, kterou jeden vidí a druhý ne (ale musí postavit co nejpřesnější repliku). Navázali jsme krátkým šifrováním a po přestávce pak přišel první z řady našich pokusů. Tentokrát jsme zkoumali, co se stane, když se promíchá teplá a studená voda - která z nich, jak říkají děti, "chce zůstat dole" a která "se dere nahoru". Poté jsme zaznamenali výsledky a druháci měli jako tradičně angličtinu.

Čtvrtek děti strávily s Ráďou ve škole, tam s nimi Ráďa pokračovala v tematu Indie, kde leží - v jakém světa-dílu;) a kde jsme my. Jak se tam dostaneme. Cvičily jógu, zjišťovaly o Indii něco z atlasu, psaly písmenka ze slova Indie. Děti psaly také seznam ingrediencí na oběd - polévku s červenou čočkou a zeleninou a placky purí - a vydaly hledat suroviny do obchodu. Každý si vyrobil a uválel svou placku :).

Dnešní den byl pak velmi nabitý, ráno jsme si po zpívání na kruhu ukázali další nové pomůcky, Zuzanka nám přinesla jednu ze svých oblíbených hraček - maňáska z divadla. Po jejím povídání se spustila úplná lavina divadelních nápadů (které si mi nedařilo zastavit ;)) takže to vypadá, že brzy začneme trénovat nějakou hru. Nejspíš to bude tajemství ;)Do přestávky si děti dotvářely svá dřívka s hřebíčky, které postupně budou zaplňovat ulovení bobříci - někteří ve třídě již hrdě visí! Po přestávce jsme se pustili do matematicko-čtenářského pětiboje, pomůcek a nakonec také do úklidu třídy.
Pěkný týden to byl :)

ZDE vám posílám termíny plánovaných tripartit. Pro ty, kteří se ještě žádné neúčastnili, stručně vysvětlím :) Jedná se o setkání tří stran - pedagoga, dítěte a rodiče/rodičů. Společně si projdeme portfolio dítěte a jeho školní práci, podíváme se na to, co se mu dobře daří, co mu ještě nejde, na čem je třeba pracovat.. Taky si řekneme, co se nám ve škole líbí, co nás naopak trápí. Zodpovíme si navzájem otázky a naplánujeme, čím se budeme zabývat v dalším čtvrtletí. Zapisujte se do tabulky, pokud by se vám žádný z termínu nehodil, dejte vědět a domluvíme se jinak :)

V úterý 13. 11. od 16:30 pak plánujeme s ostatními pedagogy třídní setkání, jehož zahájení bude celoškolní, poté bychom se už sešli po třídách. V ideálním případě už bychom měli všechny tripartity za sebou a mohli se bavit už o konkrétních tématech, třídním kolektivu, výukových metodách....

Užijte si víkend naplno,Lenka  


12. 10. 2018

Milí rodiče, posílám pravidelnou týdenní dávku informací o proběhlém nabitém týdnu.

Pondělí jsme zahájili klasicky zpíváním a školním sněmem, který byl tentokrát delší a výživný - řešili jsme důležité téma rušení na kruzích a nedodržování pravidel. S dětmi jsme společně dohodli důsledky a postupy, jak takové situace řešit. Děti pak navrhly ještě téma školního obchůdku a vánočního jarmarku, výtěžek těchto podniků bychom pak věnovali částečně na dobročinný účel a částečně do tříd na pomůcky či výlet. Druhý blok jsme pak s dětmi ve třídě otevřeli téma rodiny - povídali jsme si o rodičích, každé z dětí pak nakreslilo svou mámu a tátu a připsali k nim jejich charakteristiky či zájmy. V balíčku fotek se můžete dohledat ;) Pak jsme nacházeli a trénovali jsme rytmus v hudbě, slovech, zvukových sekvencích, barvách, pohybech... 

Úterý zahájila Barunka kruh skvělým představením své oblíbené knížky Nádherné úterý, ostatní děti její vypravování poslouchaly s velikým zaujetím. Dále jsme trénovali rytmus v různých podobách, poté se už děti rozdělily na skupinky podle ročníků. Prvňáci procvičovali písmena M, T a A a zkoušeli číst kratší slova, v matematice pak sčítali různé objekty, počítali cestující ve vlaku a učili se zapisovat je do tabulky. Druháci poznávali slova souřadná, podřadná a nadřazená, v matematickém bloku trénovali sčítání a odčítání pomocí jízdy autobusu, zároveň už zapisovali do složitější tabulky a učili se z ní informace zase číst. Úterní den jsme uzavřeli vyhlášením dvou nových bobříků (matematik a pamatováček), do kterých se děti rovnou pustily a plnily první matematické výzvy. 

Středa se nesla v duchu rodiny. Děti měly za úkol si zjistit a zapamatovat své datum narození a také jména všech blízkých rodinných příslušníků. Ráno děti pomocí první letošní šifry získaly materiály pro tvorbu svých rodových stromů. Barvami a bramborovými tiskátky vytvořily krásně barevné stromy, na ty pak uspořádaly a lepily rodinnou síť v podobě rodokmenu. Povídali jsme si u této činnosti o rodinných vazbách, kdo to je sourozenec, prarodič.. Prvňáci pak v druhém bloku tvořili náš třídní kalendář, který jsme rovnou začali používat, druháci s Eliškou opět pokročili v angličtině: V angličtině se děti seznámily s anglicky mluvící loutkou, kamarádem Harrym, který nás doprovází a učí nás jednoduché fráze a první slova. Už bychom měli umět pěkně pozdravit i rozloučit se, sdělit, jaké je naše jméno a zeptat se na něj kamaráda. Procvičovali jsme jména věcí, které ve vyučování používáme a jednoduché pokyny (open/close your book, rise your hand, sit down, stand up, make a circle, take a pen/pencil, clap your hands, show me...,touch your..., listen, watch, look at...). V posledních hodinách jsme zvládli čísla od 1 do 10 a začínáme pilovat barvy.
Pokud by děti chtěly znovu sledovat použitá videa...posílám odkazy.
https://www.youtube.com/watch?v=9ir_l7qTiZ4
https://www.youtube.com/watch?v=g7kK989HiRQ
https://www.youtube.com/watch?v=AS5nhKzaOqo

Čtvrtek děti strávily lesní den s Ráďou v okolí Jezírka, kde se bavily o lese, poznávaly stromy, lesní plody, pomocí kaštanů pak trénovaly počty a autobus a hrály další různé hry. Cestou se taky stavovaly do obchodu, kde jim Ráďa uspořádala úžasnou vyhledávací hru, děti hledaly různé suroviny - prvňáci trénovali slova začínající na určité písmeno, druháci pak zapisovali slova souřadná a nadřazená. 

Dnes jsme s dětmi zahájili den společným zpíváním, bubnování a rytmickými hrami, dále už jsme pokračovali na kruhu ve třídě, Jindra nám dnes přinesl ukázat svou oblíbenou lego hračku, kterou nám na kruhu představil a odpovídal na nekončící dotazy spolužáků ;), dnes si na kruh dobrovolně přinesl zajímavou knihu a vzácný kámen ze sbírky i Kubík. V kruhu jsme také společně dokončili stromové rodokmeny a společně tak uzavřeli téma rodiny. V druhém bloku pak děti spolupracovaly ve dvojicích při poslechu krátké pohádky, trénovaly čtení textu, pozornost a paměť, když musely sepisovat odpovědi na zapeklité otázky. Včerejších nalovené listů jsme s dětmi rozstříhali na poloviny, ukázali si na nich osovou souměrnost a děti se pak pokoušely co nejvěrněji dokreslit na papír druhou polovinu listu. Úplně nakonec před závěrečným úklidem jsme Zsoltymu slavnostně předali prvního uloveného bobříka, ze kterého měl velikou radost on i celá třída! :)
Obrázky (tentokrát už v galerii) z celého týdny najdete ZDE - dnes jsem fotky třídila po výuce ve třídě a děti sem nakukovaly, moc je bavilo "koukat se na sebe". Takže můžete prohlížet i s nimi, určitě vám rády okomentují :) Zároveň vás chci vyzvat, pokud máte nějaké dotazy ohledně výuky či fingování vašeho dítka ve třídě, nebojte se ozvat. V blízké době se chystáme vyhlásit termíny prvních tripartit a s Helčou bychom také rády uspořádaly tzv. ladění s rodiči, kdy si s vámi budeme povídat o škole, předvedeme vám některé pedagogické metody, které používáme a nasdílíme si naše i vaše očekávání od dětí, školy.. Do té doby se ale můžete samozřejmě na cokoliv ptát či komentovat, doporučit - mailem nebo osobně po výuce :)
Moc chci poděkovat za včasné příchody dětí a vzorné omluvy tento týden. Velmi nám to usnadňuje práci a den začíná bez časového presu. Zároveň mám pro vás další výzvu - děti denně potřebují k práci a kreslení vybavené pouzdro, zejména pastelky a tužky. S Ráďou jsme se po loňských zkušenosti domluvily, že nebudeme dětem poskytovat volný přístup ke školním psacím potřebám. Vloni se díky tomu děti postupně přestávaly starat o své věci a spoléhat se samy na sebe. Samostatnost a zodpovědnost ke svým věcem je pro nás ve třídě jedním z hlavních cílů. Prosíme vás proto o vaši pomoc budování těchto návyků u dětí, děti si sice ve škole vyzkouší, že chybějící pouzdro způsobí nepříjemnou situaci (musí si pak pastelky složitě půjčovat od nás nebo jiných dětí), ale během dne tato zkušenost zase odpluje :) Ideálně by si děti před odchodem do školy měly zkontrolovat, že v aktovce mají vše, co do školy potřebují, případně doplnit, co chybí. Díky! 

Poslední informace ode mě se týká příštího týdne a lesního dne. Máme jedinečnou možnost ve škole uvítat indického hosta, který přijde v úterý, tento den prožijeme tedy v indickém duchu, budeme se dovídat něco o indické kultuře, hudbě a také ukuchtíme netradiční sladkou pochoutku. Na tento den jste zváni i ti z vás, kdo máte čas a chuť přijít - i kdyby jen na část programu.Ve čtvrtek pak tedy nebude klasický lesní den mimo školu, Ráďa bude mít pro děti připravený program ve Slunovratu (a blízkém okolí), ten pak završí společnou přípravou oběda. Sraz je tedy ráno ve škole. 

A to už je opravdu vše :) Užijte si víkend, dobijte baterky a v pondělí zase na viděnou. 


5. 10. 2018

Milí rodiče!
Tento týden byl opravdu nabitý a zvládli jsme s dětmi velký kopec práce, více, než bych čekala. 

V pondělí jsem ještě absolvovala poslední vyšetření a s dětmi den trávila Ráďa. Klasicky den začal společným školním setkáním, zpíváním a sněmem. Pak se děti s Ráďou věnovaly rytmizování, vytleskávání slabik, věnovaly se ročním obdobím a posloupností dnů v týdnu. Také rozcvičovaly ruku, trénovaly správný úchop a věnovaly se psaní. Po obědě následovala angličtina pro druháky a třeťáky.
V úterý byl tématem na ranním kruhu náš dlouhodobý projekt "představování na kruhu" - tentokrát jsem na kruhu představovala svou oblíbenou knížku já. Děti po škole hledaly poztrácené předměty a zjišťovaly jak a proč ty věci někdo ztratil.. postupně se dopátraly k tomu, že se jedná o chlapečka z knihy Pavla Čecha - Klíč. Společně pak po malých skupinkách vymýšlely a prezentovaly, od čeho by takový tajemný klíč mohl být. Nápady jsme vystavili na nástěnku a všechny byly velice originální ;) Poté jsme se s některými dětmi, které chtěly s prezentováním začít, na prvních termínech: 

9. 10. Barunka - oblíbená knížka

12. 10. Vendulka - oblíbená hračka

16. 10. Kubík - oblíbená knížka

19. 10. Zuzka - oblíbená hračka

Oblíbená knížka dítěte, které ji na určitý termín donese, ve škole cca týden bude s námi a budeme z ní před obědem číst. Na závěr se nám snad opět podaří vytvořit společnou třídní čítanku. Děti by si termíny měly hlídat samy (připomínáme si je), je to zkouška paměti a pozornosti ;) Není tedy nutné, abyste termíny hlídali za ně, když někdo zapomene, nevadí - napravíme v jiném termínu. V dalším úterním bloku si prvňáčci zkoušeli "trojboj" (tři úkoly na různých místech, každý splněný úkol si po kontrole sami zapíší do tabulky na tabuli) z matematického prostředí - stavěli jsme stavby z kostek podle návodů, trénovali sčítání a psaní číslic. Druháci mezitím samostatně spolupracovali na opakování loňské matematiky a úspěšně se dopátrali k novému dílu matematiky! 

Ve středu nás navštívil v podobě papírového divadla zálesácký chlapec Roy se svým otcem a indiánským bojovníkem. Vysvětlil nám, co jsou to bobříci a jak je začal lovit, s dětmi jsme si pak vyhlásili první 3 bobříky = výzvy, které mohou začít plnit. Prozatím jsou to KRÁL POMŮCEK, DOBRÝ KAMARÁD a BOBŘÍK MLČENÍ. Postupně budou výzvy přibývat i z dalších oblastí jako psaní, matematiky, pohybu, ... V dlouhotšina z nich bude prezentovat dlouhodobější cíle, kterých dosáhneme pílí, tréninkem a překonáváním sebe sama :)Dále jsme ve třídě zavedli pro prvňáčky nové matematické prostředí autobus a zkoušeli počítat cestující, které autobus po cestě přes zastávky dovezl až do cíle. Druháčci už si zkoušeli i roli autobusového řidiče a konstruktéra úlohy. Poslední část bloku jsme věnovali výrobě pomůcek, u prvňáčků jsou to dřevěné vláčky (pro sčítání, násobení, měření a představu poměru) a  druháků jejich vlastní autobusovou trasu.
Čtvrtek s dětmi strávila Hanka na výletě kolem Jehnic, děti přišly nadšené z rybníků, překonávání vodních toků a měly kapsy plné kaštanů a žaludů - ty se nám ve třídě budou hodit :)
Dnešní den si prvňáci domalovali své dřevěné vláčky a s druháky jsme si zkusili nové matematické prostředí cyklostezek. Využili jsme krásného počasí a společně jsme trénovali číselnou řadu, zahráli si nejprve skákací, pak i běhací hru s čísly v týmech na zahradě. Dále jsme pokračovali v úkolech z matematické knihy a rychlíci si zkoušeli pracovat na prvních pomůckách. Takže se nám pomaličku začíná vyplňovat naše pomůcková tabulka na dveřích třídy :)

To je za mě vše z tohoto týdne vše. Ještě mám na vás všechny velikou prosbu týkající se příchodů dětí do školy. Často se nám v mladší i starší třídě tento týden (pravděpodobně i minulý) stávalo, že jsme v 8:30 nemohli s dětmi začít s programem, protože jich bylo ve třídě třeba jen 5 nebo přicházely udýchané na poslední chvíli a bylo pro ně nemožné se okamžitě zapojit do programu. Zároveň pak váhám, zdali mám již program s dětmi začít anebo ještě na někoho čekáme... Věřím, že máte oprávněné důvody, pokud přicházíte s dětmi pozdě. Prosím však o vaši snahu být zde včas (klidně i s předstihem - děti, které přicházejí dříve, mají čas si ve třídě ještě pohrát, připravit se, dokončit činnosti z minula...), případně pak o sms zprávu, pokud např. stojíte v koloně nebo máte nějaký akutní problém a nemáme na vaše dítě čekat. Moc díky!! :) 

Přeji vám krásný prosluněný podzimní víkend, užijte ho naplno. :)  


2. 10. 2018

Milí rodiče :)
Tak jsem po delší ležácké pauze zase na nohou a píši pár informací k proběhlému týdnu a dalšímu fungování. Dnešek jsme strávili s dětmi hlavně v matematických hlubinách, prvňáci si vysloužili novou knihu a splnili několik prvních úkolů, někteří také projevili zájem o domácí trénink a nechali si vymyslet domácí úkol :). Druháci mají cestu k získání knížky o něco těžší - musejí nejprve prokázat, že ovládají loňské jednoduché i zapeklité matematické úkoly. Ale k nové knize se snad dopátrají v pondělí. Kromě toho jsme také zreflektovali proběhlý výjezd, už se těšíme na další podobnou akci.

Co se týče dalších dnů, jako důležité považuji způsob odhlašování dětí z výuky. Od pondělí již, prosím, odhlašujte děti mně - ústně, na mail či telefonicky (stačí sms). Číslo na mě je 728 523 805. 

Příští týden si s dětmi zadáme první prezentovací výzvu. Od dalších týdnů pak v úterý a v pátek na ranním kruhu vždy jeden prvňák a jeden druhák představovat něco ze svého světa. U prvňáků to bude jejich oblíbená hračka, druháci nám představí nějakou knihu, kterou už přečetli (nebo její část). Cílem těchto aktivit bude nejenom se lépe poznat, ale také naučit se mluvit před druhými, odpovídat na otázky, s dětmi se pak také učíme dávat si zpětnou vazbu. Na termínech, kdy si děti budou předměty do školy nosit, se s dětmi domluvíme příští týden.To je ode mě vše, přeji krásné dny!!!:)
Lenka

Ještě pár slov od Radky k proběhlému týdnu tedy pobytové akci. Já za sebe mohu hodnotit pobytovou akci jako podařenou. Děti byly super a doufám že si to taky užily. Možná mohla být pro některé náročnější - přece jen to byl pobyt, kdy jsme s dětmi byli většinu času venku a taky se hodně ochladilo. Ale zahřát se bylo kde a uvnitř jsme si dokázali vytvořit útulno. Děti si vyzkoušely orientaci v lese, obratnost na skalách a taky výdrž při cestách tam a zpět. Také se dozvěděly něco a sv. Michaelovi a Václavovi. 


21. 9. 2018

Co se dělo tento týden?

S dětmi jsme si hodně hráli se slovy a písmenky. Mluvili jsme také o tom, co jsou to slova nadřazená a souřadná - hledali skupiny. Učili jsme se písmenka psát - psali jsme velká tiskací. Druháci pokračovali v písance. Zkoušeli jsme si tvořit věty a rýmy. Učili jsme se básničky - každý si vybral tu, co se mu líbila:) Druháci a někteří prvňáčci ji zkoušeli i složit dle rýmů. Zkuste si doma, jestli si děti tu svoji pamatují:) Kreslili jsme ilustrace. Mluvili jsme také o naší zemi a místu kde bydlíme, děti přemýšlely o jednotlivých ročních obdobích. Děti se také dozvěděly něco o vínu a jeho pěstování - zkoušely si odhadovat, rozdělovat (počet kuliček na jednom hroznu). Na lesním dni jsme objevovali hlavně stromy a jejich listy. Mluvili jsme o rozdílech mezi jednotlivými jehličnatými stromy. Ochutnávali jsme vodu ze studánky, stavěli mosty a domečky, zkoušeli si frotáž. Pokročili jsme také v pracovních sešitech. Konec týdne byl shrnovací a plný písniček:)

Týden byl opravdu nabitý a čeká na nás výjezd, tak se určitě těším na viděnou:)
Pěkný víkend 
Radka Š.  


14. 9. 2018

Milí rodiče,

tento týden byl nestandardní co se týká pedagogického obsazení, ale i přesto jsem se snažila, abychom s dětmi dělali to, na co jsme byli zvyklí už i z minulého roku:)

S dětmi jsme ve třídě řešili pravila a to jak bychom chtěli, aby to vypadalo, aby nám spolu bylo dobře. Dotkli jsme se také tématu prázdnin - hlavně díky Zsoltiho deníku. Vyráběli jsme si první list do tzv. Lapbooku, který bude sloužit k zaznamenávání zážitků z celého týdne. Děti také dostaly pracovní sešity, které jste mohli vidět na třídních schůzkách. Už jsme se do nich také podívali a něco zvládli vyplnit a procvičit si přitom popis umístění předmětů (uprostřed, zprava, zleva, ze spodu....). Hráli jsme si s písmenky, slovy, slabikami... Společně jsme také zahájili i psaní a přípravu na něj. Přečetli jsme si naši oblíbenou pohádku o Zuzance a písmenkách a vysvětlili si, jak mají vypadat zdravá písmenka.  Děti si také zkoušely, jak se má posadit ten, co píše (byla to docela legrace:). Druháci už začali psát do písanky a prvňáčci se začali seznamovat s prvními písmeny a také tím, jak je dobré je psát a proč. Dotkli jsme se také matematiky, ale více se jí budeme věnovat v příštím týdnu.
Děti si vytvořili a založili šanon, do kterého si budou dávat vše potřebné. 

Na lesním dni se četlo, přemýšlelo, kreslilo, stavělo, poznávali jsme stromy a vše co okolo nás rostlo a taky nakrmili kachny a kapry.

Ještě na závěr dvě prosby a to jak od družinářů tak také od Helči i mě. Prosíme vás abyste děti když je vyzvedáváte a děti odchází, třeba na poslední chvíli upozornili na to, jestli mají vše uklizené, často se stává, že odchází více dětí najednou a učitel nebo družinář nemá šanci všechno sledovat. Neuklizené věci pak zůstávají na děti, které bývají poslední v družince.

Druhá prosba se týká papírů - děti pořád něco tvoří - a to je dobře:))) ale mají při tom opravdu velkou spotřebu papírů a nechtěli bychom jim dávat stále ty co máme do tiskárny. Pokud tedy máte doma nebo někde jinde papíry, šmíráky, zbytkové papíry, tak nám je určitě doneste, děti je ještě ve škole recyklují.

Pěkný víkend
Radka Š. 


27. 5. 2018

Jaký byl další týden?
Prvňáčci se věnovali v matematice autobusovému (tedy vlastně raketovému) prostředí, labyrintů a všem možným počtům, krokovali po schodech. Pokročili také i v pracovním sešitě. V češtině jsme taky hodně četli a zkoušeli si jak rozumíme tomu co jsme přečetli, intenzivněji se věnovali psaní. Druháci v matematice dokončovali testík, počítali pavučinky a posunuli se do prostředí "dědy lesoně" potrápili se při násobilkových obdélnících 30/60. V češtině se druháci věnovali tvrdým a měkkým souhláskám, slovesům a podstatným jménům.Společně jsme se také bavili o čase, o tom jak dlouho může trvat minuta, co za ni zvládneme, kolikrát se vejde do jedné hodiny. No a samozřejmě jsme se opět ve všech různých formách věnovali vesmíru. Poslouchali písničku o planetě Zemi - doplňovali slova (prvňáci lepili slova, druháci dopisovali a rozlišovali podstatná jména a a slovesa). Bavili se o tom čím Zemi škodíme a čím jí naopak můžeme pomoci. Četli si o tom, kam chodí kosmonauti na záchod. Taky jsme se trošku hýbali, protože i pohyb těla je důležitý obzvláště, když se chcete stát kosmonautem. Běhali po schodech, zkoušeli skákat přes švihadlo a měřili a odhadovali si čas.
Lesní den byl také vydařený - děti navštívily Kociánku a vypadali, že se jim tam moc líbilo.
Pěkný následující týden přejiRadka Š.


13. 5. 2018

Milí rodiče,
máme za sebou dva neúplné týdny, ve kterých jsme s dětmi prošli seznámením se s prostorami, stanovením pravidel na pobyt i pohyb venku, chování uvnitř i mezi sebou.
Děti se učí
  • samy si zapisovat svou účast hned po příchodu do Slunovratu,
  • dávat návrhy na své písničky (podmínkou je mít k dispozici noty...),
  • rovnat a udržovat si šanony,
  • poznat se více mezi sebou,
  • cvičit si pozornost a koncentraci,
  • více dbát a podílet se na úklidu,
  • přednést svá přání i připomínky na sněmu.
  • pracovat více samostatně vzhledem k promíchání ročníků ve třídách
S dětmi jsme se v rámci výuky věnovali času a různým časovým posloupnostem, zaměřili jsme se na psaní a porozumění textu - vše vzhledem k jednotlivým ročníkům a různým obtížnostem.
Také proběhla schůzka s rodiči, na které zaznělo:
  • prosba na vyplnění a podepsání žádosti o individuální vzdělávání (školy zjistily, že předcházející žádost neobsahovala všechny potřebné informace). Tuto žádost posílám v příloze. Je doplněna o materiál, který s dětmi využíváme. Prosíme o její dovyplnění. Zejména si pročtete a doplňte dle vašich potřeb odstavce:
Důvody mé žádosti: .....zde je možné vyplnit např. potřeba individuálního přístupu, možnost rozvoje v oblastech nadání, možnost pobývat a doplňovat si své znalosti v dětské skupině s malým počtem dětí, získávání znalostí přímo v terénu (zkoumání proměn přírody, poznávání rostlin, živočichů aj.), návštěva muzeí, galerií, výstav, interaktivních programů, osvojování i hodnot a postojů k přírodě, lidem kolem sebe, nejen znalostí a dovedností Popis prostorového a materiálně technického zabezpečení vzdělávání a podmínek ochrany zdraví individuálně vzdělávaného žáka: ....
i tady je možné doplnit žádost o vaše individuální možnosti...
Žádost prosím vyplňte, podepište a přineste nám co nejdříve (nejlépe do středy:)
  • odkaz na web a speciální sekci určenou pro lesní dny, rodiče ze skupiny Helči a z mojí skupiny)
  • informace o spuštění nových mailových adres, které vša OPĚT NEFUNGUJE, proto i nadále platí tato mailová adresa
  • vyhovění naší žádosti o pronájem vily, na ul. Máchova 5 se zahradou
  • nabídka vzdělávání pro Vás i nás v termínech 24.4. od 16.00 hod. na téma užívání technologií dětmi pod vedením lektora z e-Bezpečí, a beseda s Pavlem Kraemerem v pondělí 28.5. od 18.00 hod. Přínos a rizika inovativního škoství. Aneb jak zpracovat zkušenost s Letokruhem a využít ji jako šanci pro rozjezd nově školy.
  • výzva na předkládání Vašich připomínek, přání, dotazů, podnětů - těšíme se na ně

Přeji příjemný nastávající týden

Radka Š.