Helena Naňáková

"Mým oborem je mimo jiné výtvarná výchova a provázení k těmto zkušenostem skrze prožitek. Fascinuje mne svět umění obecně a výtvarnému jsem se z pedagogického hlediska věnovala přeci jen o něco více než tomu hudebnímu - na základních školách, ve volnočasových aktivitách, ve školce.Několik let jsem působila jako hlavní výtvarkářka a měla na starost školní galerii, kde jsme s dětmi organizovali vernisáže a zvali k besedám zajímavé umělce z kraje.
Byla jsem několikrát v údivu nad tím, co dokáže v dětech probudit odvaha se vyjádřit a hrát si a objevovat zákonitosti míchání barev či kladení čar.
Občas se nám za skupinové práce podařilo získat nějaké ocenění v celostátní přehlídce výtvarných prací (např. Naše expedice na Měsíci), občas se nám naskytla fakt nevšední příležitost s pubertálními dětmi tvořit na motivy originálů Františka Kupky a mezi originály měsíc čekat ve frontě na oběd (v chodbě byla školní galerie), a to díky manželovi mé kolegyně ve škole, kde jsem tehdy měla na starost výuku výtvarné výchovy (viz. Výstava Františka Kupky)."