LESNÍ DNY

Ráďa

27. 6. 2019

Milí všichni,

ve čtvrtek po vysvědčení je pro všechny děti, které chtějí přijít a ještě nejsou na prázdninách, poslední lesní den (s Bárou a Eliškou) - a ten je vážně za odměnu, jednak dětem a jednak jejich rodičům, z nichž mnozí se budou potit při vyklízení Slunovratu!- budou se malovat trička - slunovratí!- bude se piknikovat- budeme se brouzdat řekou- dáme si zmrzku- zahrajeme si, co budeme chtít
Sraz: mezi 8.00 a 8.30 ve Slunovratu

Příchod tamtéž v 14.00 (hlídání zajištěno až do 16.30 buď na zahradě anebo v blízkém okolí Slunovratu)

S sebou - POZOR, JE TOHO tentokrát HODNĚ:

1. šalinkartu nebo krátkou jízdenku

2. pití na celý den - pozor, bude velké horko

3. jídlo: kromě svačiny i oběd a ideálně něco malého, co by děti mohly nabídnout všem na společný piknikový stůl (ovoce, oříšky, slané křupky....koláč, sýr...)

4. TRIČKO na barvení - jakékoliv jednobarevné, pozor: NE ČERNÉ!

5. PLAVKY, RUČNÍK, BOTY DO VODY !!! (jinak je problém s koupáním v řece!), POKRÝVKA HLAVY (krém na opalování)

6. Kdo chce, může mít nějaké drobné na další občerstvení, ale budeme jemně regulovat množství zakoupených potravin, kvůli bolení bříška (zmrzku koupíme)


20. 6. 2019

Milí rodiče,předposlední lesní den se vydáme s dětmi na návštěvu za Lenkou do lesní školky v Bílovicích.

Sraz: Královo pole nádraží 8:00 - 8:15 (8:21 jede vlak)S sebou: jako obvykle svačinku, oběd a pití na celý den. Budou se hodit i nějaké drobné penízky třeba na nákup zmrzlinky nebo něčeho dobrého v cukrárně. Prosím dejte dětem buď jeden dlouhý lístek nebo dva lístky na 15 min.

Návrat: jako obvykle kolem 14:00 :))


6. 6. 2019

Milí rodiče,

po předchozích bádacích a více organizovaných lesních dnech vyrazíme na výlet.Vydáme se na Babí lom - dobrodružnou cestu okolo a po skalách až na rozhlednu.

Sraz bude: Královo pole nádraží 8:10 - 8:30

S sebou: Pokud děti budou mít šátek využijeme jej, ostatní jako obvykle svačinka, oběd a pití na celý den. S počasím to zatím vypadá všelijak, ale toho se nelekneme proto se bude hodit i pláštěnka. Budeme také potřebovat jednu jízdenku na 15 min.

Návrat: Tentokrát přijdeme něco po 14:00 - nejpozději do 14:30ti


30. 5. 2019

Milí rodiče,

po bádacích lesních dnech se vydáme na program do ekologického centra Jezírko, abychom se dozvěděli něco o včelách fungování a také důležité úloze v přírodě.
Sraz bude: 8:10 - 8:25 v Králově Poli nádraží ve vestibulu.

Návrat: Jako obvykle - kolem 14:00 do Slunovratí vily

S sebou: Něco na psaní, může být malý zápisníček, svačinu, oběd a pití na celý den. Oblečení i do přírody, protože pokud bude prostor strávíme okolo Jezírka venku také nějaký čas. 


23. 5. 2019

Milí rodiče,

tentokrát se opět s dětmi vydáme k rybníčků, kde už přejdeme k trošku "odbornější" práci. BUDEME BÁDAT. Co to vlastně znamená? Zkusíme si klást otázky a hledat na ně odpovědi - tedy budeme zkoumat, měřit, možná i vážit, hledat v klíčích, pozorovat....
Uvidíme, jak to s dětmi zafunguje:) Každopádně z minulé návštěvy rybníčků to vypadalo, že se na to děti hodně těší.
Takže info jako minule jen přidávám, že se dětem může hodit lupa a případně další nástroje na pozorování a měření co mají doma. No a určitě opět gumáky.

Sraz: Královo pole nádraží 8:10 - 8:30 

S sebou: možná se bude hodit i pláštěnka. Dostatečné oblečení. Něco na psaní, kdo má tak nožík. No a potom co obvykle - svačinu oběd a pití na celý den a šalinkartu.

Návrat: kolem 14:00 do školy 


16. 5. 2019

Milí rodiče,

tímto lesním dnem zahájíme venkovní výuku jejíž součástí bude také badatelství:) Nejdříve si zažijeme tzv. senzitivní fázi - tedy místo - v našem případě to bude stojatá voda (rybníčky) - si nejdříve pořádně prožijeme a prozkoumáme všemi smysly:)Vydáme se k rybníčkům v Rakoveckém údolí pod Ořešínem. Budeme poslouchat, hmatat, sledovat a také si prostě spontánně prožívat toto místo. No a příští čtvrtek se sem vydáme znovu a už budeme bádat:)

Sraz: Královo pole nádraží 8:10 - 8:30 

S sebou: Tentokrát se budou hodit gumáky - to aby se děti dostaly blíže do vody bez promočených bot - nejlépe nabalené v igelitové tašce v batohu. Protože počasí vypadá zatím dost nepředvídatelně bude se hodit i pláštěnka. Dostatečně teplé oblečení. Něco na psaní, kdo má tak nožík. Pokud byste doma měli děravé tenké silonové punčocháče tak ať je děti také vezmou:)No a potom co obvykle - svačinu oběd a pití na celý den a šalinkartu.

Návrat: kolem 14:00 do školy

PROTOŽE TO S POČASÍM ZATÍM NEVYPADÁ MOC DOBŘE, TAK JE MOŽNÉ, ŽE POKUD TO BUDE VYPADAT NA CELODENNÍ DÉŠŤ BUDEME PROMÝŠLET JINOU VARIANTU! (Ale to opravdu jen když bude vydatný déšť).
Krásný začátek týdne 


25. 4. 2019

Milí rodiče,

tentokrát se na lesní den vydáme všichni společně:) Prožili jsme si jaká je to dřina vyčistit od odpadků byť jen malý kousek krajiny a toto téma také na lesním dni završíme. Program na téma třídění odpadů si pro nás připravila Gábi Hájková. Po té ještě poděkujeme Zemi za vše co nám poskytuje a obdarujeme ji obrazy, které vytvoříme v přírodě ze všeho co v přírodě najdeme. Pokusíme se s dětmi o tzv "Landart":) Uvidíme jaká krása vznikne....

Sraz na tento lesní den bude mezi 8:00 - 8:25 v Králově Poli ve vestibulu (odjezd autobusu v 8:32)

Návrat kolem 14:00 do Slunovratu.

Co budou děti potřebovat? Něco na psaní, podložku ze školy, šalinkartu, svačinu, oběd a pití na celý den. Možná se bude hodit i nožík.
Zdraví a na lesní den se těší...Gábi, Bára, Radka a Vojta 


11. 4. 2019

Milí rodiče,

na lesním dni se opět vypravíme za vodou, ale tentokrát to bude určitě minimálně jedna studánka v přírodním parku Baba. Pokusíme se ji jarně odemčít a také vyčistit a možná po cestě narazíme i na studánky nebo pramínky další, uvidíme.

Co s sebou?

Dětem by se mohly hodit malé lopatičky nebo motyčky co mají děti na písek - aby se vlezly do batůžku. No a kdo má nějaký plecháček nebo hrníček, který snese putování, pak si ho děti mohou také s sebou vzít.Bude také třeba jedna jízdenka na dvě zóny - možná zbyla nějaká z minule:)Nemá být úplně teplé počasí, tak také určitě přiměřeně teplé oblečení.

Sraz: bude mezi 7:55 - 8:10 v Králově poli nádraží (odjíždět budeme 8:16)

Návrat: Kolem 14:00 hodiny do Slunovratu 


4. 4. 2019

Milí rodiče, na následující lesní den se vydáme tentokrát okolo řeky Svitavy. Půjdeme s Bílovic do Obřan. Cestou se s dětmi přidáme k akci "Ukliďme Česko" a posbíráme okolo řeky všechno, co tam nepatří a co její koryto znečišťuje:)
Krátce k akci "Ukliďme Česko". Probíhají po celé ČR o následujícím víkendu 6. - 7.4, takže kdybyste se s dětmi chtěli někde přidat, třeba ve svém okolí nebo jen tak sami na výletě pomoci vyčistit lesy a přírodu od odpadků, určitě můžete. Například vím, že Královo pole organizuje úklid Zamilovaného hájku odkaz zde: https://www.kralovopole.brno.cz/uklidme-cesko/d-625016

Co s sebou budou děti potřebovat?

Určitě nějakou papírovou nebo igelitovou tašku - ne vše se hodí dát do papírové (hrozí promočení:) hodily by se také rukavice:), aby se děti nezašpinily od některých, třeba tekutých odpadků.Děti budou také potřebovat lístek za 13 Kč nebo dlouhou jízdenku, svačinku, oběd a pití na celý den. 

Sraz: Mezi 8:00 - 8:15 ve vestibulu v Králově Poli (vlak jeden už 8:21)

Návrat: do 14:00 do Slunovratu 


28. 3. 2019

Milí rodiče,

tentokrát se na Lesní den vypravíme za "vodou" protože voda a její důležitost je velice aktuální téma budeme se mu teď věnovat několik lesních dní:). No a mimo jiné také proto, že v pátek byl světový den vody.

Vyrazíme společně s Gábi do Jundrova, kde budeme putovat okolo řeky prakticky si formou her a aktivit vyzkoušíme odkud kam řeky tečou, jaký je koloběh vody a také jak je vodě, když ji někdo čistí. 

Návrat nejpozději do 14:00 do Slunovratu

Sraz bude mezi 8:00 a 8:30 na zastávce Slovanské nám.

S sebou budou děti potřebovat jako obvykle šalinkartu, oběd svačinu a pití na celý den. Přiměřené oblečení do aktuálního počasí a možná i pláštěnku:).  


19. 3. 2019

Lesní den bude netradičně v úterý. Vydáme se s dětmi do malířské akce! Libor Veselý, malíř - jeden z našich skvělých lesoškolkovských tatínků - nás zve do svého malířského ateliéru na Cejlu. Pořádá malířské dílny pro děti, zájem o ně stále narůstá, takže je skvělé, že si na nás vyhradil čas :). Děti si vyzkouší něco, co většina z nich nikdy nezažila - malovat neřízeně na veliké formáty plátna (větší než děti;)). Sraz si dáme ve škole, odkud budeme nejpozději v 8:15 vycházet směrem na tramvaj 12. Přijďte Vystupovat budeme na zastávce Tkalcovská. Návrat do školy bude do 14 hodin. S sebou oběd, pití, průkazku MHD a oblečení, které může být pomalováno (nepůjde vyprat)!!


14. 3. 2019

Milí rodiče,
tentokrát se ve čtvrtek 14.3. se vydáme za světovým unikátem, který leží "za rohem". Zamíříme na brněnský Kamenný vrch, kde je největší populace koniklece velkokvětého na světě (wow!!!), který bude v březnu v plném rozkvětu. (Nutno dodat, že díky dávným i současným ochráncům a ochránkyním přírody.) 

Sejdeme se mezi 8.00 a 8.30 na zast. Slovanské nám., odkud pojedeme autobusem 44 na zast. Anthropos a následně trolejbusem 26 na zast. Koniklecová.
S sebou průkazku MHD, oběd, pití a svačiny, pláštěnku pro případ deště a na nohy dobré boty.

Tímto lesním dnem nás provede Gábi Hájková, která o této raritě ví opravdu hodně:)

Těší se na vás Gábi a Radka 


7. 3. 2019

Milí rodiče,

protože minulé lesní dny byly spíše objevitelské a kulturní, na následující se vypravíme opravdu na výlet:)
Pojedeme do Tišnova na rozhlednu Klucanina. Kde se pořádně rozhlédneme po okolí - tedy pokud nám to počasí dovolí. Při cestě zpět půjdeme také po naučné interaktivní stezce, kde si zase o něco více rozšíříme obzory a také zkusíme najít první stopy jara:)

Sraz bude mezi 8:00-8:20 v Králově poli na nádraží.

Co budou děti potřebovat? Určitě dobré oblečení. Možná i něco pro případ deště. Svačinu oběd a pití na celý den. Bude se hodit i něco na psaní - nejlépe tužka. Možná i kompas nebo buzola pokud děti mají - budeme hledat i v mapě:) Šalinkartu a buď dlouhý lístek nebo 2x lístek na 90 min. 


28. 2. 2019

Milí rodiče, lesní den ve čtvrtek je ve znamení kultury, jde se na divadelní hru Bratřil lví srdce do Divadla Polárka, které začíná v 9.30.

Sraz: mezi 8-8.30 ve Slunovratu, pak se vyráží do divadla. (Kdo by chtěl přijít až do divadla, nutno se domluvit předem telefonicky)

Návrat: Děti budou ve družině k vyzvednutí tentokrát už okolo 13.00.

S sebou: jídlo, pití na celý den, jako obvykle městské pohodlné oblečení, šalinkartu, kdo nemá, tak 2 krátké jízdenky na MHD


21. 2. 2019

Milí rodiče, v rámci Lesního dne tentokrát nepůjdeme do lesa. Půjdeme, obě skupiny dohromady do Technické herny na program "Svět je hrou, s fyzikou", kde si děti budou moci vyzkoušet veškeré vybavení herny pod vedením lektora. Připomenout a vyzkoušet základní fyzikální jevy, jako je kladka, páka, odstředivost, povrchové napětí... to se vždycky hodí! Na získané znalosti budeme určitě s dětmi navazovat.Po cestě zpět si protáhneme tělo v parku při hrách. A s dětmi, které budou chtít nakoupíme na odpolední pečení...Po obědě ve Slunovratu se budeme věnovat Masopustu: pod vedením Vojty vyrobíme masopustní basu a s Bárou jedlé ceny do tomboly.

Sraz: 8.00 - 8.30 ve Slunovratu.

Vyzvednutí dětí: po programu kolem 14.30.

S sebou: jídlo na celý den, lahev s pitím, oblečení a obuv tentokrát městsky, sportovní a psací potřeby; možné: recept na oblíbené cukroví nebo sušenky (které bychom napekli do tomboly)

Na čtvrteční dobrodružství se těší: Bára a Vojta 


7. 2. 2019

Milí rodiče,

tentokrát zcela tématicky vyrazíme s dětmi do Vidy, kde budeme prozkoumávat hlavně tu část o lidském těle:) samozřejmě i jiné další....
Sraz bude tentokrát opět v Králově poli na nádraží mezi 8:00 a 8:20. Pak se vydáme směrem k výstavišti.
Co budou děti potřebovat? Určitě se bude hodit něco na psaní a také možná i malý notýsek nebo sešit. Svačinu oběd a pití na celý den. Děti budou potřebovat také šalinkarty. Můžete dětem dát také nějaké kapesné.
Návrat do 14:00 do Slunovratu. 


31. 1. 2019

Milí rodiče,

tak se dnes děti po hlasování a výběru ze tří možností na lesní den, rozhodli pro tuto variantu:) Zimní výprava spojená s "pytlováním a lopatovnáním"Vypravíme se nad Soběšice k zastávce u Buku, kde bychom si užili sjezdů z kopce a také možná i postavili něco ze sněhu a po té se výletem vydáme směr Rakovecké údolí a Jehnice (po cestě budeme pozorovat les v zimě, hledat stopy zvířat...). Zakončení výpravy bude u nás doma na čaji a muffinkách:)
Co budou děti potřebovat? Teplé a co nejméně promokavé oblečení a teplé rukavice (myslím, že se budou hodit i náhradní do batůžku). Svačinku, oběd a pití na celý den (nejlépe teplý čaj v termosce). Bude třeba také tužka nebo něco na psaní. Na "sáňkování" se budou hodit lopaty nebo výborně také jezdí i igelitové tašky (pevnější) prostě něco co nebude dětem vadit při přepravě autobusem. Někteří sice přemýšleli o bobech, ale to zvažte.

Sraz: bude v Králově poli ve vestibulu mezi 8:00 - 8:20

Návrat: do 14:00 do Slunovratu 


24. 1. 2019

Milí rodiče,

tentokrát na brusle vyrazíme na již zmiňované přírodní kluziště v Ořešíně v Rakovcích. Mrzlo a tak mám zprávy, že se tam už hojně bruslí.Je to kluziště u lesa a kromě bruslení je možné okolí kluziště využít i k prozkoumávání lesa a blízkých zamrzlých rybníků (možná si uděláme také nějaký pokus ze zamrzající vodou) Brusle si tu však nepůjčíme, ale z minulého bruslení vím, že to nebylo potřeba:) Ještě se k nám přidá Bára a také Míra - který už minule organizoval nějaké hrátky a dovednosti na ledě a je to nadšený bruslař:)
Sraz bude v Králově poli ve vestibulu mezi 8:00 - 8:30, aby nám nebyla zima. Odtud pojedeme autobusem č. 70 směr Ořešín.S sebou určitě děti budou potřebovat hodně teplé oblečení, čepice a rukavice (klidně ještě jedny náhradní) a určitě také helmu a teplé ponožky do bruslí. Dobrý by byl také teplý čaj do termosky. Jídlo - svačinu a oběd. Taky i dobrý batoh, do kterého se vše pohodlně vejde:)Děti budou potřebovat také šalnikartu. Cca do 14:00 budeme ve Slunovratu.


17. 1. 2019

Milí rodiče,

příští týden máme s dětmi objednané ve čtvrtek na dvě hodiny od 10:30 - 12:30 kluziště u Salesiánů v Líšni.
Sraz bude ve škole mezi 8:00 - 8:30. Po té se s dětmi vydáme směr Líšeň a kluziště, kde se nasvačíme a pak půjdeme bruslit. Návrat do školy bude cca do 14:00.

Co budou děti potřebovat?

BRUSLE - pokud mají vlastní, jinak lze brusle zdarma půjčit, ale je třeba, aby děti znaly přibližné číslo bot. Na nabídku bruslí se můžete podívat zde: https://www.salesko.cz/kluziste/pujcovna-brusli/.HELMA!!! - děti by měly mít už z hor ideálně tu lyžařskou. Výjimečně mohou mít cyklistickou. Bez té děti na led opravdu nepustíme - je to z důvodu bezpečnosti:).SVAČINU OBĚD A PITÍ (HODILA BY SE TERMOSKA) na celý den. TLUSTÉ RUKAVICE - které by měly zabránit přímému kontaktu ruky s nožem brusle:)
Na tento lesní den jdeme jen ve dvou pedagozích a ještě se k nám možná přidá Helča a tak bychom přivítali ještě nějakou posilu na ty dvě hodiny na ledě:) (tedy od 10:3012:30). Hlavně při "zajištění" dětí, které si ještě nejsou tak jisté a také při obouvání bruslí. Takže pokud by někdo měl čas a chuť se k nám přidat, byli bychom moc rádi.
Chtěli bychom bruslení ještě jednou zopakovat, ale bohužel v další čtvrtky je již kluziště obsazeno a tak pokud bude mrznout, vyrazili bychom na přírodní kluziště do Ořešína 24.1. kde však již není možné brusle půjčit (proto píšeme s předstihem, aby jste měli prostor si je dopředu třeba půjčit),ale je možné i jiné vyžití v lese uvidíme, zdali nebude i sníh a pak by se dalo i bobovat:)


Lesní den 10. 1. 2019

MIlí rodiče a děti,

zdravím vás v novém roce a těším se s dětmi na další nové zážitky:)Lesní den v příštím týdnu proběhne vlastně tak trošku v netradiční den a tak píši s předstihem - něco už nastínila Leni.
Ve čtvrtek budeme ve škole - část dne strávíme opakováním procvičováním ČJ a pak taky možná vyrazíme ven zkoumat sníh a užít si ho do parku - vypadá to, že by mohlo něco napadnout. Děti budou potřebovat oběd a svačinku. Uděláme si společný obědový piknik:)

V pátek jdeme s dětmi na výukový program do Rozmarýnku sraz bude v 8:00 - 8:20 ve škole - prosím přijďte včas abychom stihli autobus:). Budeme se vracet na oběd zpět do školy.
Pěkný a poklidný začátek týdne přeji 


Lesní den 13. 12. 2018

V tomto týdnu neproběhne klasický lesní den, protože se potřebujeme připravit na Vánoční jarmark a zároveň chceme každý den zajistit výuku. Nicméně čeká děti ve vile pohyb, aktivity, zajímavé úkoly s Bárou. A jeden blok budeme opakovat, jeden blok připravovat jarmark. 


Lesní den 6. 12. 2018

Vážení rodiče,

tento týden se obě třídy společně vypraví do Rajhradu na Vánoční výstavu, měla by být interaktivní a dobře udělaná. Samozřejmě pobudeme i na čerstvém vzduchu, v rámci procházky na výstavu a z ní.

Sraz je na Nádraží Královo pole v nádražní hale mezi 8.00 a 8.15 (8.24 jede vlak do Rajhradu, do vlaku je možné pod domluvě nastoupit v Židenicích 8.32).Návrat do 14.30 do Slunovratu.

S sebou: šalinkartu a koupenou zpáteční jízdenku do Rajhradu, kterou děti mohou odevzdat dospělém, ujídlo na svačinu a oběd, opravdu dobré oblečení, především pohodlné a nepromokavé boty
Máme tentokrát personální nouzi: Ráďa je nemocná a teď už ležím i já. S dětmi pravděpodobně pojede můj muž Míra (!!! telefon na něj: 732354669¨) a Vojta, náš možná budoucí nový učitel. Není mezi Vámi někdo, kdo by si tentokrát narychlo chtěl zkusit Lesní den s dětmi?

Srdečně zdravím a přeji všem, ať Vás nemoc neskolí. Bára


Lesní den 29. 11. 2018

Milí rodiče,

tentokrát se s dětmi vydáme ke krmelcům v okolí Jehnic a Ořešína. Takže pokud máte doma nějaké staré dobře vysušené kaštany, mrkve, suchý chléb, jablka budou se určitě hodit:)
S dětmi budeme také sbírat šišky a jiné zajímavé přírodniny a větvičky, které by se hodily na tvorbu adventního "věnce". Tentokrát bych ráda vytvořila něco na tento způsob: https://cz.pinterest.com/pin/30610472452568863/. 

Nebo ještě i toto: https://cz.pinterest.com/pin/30610472452577344/(dalo by se třeba i na jeden dlouhý tenčí špalek)

Takže prosím pokud máte někdo možnost nám zajistit dřevěný podstavec (kulatý tenký uříznutý ze špalku) tak by to bylo super:) (hodily by se tři, možná i víc...)
Takže sraz bude opět ve vestibulu v Králově poli Nádraží mezi 8:10-8:30.S sebou nějakou plátěnou tašku na přírodniny. Určitě svačinu a oběd, teplý čaj. Hodně teplé oblečení. Může se hodit i nožík. Možná zkusíme i rozdělat oheň:). No a šalinkarta. Návrat už bude vzhledem k chladnému počasí o něco dříve tak kolem 13:00 do Slunovratu.
Mějte krásný večer:) 


Lesní den 22. 11. 2018

Milí rodiče,

tentokrát si uděláme opravdový výlet. Vypravíme se směrem k Adamovu a půjdeme do jeskyně Jáchymka. Cestou také mineme lesní bar:)
Sraz bude mezi 8:10 a 8:30 ve vestibulu v Králově Poli. Návrat kolem 14:00 do Slunovratu.

S sebou:

Určitě už hodně teplé oblečení. Také teplý čaj v termosce by se hodil. Svačinu a oběd. Budeme mít možnost se podívat i do jeskyně a tak se bude hodit i čelovka nebo baterka. Děti budou také potřebovat lístek buď dlouhý nebo 2x jízdenku na 90 min.Určitě děti přivítají i nějaké drobné do lesního baru třeba na čaj:)
Pěkné dny 


Lesní den 15. 11. 2018

Milí rodiče,

na tento lesní den jsem měla takový nápad, že bychom s dětmi mohli udělat takový malý happening v podobě rozdávání upečených rohlíčků, na které párátkem připevníme vlaječku s názvem naší školy a na druhé straně s nápisem "ROZDĚL SE" :)

Ráda bych, aby část byla opravdu upečena dětmi - což také bude, protože budeme péct rohlíčky ve středu, ale abychom všechno upečné nerozdali, tak bych chtěla poprosit, jestli by se nenašel někdo, kdo by přispěl už hotovými rohlíčky (na čtvrtek) - které bychom mohli také z části rozdat (nebo sníst). Já sama budu péct ještě perníková srdce, takže myslím, že když se to sejde, bude co rozdávat:) Promyslete a zkusme se zítra na společném setkání domluvit:)

Takže sraz bude: Mezi 8:00 a 8:30 ve škole kde budeme vyrábět a stříhat vlaječky a pak se vydáme do ulic a skončíme v parku v Lužánkách - protože jsme ho vlastně ještě vůbec neprozkoumali.

S sebou děti budou potřebovat určitě nějaké to jídlo a pití na celý den. Teplé oblečení. No a taky milý úsměv. Hodit se bude i šalinkarta.
Návrat opět tak cca do 14:00 do školy. 

PS: NEMÁTE NĚKDO DOMA KOŠÍK, DO KTERÉHO BYCHOM MOHLI ROHLÍČKY NASKLÁDAT? (jeden mám, ale možná by se hodil ještě druhý)
Mějte se pěkně a zítra naviděnou. 


Lesní den 8. 11. 2018

Milí rodiče,

tentokrát se na lesní den vypravíme do obory na Holedné. Prozkoumáme podzimní les, zjistíme něco o zvířatech žijících v oboře a možná ještě něco víc:)
Sraz: Bude na zastávce Slovanské náměstí (je to téměř stejné místo, jako když jsme se scházeli na tělocvik v úterý) mezi 8:00 - 8:15 (8:20 nám jede trolejbus).
Co budeme potřebovat? To co vždy - jídlo, svačinky a pití na celý den. Pršet by nemělo, ale pro jistotu bych nabalila i pláštěnku - kdyžtak se na ni dá sednout:) Co se ještě bude hodit, je něco na psaní zápisníček a určitě pokud máte i něco na krmení prasátek a jiných obyvatel obory (tvrdý suchý chléb nebo pečivo, jablka, mrkev...).
Návrat: Jako vždy cca do 14:00 do Slunovratu.

Pěkný zbytek týdne 


Lesní den 1. 11. 2018

Milí rodiče,

na tento lesní den se vypravíme po stopách "Stromů svobody" v našem blízkém okolí. Některé jsou až překvapivě blízko a jiné zase třeba v parku v Lužánkách, kde také strávíme velkou část lesního dne. Kromě zajímavostí o stromech svobody budeme poznávat i jiné listnaté stromy a sbírat listí na výrobu "listových obrázků" a také třeba i do herbáře.
Pokud zbude čas, navštívíme i tamní dopravní hřiště a prozkoumáme i provoz na silnicích a chodnících:)))
Sraz bude v parku na Slovanském náměstí na louce v blízkosti kavárny (snad se najdeme:) mezi 8:10 - 8:30. S sebou se bude hodit i něco na sezení - malá podložka nebo třeba pláštěnka. Něco na psaní a zápisníček a samozřejmě dostatek jídla a pití na celý den. Děti by mohly využít i šalinkartu.
Návrat bude do 14:00 do Slunovratu 


Lesní den 25. 10. 2018

Milí rodiče,

tentokrát se s dětmi vypravíme do Rajhradu na záchrannou stanici: https://www.draviptaci.cz/cz/uvod.html

Kromě dravých ptáků zde mají i jiná zachráněná zvířata čekající na vypuštění do volné přírody. Dozvíme se také, jak o nalezená zvířata pečovat a co je třeba dělat...

Sraz bude mezi 8:00 - 8:15 (v 8:24 jede vlak) na nádraží k Králově poli ve vestibulu.
Návrat cca do 14:00 do Slunovratu.

Co s sebou?

Děti budou potřebovat jako obvykle dostatek jídla, svačinku a pití na celý den - doporučuji už pokud máte možnost teplého čaje v termosce, teď už by mohl být ten správný čas. Určitě dejte dětem dostatečně teplé oblečení - vypadá to, že bude zima - velká část programu se odehrává venku, tak aby dětem nebylo zima (nebála bych se ani čepic a rukavic:). Bude se hodit něco na psaní a zápisníček. Děti také budou potřebovat dva lístky za 13,- Kč na 90 min nebo jeden dlouhý lístek (budou cvakat 5 polí).
Pěkné dny a těším se na viděnou!


Lesní den 18. 10. 2018

Milí rodiče,

posílám už jen upřesnění lesního dne, který bude probíhat v okolí Slunovratu a také i uvnitř něj. Sraz bude mezi 8:00 a 8:30 ve Slunovratu.
Děti s sebou budou potřebovat pouzdro a také svačinku, oběd si spolu připravíme. Vzhledem ke zklamání z toho, že si dnes děti moc "nezavařili" a velkému úspěchu "Indického dne" připravíme něco tak trošku v duchu Indie:)) a taky si i o Indii ještě něco řekneme:)
Mějte krásný zbytek týdne!


Lesní den 11. 10. 2018

Milí rodiče, 

tentokrát se s dětmi vydáme na průzkum okolí jednoho střediska Lipky - konkrétně Jezírka - je tam opravdu hodně zajímavých a podnětných věcí. Dozvíme se něco o lese o tom, jak je pro nás důležitý, o světových stranách, vodě a mnohých dalších věcech. Také budeme i trošku počítat:)
Ještě jsem zapomněla na sběr listí, které bude třeba v pátek do vyučování.

Takže sraz je mezi 8:00 a 8:20 v Králově poli na nádraží. Příjezd cca kolem 14:00 do Slunovratu.

Co s sebou? Určitě oběd, svačinu a pití na celý den. Pak se bude hodit také buzola, kompas pokud děti mají. Možná užijeme i nožík. No a něco na psaní a zápisníček by se také mohl hodit:)...schválně co si děti s sebou vezmou....
Mějte pěkné dny

Radka Š. 


Lesní den 20. 9. 2018

Milí rodiče,

tento týden se vypravíme na Lesní den trošku za pohybem (na hřiště plné šplhadel za Ořešínem) a také prozkoumáme i studánky. Posbíráme snad i nějaké podzimní plody.
Sraz bude opět v Kálově Poli na nádraží ve vestibulu mezi 8:10 - 8:30.
Co si s sebou děti mají vzít? Kromě obvyklé svačinky obědu a pití na celý den, si mohou vzít i hrníček na ochutnávaní vody ze studánek a studní. Bude se hodit možná i něco na psaní a papír.

Pěkný den

Těší se Radka Š. 


Lesní den 13. 9. 2018

Milí rodiče,tento týden se vydáme "chytat Lelky". Pojedeme do Lelekovic na naučnou stezku. Projdeme se po pocitovém chodníčku, prozkoumáme hladinu rybníka, protáhneme si tělo....
Sraz bude mezi 8:10 a 8:20 ve vestibulu v Králově Poli. Pojedeme vlakem a je tedy třeba, aby s sebou měly děti šalinkartu (bezplatná kartička pro děti do 10ti let) a také lístek za 8,- Kč.
Návrat bude cca do 13:30 do školy.
Co děti potřebují:Určitě svačinu, jídlo a pití na celý den, pak také šátek a něco na psaní se bude také hodit:)

Mějte pěkný týden

Radka Šichová 


Lesní den 6. 9. 2018 

Milí rodiče, na první lesní den se vydáme prozkoumat nedaleké okolí. Vyrazíme směr Palackého vrch a Střelecký kopec.
Sraz bude tentokrát mezi 8:00 a 8:30 ve škole.Předpokládaný návrat kolem 14:00 do školy.
Informace co s sebou a jak lesní den probíhá, budou spíše pro rodiče prvňáčků. Ostatní si alespoň zopakují:)
Takže budeme vyrážet pokud to půjde hodně na výpravy ven. Co tam budeme dělat? Hlavně poznávat přírodu a také sami sebe a své schopnosti skrze kontakt s ní. Určitě se budeme také něco dozvídat a doufám, že také zažijeme i dobrodružství, která nás posunou zase o kousek dál.V zimě a nepříznivém počasí budeme navštěvovat také různé výstavy a jiná zajímavá místa:)
Co budou děti potřebovat? Určitě dobrou obuv (budeme chodit i když nenachodíme množství kilometrů, protože o to na lesních dnech tak úplně nejde), vhodné oblečení na pobyt venku dle počasí. Pláštěnku či nepromokavou bundu dle uvážení a počasí. Pak také budou děti potřebovat i jídlo a pití na celý den (měla by být obsažena dopolední svačinka, oběd a také odpolední svačinka - opět dle uvážení a také toho jací jsou děti jedlíci:). Na zimu je prima, když děti mají i malou termosku na teplý čaj.
Kde bude bývat sraz? Někdy u školy, někdy v Králově poli nádraží, jindy zase dle potřeby výpravy.
Kdy se budete dozvídat o lesním dni?E-mail s informacemi, budu zasílat vždy v pondělí, abyste měli čas se připravit:)
Na lesní dny budu s dětmi chodit já. Někdy bude také docházet ke spojení se staršími dětmi a půjde s námi tedy i někdo další.Snad to je vše
Pěkné dny a těším se na viděnou.
Radka Š. 

Bára

27. 6. 2019

Milí všichni, 

ve čtvrtek po vysvědčení je pro všechny děti, které chtějí přijít a ještě nejsou na prázdninách, poslední lesní den (s Bárou a Eliškou) - a ten je vážně za odměnu, jednak dětem a jednak jejich rodičům, z nichž mnozí se budou potit při vyklízení Slunovratu!- budou se malovat trička - slunovratí!- bude se piknikovat- budeme se brouzdat řekou- dáme si zmrzku- zahrajeme si, co budeme chtít
Sraz: mezi 8.00 a 8.30 ve Slunovratu

Příchod tamtéž v 14.00 (hlídání zajištěno až do 16.30 buď na zahradě anebo v blízkém okolí Slunovratu)

S sebou - POZOR, JE TOHO tentokrát HODNĚ:

1. šalinkartu nebo krátkou jízdenku

2. pití na celý den - pozor, bude velké horko

3. jídlo: kromě svačiny i oběd a ideálně něco malého, co by děti mohly nabídnout všem na společný piknikový stůl (ovoce, oříšky, slané křupky....koláč, sýr...)

4. TRIČKO na barvení - jakékoliv jednobarevné, pozor: NE ČERNÉ!

5. PLAVKY, RUČNÍK, BOTY DO VODY !!! (jinak je problém s koupáním v řece!), POKRÝVKA HLAVY (krém na opalování)

6. Kdo chce, může mít nějaké drobné na další občerstvení, ale budeme jemně regulovat množství zakoupených potravin, kvůli bolení bříška (zmrzku koupíme)


20. 6. 2019

Vážené rodičové,

finišujeme na všech školních frontách, lesními dny nevyjímaje. Pomalým završením lesodnů bude putování tentokrát vertikálního charakteru, které se uskuteční na lezecké stěně Klajda u Olympie a naši slunovratí olympionici si tu otestují své lezecké dovednosti na lezeckých cestách jednoduchých obtížností (3,3+), obtěžkáni dětským celotělovým úvazkem, helmou a jinými bezpečnostními nezbytnostmi. Vedle lezecké stěny je hřiště, hromada prostoru a tím i možností jak potěšit dětského ducha, takže budou probíhat paralelně dva programy - lezení po jednotlivcích pod mou taktovkou a Bářinou vedle na hřišti. Pokud tedy nebudou padat dvoukoláky z nebe, tak se máme na co těšit :)

Kam?https://www.klajda.cz/olympia/ 

Ráno kde a v kolik?8-8:30 na Moravském náměstí u kašny

Návrat? Do 15:30 ve slunovratím ústavu

Co na sebe, do sebe a s sebou? šalinkarta (či 2 hodinovky), bašta a voda celodenní, pro lezení tenisky a tepláky (nebo jiné elastické gatě, kterým občasné děrování nevadí)
Děkuje za pozornost a fajn den vinšuje,V+B


6. 6. 2019

Opět zdravím zasloužilé rodiče,

předem se chci omluvit za pozdní infomejl, kvůli počasí však nebyl jistý průběh zítřejšího lesního dne.. a ten bude zítra navazovat na ten minulý, jak místem, tak i programem. První díl našeho "hradního dne" probíhal v duchu lesního dobrodrůža, putování po neznačených stezkách, mapování lesa vynikajícího pro další naše skopičiny a děti se celkově nemohly nabažit členitého terénu Obřanského hradu.

Sraz: 8:00-8:30 ve škole

Doklus: do 15:00

S sebou: šalinkarta nebo 2x hodinová jízdenka, , velká sváča a pití (může být opět něco na opíknutí - zřejmě se bude rozdělávat oheň), KPZka

POZÓÓR pro šalinkarbaníky !! při minulém přesunu vlakem nemělo pár dětí v pořádku šalinkarty.. naštěstí díky zmateným obličejům vaších ratolestí a charmu jejich průvodce byla pouze napomínka průvodčího. Prosím zkontrolovat!! dííky :)


30. 5. 2019

Čau rodiče,

další lesní den se bude odehrávat v duchu turisticko geografickém se špetkou zdravovědy a nádechem dobrodružna. 

Sraz: 8:00-8:30 na nádraží v Krpoli

Doraz: do 14:30 do Slunovratu

S sebou: šalinkartu + drobné na doplatek do Bílovic nad Svitavou, celodenní sváču a pití - doporučujeme i něco na oheň (buřt,atp.), mapu okolí Brna (kdo má), KPZ, nožík, dobré boty, pláštěnka

Dík za pozornost,Vojta a Bára


23. 5. 2019

Ahoj rodičové,

pokračujeme v cestě za poznáním člověčiny! Zítra proběhne lesní den ve jménu vědy, a to přednostně vědy o lidském těle - navštívíme vědecké muzeum VIDA! a v něm se pokocháme expozicí o našich tělesných schránkách.

Sraz: 8:00 - 8:30 ve Slunovratu

Doraz: do Slunovratu do 14:00

S sebou: šalinkartu (2 jízdenky), dlabanec na celý den, KPZ s deníkem, garderoba ležérního městského či lehce sportovního typu

Fajn den přeje,Vojta 


16. 5. 2019

Vážení rodiče, 

zítřejší lesní den bude na téma "Záchranáři" a bude navazovat na naše téma "lidské tělo". Ppřipravuje ho a povede Eva Kynclová, máma Štěpána (a Víti a Kristýnky :)) s mojí lehkou dopomocí :).

Sraz je na 8.00 ve Slunovratu, kde se taky odehraje celý zítřejší program. Konec programu cca 14.00. S sebou jídlo na celý den (čaj si uvaříme s dětmi ve škole). 


25. 4. 2019

Milí rodiče,

tentokrát se na lesní den vydáme všichni společně:) Prožili jsme si jaká je to dřina vyčistit od odpadků byť jen malý kousek krajiny a toto téma také na lesním dni završíme. Program na téma třídění odpadů si pro nás připravila Gábi Hájková. Po té ještě poděkujeme Zemi za vše co nám poskytuje a obdarujeme ji obrazy, které vytvoříme v přírodě ze všeho co v přírodě najdeme. Pokusíme se s dětmi o tzv "Landart":) Uvidíme jaká krása vznikne....

Sraz na tento lesní den bude mezi 8:00 - 8:25 v Králově Poli ve vestibulu (odjezd autobusu v 8:32)

Návrat kolem 14:00 do Slunovratu.

Co budou děti potřebovat? Něco na psaní, podložku ze školy, šalinkartu, svačinu, oběd a pití na celý den. Možná se bude hodit i nožík.
Zdraví a na lesní den se těší...Gábi, Bára, Radka a Vojta 


11. 4. 

Ahoj a dobrý den všem, další lesní den strávíme činorodou prací :) . Nejprve ve Slunovratu ráno doděláme KONEČNĚ notýsky i KPZ (protože selhaly pokusy dodělat je po programu, kdy polovina dětí rovnou někam běží a odpojuje se již po cestě do školy). A tak, protože na děti už čekají různá "vlepítka" (šifry, úkoly...) a ne všichni k nim mají notýsky, věnujeme první čtvrteční blok této činnosti.V 10.30 se vypravíme na jedno tajemné místo ke Svratce, kde pomůžeme přírodě a řece zbavit se nepořádku, s nímž se jim těžko žije, a připojíme se tak o něco později k akci "Ukliďme Česko" (čeká nás tam za odměnu i ještě nějaká "akce")

Sraz: 8.00 - 8.30 ve Slunovratu

Příchod: cca 15.00 do Slunovratu

S sebou: šalinkratu nebo 2 krátké jízdenky, jídlo a pití na celý den, oblečení na proměnlivé jarní počasí!!! Notýsek na lesní den a pouzdro KPZ, v jakémkoliv stavu rozpracovanosti!!! (POZNÁMKA: kdo chce, místo koženého pouzdra nosit nějaké své, může, budeme nicméně společně řešit a ladit obsah KPZ. NOTÝSKY: kvůli tvaru, pevnosti list a velikosti bychom chtěli, aby děti měly ty, které spolu vyrobíme)!!! Pracovní rukavice, pevnou igelitovou tašku nebo pytel na odpadky!!! 


4. 4. 2019

Milí rodiče, tento lesní den se budeme věnovat Vodě - poputujeme kolem Svratky, kde nám Gábi připravila povídání a hry o vodě, s vodou. V tématu vody pak budeme taky na dalšícj lesních dnech pokračovat.

Sraz je: 8.00- 8.25 v parku na hřišti na Slovanském náměstí (8.32 nám jede ze zastávky autobus směr Anthropos)

Návrat do školy: do 14.30

S sebou: -Jídlo a pití na celý den (!!! Moje poznámka z pozorování na lesních dnech: domluvte s dětmi prosím dobře, kolik jídla potřebují do minimálně 15 hodin. Opakovaně se nám stává, že někdo kolem 12.00 už nemá žádné jídlo... a má hlad. A i když solidarita dětí je velká a opravdu vždy se podělí :)), stejně si prosím o tom v rodině promluvte. Ráda dodám konkrétní informace:))- Sportovní oblečení, nepromokavou bundu (proměnlivé počasí)- !!! Lesní deníček a pouzdro poslední záchrany (děti mají nosit pokaždé, kdo nemá, měl by si sám říct o to, aby si ho mohl dodělat ve škole...nebo doma) 

Report z Lesního dne 28.3. 2019 Měli jsem sraz s Vojtou U Buku a většina z dětí si tam zaběhla svůj první azimutový závod (minule jsme jen trénovali, ale nyní už bylo možné se opravdu ztratit, pokud člověk neuměl buzolu nastavit a podle nastavených stupňů dojít k dalšímu stanovišti). Pak jsme pokračovali podle tajných a veršovaných (!) zpráv dále do divočiny, znovu jsme procvičovali orientaci s buzolou, podle značek, podle slunce...a na závěr, kdo se nedotkl vysoké větve, nemohl pokračovat v cestě,j eště, že kamrádi člověka podrželi! Po cestě jsme ještě pozorovali plicníky a sasanky, káně, strakapouda a sýkorky, povrdili si, že vykotlaný strom může stále žít a objevili koňský ranč, kam bychom se ještě rádi vrátili. Taky jsme, překvapivě, u svačiny probrali Heydrichiádu a české letce a parašutisty.  


28. 3. 2019

Milí rodiče, 

tentokrát se hlásím velmi pozdě, omlouvám se, ale včera jsem byla kompletně vyčerpána spolkovou činností :). Zítra na lesním půjdeme terénem a budeme se učit se orientaci podle mapy, buzoly, přírody... budeme pokračovat tam, kde jsme minule skončili, a to U Buku, nad Soběšicemi. Já jedu z Králova pole sama, Vojta nás bude čekat někde v divočině a připravovat pro děti "azimuťák", aby si vyzkoušely, zda už to s buzolou zvládnou, po jeho vyluštění budeme pokračovat do terénu.Orientace v terénu je důležitým doplněním naší "mapové výzvy".

Sraz: mezi 8.00 a 8.25! na nádraží v Králově poli

Návrat: nejpozději v 15.00 do školy (cestu máme dlouhou).!!!

S sebou!!!: pouzdro KPZ, pokud děti mají, pokud ne, budou si dodělávat zítra! BUZOLU ! (mapu, pokud děti mají a chtějí vzít) Lesní deníček, pokud už mají dokončený, pokud ne, dokončí zítra; něco na psaní;terénní obuv a dobré oblečené, včetně nepromokavé bundy (proměnlivé počasí!); posilující jídlo a pití!!!

50 Kč na materiál mám z minula jen asi od 6 dětí, prosím o donesení zítra!!!


21. 3. 2019

Milí rodiče, čtvrteční lesní den bude opět komponovaný. Dopoledne vyrážíme za panem varhaníkem do kostela k Jezuitům. Doprovázet nás bude Dana Dočkalová, pan varhaník je její přítel a má díky ní zkušenosti s programem pro děti. Čeká nás program na 1,5 hodiny. Na oběd se budeme vracet do Slunovratu a tam jsem si domluvili s dětmi výrobu KPZ (krabička, v našem případě kožené pouzdro poslední záchrany) pro účely našich lesních dnů. Děti si vyrobí nejen kožené pouzdro, které budeme nosit s sebou, ale i Lesní deníček, který se do něj vejde a možná stihneme i špalíček na podpal z kořene borovice uloveného minulý lesní den v lese.O dalším postupu ve tvorbě našich lesních pouzder Vás budeme informovat, k jejich naplnění Vás budeme určitě s dětmi potřebovat.
Sraz: 8:00- 8:30 na Moravském náměstí u kašny.
S sebou: jídlo na celý den, oblečení pohodlné do města, šalinkartu nebo jízdenku na cestu zpět, 50 Kč jako příspěvek na kožený materiál na kapsu a materiál na ostatní věci, nějaký hezký knoflík na zapnutí kapsy (nějaké budu mít do rezervy)
Prosba: kdyby někdo měl na půjčení šídlo na prošití kapsy, dejte nám prosím vědět a pošlete na lesní den po dětech, díky!Srdečně zdravíme, Bára a Vojta 


14. 3. 2019 

Drazí rodičové,

náš další lesní den se bude odehrávat neznámo kde. Neznámý bude cíl výpravy, stejně jako průběh, který bude čistě na Vašich ratolestech. 

Známy jsou pouze následující informace:

SRAZ: v Krpoli na nádraží v 8-8:25

NÁVRAT: do 14:00 (záleží však na šikovnosti dětí)

S SEBOU:potrava a pití na celý den, dobré oblečení a boty do nepohody a neznáma, buzola a mapa Brna a okolí (kdo má, není nutností), šalinkarta

Ať se den vydaří, přeje,Vojta 


7. 3. 2019

Milé rodičovstvo,

nadcházející lesní den, tentokráte vysoce kreativního rázu, proběhne v líšeňském Hobbylabu, veřejné dílně. Děti budou vytvářet výrobky ze dřeva, přičemž si vyzkoušejí různé zpracování dřeva a práci se zajímavými nástroji.

Sraz: 8-8:30 ve Slunovratu, následně skok na šalinu a transport do Líšně na konečnou osmičky,pak pěšky na Holzovu 7, kde bychom měli být kolem 9:45.

Návrat: 14-14:30 do Slunovratu

S sebou:bašta a pití na celý den, oblečení vhodné do dílny,tzn. ne zrovna divadelního typu, šalinkartu, popř. 2 hodinovky jízdenky

Děkuje za pozornost a fajn pondělí přeje Vojta


28. 2. 2019

Milí rodiče, lesní den ve čtvrtek je ve znamení kultury, jde se na divadelní hru Bratřil lví srdce do Divadla Polárka, které začíná v 9.30.

Sraz: mezi 8-8.30 ve Slunovratu, pak se vyráží do divadla. (Kdo by chtěl přijít až do divadla, nutno se domluvit předem telefonicky)

Návrat: Děti budou ve družině k vyzvednutí tentokrát už okolo 13.00.

S sebou: jídlo, pití na celý den, jako obvykle městské pohodlné oblečení, šalinkartu, kdo nemá, tak 2 krátké jízdenky na MHD


21. 2. 2019

Milí rodiče, v rámci Lesního dne tentokrát nepůjdeme do lesa. Půjdeme, obě skupiny dohromady do Technické herny na program "Svět je hrou, s fyzikou", kde si děti budou moci vyzkoušet veškeré vybavení herny pod vedením lektora. Připomenout a vyzkoušet základní fyzikální jevy, jako je kladka, páka, odstředivost, povrchové napětí... to se vždycky hodí! Na získané znalosti budeme určitě s dětmi navazovat.Po cestě zpět si protáhneme tělo v parku při hrách. A s dětmi, které budou chtít nakoupíme na odpolední pečení...Po obědě ve Slunovratu se budeme věnovat Masopustu: pod vedením Vojty vyrobíme masopustní basu a s Bárou jedlé ceny do tomboly. 

Sraz: 8.00 - 8.30 ve Slunovratu.

Vyzvednutí dětí: po programu kolem 14.30.

S sebou: jídlo na celý den, lahev s pitím, oblečení a obuv tentokrát městsky, sportovní a psací potřeby; možné: recept na oblíbené cukroví nebo sušenky (které bychom napekli do tomboly)

Na čtvrteční dobrodružství se těší: Bára a Vojta 


7. 2. 2019

Milí rodiče, 

ve čtvrtek má být krásné, slunečné počasí, i když pořád musíme počítat, že je zima. Vypravíme se totiž do terénu!Vyrazíme do Adamova, po naučné stezce (s tématy geologie a příroda moravského krasu) k Lesnímu baru a jeskyni Jáchymmka. Celkově ujdeme kolem 11 kilometrů, nebo si cestu zkrátíme autobusem.

Podívejte se, kam půjdeme.

Co je lesní bar?

S sebou:

- čelovku (raději) nebo baterku, kvůli prozkoumání Jáchymky; jídlo: něco na opékání (párek, buřt, ale i chleba nebo jablko... atd.), v lesní baru rozděláme oheň; samozřejmě: jídlo a pití na celý den; peníze;-volitelně, v Lesním baru, kde budeme obědvat, si je možné koupit něco k jídlu nebo uvařit čaj, počítá se s příspěvkem; jízdenky: šalinkarta a koupená ZPÁTEČNÍ jízdenka Brno-Adamov ; dobré, nepromokavé boty teplé oblečení !!!

Sraz: Brno-Královo pole 7.50- 8.15 (8.21 odjíždí vlak do Brno- Židenice), tam bude čekat Vojta. Brno-Židenice, po domluvě na mém telefonu (8.33 odjíždí vlak do Adamova), tam se připojím já s dětmi.

Do 15.10 budeme ve Slunovratu. Případně je možné děti vyzvednout 14.45 na nádraží Královo Pole (po domluvě).


31. 1. 2019

Milí rodiče, 

ve čtvrtek po vysvědčení se sejdeme s dětmi ve Slunovratu mezi 8.00 a 8.30. Budeme spolu "pracovat" vevnitř do přestávky (ve středu je místo Člověka a jeho světa výdej vysvědčení, tak tohle bude náhrada). Pak vyrazíme ven, buď jenom konečně sáňkovat do Medlánek, nebo ještě s Vojtou vymyslíme nějaký program po cestě.

Prosím ať mají děti s sebou: psací potřeby, svačinu a oběd, dobré nepromokavé oblečení a náhradní (při sáňkování se děti namočí), něco na ježdění: boby, lopatu, velý pytel (alespoň), lístek na tramvaj 2x na 20 minut, šalinkartu.

V případě, že by sníh nebyl, jezdítka nenoste, samozřejmě. 

Končit budeme kolem 14.00 ve Slunovratu.


24. 1. 2019

Milí rodiče,

tentokrát na brusle vyrazíme na již zmiňované přírodní kluziště v Ořešíně v Rakovcích. Mrzlo a tak mám zprávy, že se tam už hojně bruslí.Je to kluziště u lesa a kromě bruslení je možné okolí kluziště využít i k prozkoumávání lesa a blízkých zamrzlých rybníků (možná si uděláme také nějaký pokus ze zamrzající vodou) Brusle si tu však nepůjčíme, ale z minulého bruslení vím, že to nebylo potřeba:) Ještě se k nám přidá Bára a také Míra - který už minule organizoval nějaké hrátky a dovednosti na ledě a je to nadšený bruslař:)
Sraz bude v Králově poli ve vestibulu mezi 8:00 - 8:30, aby nám nebyla zima. Odtud pojedeme autobusem č. 70 směr Ořešín.S sebou určitě děti budou potřebovat hodně teplé oblečení, čepice a rukavice (klidně ještě jedny náhradní) a určitě také helmu a teplé ponožky do bruslí. Dobrý by byl také teplý čaj do termosky. Jídlo - svačinu a oběd. Taky i dobrý batoh, do kterého se vše pohodlně vejde:)Děti budou potřebovat také šalnikartu. Cca do 14:00 budeme ve Slunovratu.


17. 1. 2019

Milí rodiče,

příští týden máme s dětmi objednané ve čtvrtek na dvě hodiny od 10:30 - 12:30 kluziště u Salesiánů v Líšni.
Sraz bude ve škole mezi 8:00 - 8:30. Po té se s dětmi vydáme směr Líšeň a kluziště, kde se nasvačíme a pak půjdeme bruslit. Návrat do školy bude cca do 14:00.

Co budou děti potřebovat?

BRUSLE - pokud mají vlastní, jinak lze brusle zdarma půjčit, ale je třeba, aby děti znaly přibližné číslo bot. Na nabídku bruslí se můžete podívat zde: https://www.salesko.cz/kluziste/pujcovna-brusli/.HELMA!!! - děti by měly mít už z hor ideálně tu lyžařskou. Výjimečně mohou mít cyklistickou. Bez té děti na led opravdu nepustíme - je to z důvodu bezpečnosti:).SVAČINU OBĚD A PITÍ (HODILA BY SE TERMOSKA) na celý den. TLUSTÉ RUKAVICE - které by měly zabránit přímému kontaktu ruky s nožem brusle:)
Na tento lesní den jdeme jen ve dvou pedagozích a ještě se k nám možná přidá Helča a tak bychom přivítali ještě nějakou posilu na ty dvě hodiny na ledě:) (tedy od 10:3012:30). Hlavně při "zajištění" dětí, které si ještě nejsou tak jisté a také při obouvání bruslí. Takže pokud by někdo měl čas a chuť se k nám přidat, byli bychom moc rádi.
Chtěli bychom bruslení ještě jednou zopakovat, ale bohužel v další čtvrtky je již kluziště obsazeno a tak pokud bude mrznout, vyrazili bychom na přírodní kluziště do Ořešína 24.1. kde však již není možné brusle půjčit (proto píšeme s předstihem, aby jste měli prostor si je dopředu třeba půjčit),ale je možné i jiné vyžití v lese uvidíme, zdali nebude i sníh a pak by se dalo i bobovat:)


Lesní den 10. 1. 2019

Dobrý den všem, krátká zpráva: ve středu proběhne přezkoušení z předmětu Člověk a jeho svět, bude samozřejmě hravou formou, cílem je zjistit, co umíme a co dokážeme... Rozsah témat mají děti už od "předBrádlerek" v notýsku.
Protože ale ve středu je málo času a není ve škole tolik prostoru, kolik bychom potřebovali, budeme ve čtvrtek ještě jeden blok pokračovat v práci (nějaký úkol, vytvoření přehledu lesních dnů pro účely portfolia) a po přestávce půjdeme ven. PROSÍM, SLEDUJTE POČASÍ! Pokud bude sníh - podnikneme s dětmi výpravu na medlánecký kopec, ať si tedy vezmou nějaký jezdící prostředek, ideálně placka/lopata nebo malé boby - pojedeme tramvají pár stanic. Pokud nebude sníh, půjdeme se proběhnout, něco zahrajeme, ale boby vynecháme.

JINAK S SEBOU NA LESNÍ DEN: penál, ořezané tužky, propisku, gumu!psací podložku!svačinu a oběd!

Moc zdravím, sněhu a světu v novém roce zdar! :)


Lesní den 13. 12. 2018

V tomto týdnu neproběhne klasický lesní den, protože se potřebujeme připravit na Vánoční jarmark a zároveň chceme každý den zajistit výuku. Nicméně čeká děti ve vile pohyb, aktivity, zajímavé úkoly s Bárou. A jeden blok budeme opakovat, jeden blok připravovat jarmark. 


Lesní den 6. 12. 2018

Vážení rodiče,

tento týden se obě třídy společně vypraví do Rajhradu na Vánoční výstavu, měla by být interaktivní a dobře udělaná. Samozřejmě pobudeme i na čerstvém vzduchu, v rámci procházky na výstavu a z ní.

Sraz je na Nádraží Královo pole v nádražní hale mezi 8.00 a 8.15 (8.24 jede vlak do Rajhradu, do vlaku je možné pod domluvě nastoupit v Židenicích 8.32).Návrat do 14.30 do Slunovratu.

S sebou: šalinkartu a koupenou zpáteční jízdenku do Rajhradu, kterou děti mohou odevzdat dospělém, ujídlo na svačinu a oběd, opravdu dobré oblečení, především pohodlné a nepromokavé boty
Máme tentokrát personální nouzi: Ráďa je nemocná a teď už ležím i já. S dětmi pravděpodobně pojede můj muž Míra (!!! telefon na něj: 732354669¨) a Vojta, náš možná budoucí nový učitel. Není mezi Vámi někdo, kdo by si tentokrát narychlo chtěl zkusit Lesní den s dětmi?

Srdečně zdravím a přeji všem, ať Vás nemoc neskolí. Bára


Lesní den 29. 11. 2018

Milí rodiče, 

tento lesní strávíme v Rudici, kde nám Eliška a její maminka Lída připravily program - navštívíme výstavu o 100 letech České republiky v Rudicích, průvodkyně nám bude dělat paní, její prastrýc byl u letectva RAF. Dále se budeme seznamovat se zajímavostmi a krásami Rudic a okolí... těším se!
Sraz je tentokrát 7.45 - 8.05 na autobusové zastávce na Nádraží v Židenicích. (POZNÁMKA: dá se tam dojet autobusem, vlakem -jako MHD, např. 7 min z Krpole nebo 3 min z Hl.n, nebo pěšky 5 min ze St. osady. Přímo na nádraží je parkoviště. Proto máme sraz na nádraží, ne na Staré osadě, kde se parkovat nedá.) Doprava tentokrát není jednoduchá, je to dáno i výlukami, kdo by s ní měl problém, prosím, ozvěte se.V 8.12 nám odtamtud odjíždí autobus do Jedovnice.
Návrat 15.30 do Slunovratu (možnost vyzvednutí 15.00 na Hlavním nádraží, po domluvě).
S sebou: šalinkartu a 2 slevněné jízdenky na 3 zóny k tomu (nebo: 2 jízdenky na 5 zón pro toho, kdo nemá šalinkartu); velmi teplé oblečení a boty! (bude krásně, ale jen kolem nuly); jídlo na celý den, v Rudici si budeme moci uvařit teplý čaj

Poznámka na konec: zjistila jsem, že většinou není v mých silách posílat mail o Lesním dnu v pondělí, protože jde o den, kdy nejsem ve Slunovratu. Budu info posílat v úterý. Vím, že šly v minulosti maily i později, ale to by mělo být opravdu výjimkou. Je to dostačující? Díky za zpětnou vazbu.

Srdečně zdravím, Bára


Lesní den 22. 11. 2018

Lesní den tento týden strávím společně s dětmi místo Báry.
Dnes jsme společně rozhodli, že čtvrtek strávíme v prostorách školy a prostřednictvím stanovišť v budově i venku si zopakujeme dosud probrané učivo v ČJ a M.

Sejdeme se tedy nejpozději v 8.30 na kruhu ve škole a měli bychom končit asi ve 13.30-13.45 hod. 


Lesní den 15. 11. 2018 

Milí rodiče, 

čtvrteční lesní den vyrazíme ráno na lesní hru do Mokré Hory, do lesů okolo Lesní školky Sýkorky. Půjde o hru na téma sv. Martin, jehož slavnost nás později čeká. Budeme se vracet tentokrát dříve, na 13.30 do školy, abychom přichystali punč na Svatomartinskou. Doufám, že se tam s Vámi potkám a užijeme si pro změnu trochu horkého punče, světýlek, romantiky a klidu, i kdyby jen opravdu malou chvilku. Mám po dnešku trochu pocit upracovanosti. :))

Sraz mezi 8.00 - 8.20 na Králově poli nádraží (musíme být venku, vevnitř se vrtá a zbíjí). Návrat okolo 13.30 do školy (následuje slavnost).

S sebou prosím: Především opravdu teplé oblečení a dobré boty! Tentokrát už bude vážně zima (a nelze spoléhat na to, že se s námi sv. Martin o svůj plášť podělí). Termosku s čajem, je-li to možné, a jídlo na svačinu i oběd. Psací potřeby a notýsek, nožík a buzola (máte-li) se opět mohou hodit. Kdo nemá šalinkartu, 2 jízdenky.

S martinským podzimním pozdravem


Lesní den 8. 11. 2018 

Milí rodiče, tento lesní den jdeme do LESA - začneme v Lelekovicích a skončíme snad v Ořešíně na ranči, snad až v Mokré Hoře...záleží, co všechno nás v lese potká.

!!! Sraz je mezi 8. - 8.15 v Králově poli - nádraží, protože v 8.22 nám jede na dlouhou dobu poslední autobus směr Lelekovice !!!

Vrátit bychom se měli do 15.00 do školy.

S sebou: pohodlné a praktické oblečení (mělo by být hezky, přesto prosím počítejte se zašpiněním), dobré boty (půjdeme cca7- 8 km), 2 jízdenky nebo šalinkartu, jídlo na svačinu i oběd, dostatek pití.

Může být: lupa, kompas, kapesní nožík, podsedák, psací potřeby a drobné kapesné.

Srdečně zdravím a těším se na třídní schůzku a na povídání a Vaši zpětnou vazbu o lesních dnech.


Lesní den 1. 11. 2018 

Milí rodiče,
když člověk zakládá/oslavuje republiku, musí si pak taky odpočinout. Tento lesní den bude právě takový... ale nebojte se vůbec, že bychom nic nedělali. To snad ani neumíme.

Sejdeme se klasicky mezi 8.00 a 8.30 ve škole. V prvním bloku si budeme ve škole dějepisně hrát, po svačině vyrazíme do terénu za trochou pohybu a prozkoumat některá místa v blízkostí okolí, která máme vyhlídnutá. Je možné, že ještě konečně uděláme anketu (poradíme se) a je pravděpodobné, že v třetím bloku doputujeme za mladšími dětmi do Lužánek... Nudit se určitě nebudeme.

Děti budou ve škole kolem 14.00, max 14.30.
S sebou: jídlo a pití; pohodlný sportovní oděv, 2 krátké jízdenky nebo šalinkartu; dobrou náladu:)


Lesní den 25. 10. 2018 

Milí rodiče, 

lesní den se bude nést v duchu výročí založení republiky

Sejdeme se ve škole mezi 8.00 a 8.30. Konec programu mezi 14.00 - 14.30, volně navazuje družina.

Budeme: vyrábět trikolory, péct slavnostní ražené sušenky, tradiční české preclíky (a možná i leccos dalšího). Vyrobíme i velkou vlajku, pustíme si na odpočinek prvorepublikovou hudbu. Nakonec vyrazíme do ulic udělat anketu o tom, co lidí vědí o založení republiky a podarovat je trikolorami a sušenkami. Máme prostě s tím zakládáním republiky moře práce!

S sebou: svačinu i oběd, jako obyčejně jakýkoli autentický předmět, knížku, fotku, který se váže k založení republiky nebo první republice pro přiblížení reality tehdejší doby (samozřejmě, jen pokud máte a nebojíte se o něj)
ALE TO NENÍ VŠE! Zveme Vás tímto na snídani a zpívání pro republiku v pátek 26. 10. !!! Je to taková malá skromná slunovratí oslava založení prvního samostatného státu na našem území založeného na demokratických principech. Je co slavit! Od 8.00 bude vonět káva, čaj a pečivo, co upečeme s dětmi. V 8.30 si s Helčou, Mírou a dětmi zazpíváme slavnostní písně, vyvěsíme vlajku, popřejeme republice a rozejdeme se zase ke své práci.... Srdečně Vás zveme!! Za revoluční přípravný výbor, Bára a Mirek


Lesní den 18. 10. 2018 

Milí rodiče, 

ve čtvrtek se společně s dětmi vypravíme na pracoviště Lipky na Jezírko, kde ze zúčastníme programu Na kameni kámen, který se sice věnuje tématu hornin, ale moc dobře také rozvíjí naše téma "Evoluce a vzniku života"...pro ty, co zajímají podrobnosti, více ZDE

Po programu se najíme, vyběháme a kolem 15.00 budeme ve Slunovratu.
Sraz mezi 8- 8.20!!! ve vestibulu nádraží Králova pole, (to aby děti nelítaly mezi autobusy), v 8.30 už nám bohužel odjíždí jediný možný autobus. Návrat: cca 15.00 do školy.

S SEBOU: 

sešit nebo desky s papíry a nějakou psací potřebu :)

2 jízdenky nebo šalinkartu

jídlo na svačinu a jídlo na oběd, dostatek pití

sportovní oděv a obuv, výuka bude i v terénu

Moc Vás zdravím, Bára S.


Lesní den 11. 10. 2018 

Milí rodiče,
tentokrát mi úvahy o Lesním dnu vážně dlouho trvaly, za to se omlouvám. Uvažovala jsem, že půjdeme opravdu do lesa, když je to lesní den ( a my ještě vůbec nebyli v opravdovém lese!), ale vzhledem k potřebě trénovat nově nabyté frisbee umění a nutnosti začít se poohlížet po tom, jak před 100 lety vznikala naše republika....půjdeme objevovat starobylý park Lužánky, který, pokud to nevíte, je nejstarším parkem pro veřejnost v ČR... :)

Sraz je mezi 8:00 a 8:30 v parku na rohu Lužánecké a Lidické.
Návrat na 14.00 - 14.30 do školy.

S sebou: pohodlný sportovní oděv, desky jako podložku a něco na psaní, jídlo na svačinu a oběd, dostatek pití, podsedák pro sezení na trávě (kdo má), jízdenky na MHD, kdo potřebuje, 1x (možná nevyužijeme)

Zdravím, Bára S.


Lesní den 4. 10. 2018

Milí rodiče, ve čtvrtek se zdá, že díky mému silnému nachlazení, za mne na lesní den se staršími vyrazí můj muž Mirek (kontakt: 732354669).

Vyrazí na Lesnou, kde je domluvený tentokrát kombinovaný sportovní program: výuka ne zcela tradičního FRISBEE sportu s mojí kamarádkou profesionální hráčkou a profesionálními frisbee talíři :)), které nám ve Slunovratu pak zůstanou.Dále, pokud to stihneme, vyzkoušíme i tréninkové hřiště na Parcour, s měkkou dopadovou plochou.

Sraz: 8.00 a 8.30 na nádraží Královo pole ve vestibulu

Příchod do Vily: max. 14.30.

S sebou: ve čtvrtek má být relativně dobré počasí, přesto má být kolem 16 stupňů, nezapomeňte na pohodlné a teplejší sportovní oblečení, dobré boty, termosku s teplým nápojem, jídlo na dopoledne i oběd, cca 50 Kč na event. teplý nápoj k dokoupení (není jisté, že půjdeme), jízdenku na MHD, šalinkartu.

Moc Vás zdravím, Bára


Lesní den 20. 9. 2018

Milí rodiče, tento čtvrtek, se půjdeme podívat na člověka, jeho vývoj a jeho kolegy ve vývoji :) do Anthroposu. Budeme v muzeu pátrat po informacích o vzniku a vývoji člověka, ale samozřejmě si prohlédneme i další exponáty... Venku v přilehlém krásném parku si zahrajeme jednu hmyzí hru a pak si ještě můj muž Míra pro děti chystá nějakou fyzicky náročnější pohybovou výzvu. Míra se pak s dětmi vrátí do Slunovratu (tel. na něj 732354669)

Sraz: 8.00 - 8.30 na Hlavním nádraží u Čedoku (pak pojedeme tramvají č.1 směr Pisárky)

Návrat do Slunovratu do 14:30

Potřebujeme

!!! NUTNĚ Desky jako podklad na psaní, tužku, propisku_ prosím o pozornost, minule několik dětí nemělo.

A samozřejmě: Lahev s vodou, dostatek jídla (dopolední svačina, oběd, případně tyčinka na odpoledne). Doporučuji: gel nebo ubrousky na ruce před jídlem (něco budu mít s sebou, pro všechny případy).

Srdečně zdravím, Bára S.


Lesní den 13. 9. 2018

Milí rodičové:-),

tento čtvrtek vypadá, že bude počasí jako malované. Půjdeme tedy objevovat vzdálenější okolí školy, ale také navážeme na to, co jsme minulý týden začali.
Sraz je mezi 8.00 a 8.30 na hřišti na Slovanském náměstí. Návrat do 15.00 do školy.
Cíl naší cesty je tajný. Během naší výpravy budeme: používat a kreslit mapy a plánky. V cíli pak prozkoumáme půdní vzorky i půdní obyvatele :) a snad dovezeme do školy nějaké exempláře k experimentování a pozorování.
S sebou tedy tentokrát potřebujeme: Desky jako podklad na psaní, tužku, propisku, malé uzavíratelné sklenice, např. od přesnídávky nebo i o něco menší, 1-2 kusy, na odchyt hmyzu (případně přímo speciální nádobku na hmyz, pokud náhodou máte); Lupu - máte-li; Starou aluminiovou lžíci (lžičku) nebo menší lopatku na rytí v hlíně (máte-li). Kdyby náhodou: klíč k určování hmyzu, bezobratlých (budu mít s sebou, ale můžeme mít i více).
A samozřejmě: lahev s vodou, dostatek jídla (dopolední svačina, oběd, případně tyčinka na odpoledne). Doporučuji: gel nebo ubrousky na ruce před jídlem, budeme je mít od hlíny :) (něco budu mít s sebou, pro všechny případy).
Snad jsem na nic nezapomněla, srdečně zdravím, Bára S. 


Lesní den 6. 9. 2018

Vážení a milí rodiče,
přišel náš první lesní den společně s novou třídou a shodou okolností je to hned v Lipce, program Půda není nuda. Program přímo na pracovišti Lipová začíná v 9.00.
Sraz je tedy mezi 8.00 a 8.20 na Hlavním nádraží u Čedoku, pak odjíždíme tramvají číslo 1 směr Pisárky.
Návrat (nejpozději) 14.30 do Slunovratu.
S sebou: 2 jízdenky na 15 min (možná nevyužijeme obě) nebo šalinkartu; pohodlný batůžek a v něm: jídlo, pečlivě rozdělené na dopolední svačinu/oběd/ (případně) odpolední svačinu; láhev s pitím nebo termosku s čajem; dobrou sportovní obuv a něco proti dešti (počasí je nejisté a zpátky půjdeme možná pěšky přes Kraví horu).   

Na lesní dny budu s dětmi tento rok chodit většinou já, někdy společně s Gábi, která se mnou na předmětu spolupracuje (ale občas - výjimečně i Radek, Helča, případně někdo další, podle tématu lesního dne).Maily o dalším lesním dni budou přicházet v pondělí (dnešek je výjimkou :))
Pokud byste chtěli, aby Vaše dítě odjíždělo z programu dříve, nebo se s námi nevracelo do školy, musím o tom vždy mít předem od Vás zprávu. Pro jakýkoliv kontakt kvůli lesním dnům: 737160610.

O plánech a konceptu lesního dne pro 3., 4. a 5. třídu si s Vámi ráda popovídám na schůzkách, které nás v září čekají.Srdečně zdravím a na dalším spolupráci se těším, Bára S.